reklama

Silný hlas Markéty Fialové: Práce z domova dává svobodu, kterou lidé nesmí zneužít

Analytické průzkumy práce ukázaly, jak moc koronavirová pandemie a s ní související bezpečnostní opatření změnily lidem pracovní návyky. Naučili se například pracovat z domova. V pořadu Silný hlas televize CNN Prima News moderátorka Markéta Fialová mluvila o pracovní době s vědkyní a bývalou předsedkyní Akademie věd Helenou Illnerovou a s mentálním koučem vrcholových sportovců a manažerů a bývalým asistentem trenéra české hokejové reprezentace Marianem Jelínkem.

reklama

Průměrná pracovní doba v Evropské unii je 37 hodin a dvacet minut. Nejkratší mají v Nizozemsku, bezmála o osm hodin pod průměrem. Češi se s délkou pracovní doby řadí na druhou nejvyšší příčku, hned za Řecko, s pracovním týdnem 42 hodin.

Podle analytických průzkumů práce pracovala v Česku během pandemie třetina lidí beze změny, tedy docházeli do zaměstnání a pracovali ve stejném objemu. Více než třetina nepracovala vůbec, měla karanténu nebo se starala o své příbuzné a dvacet procent lidí pracovalo z domova. Moderátorka Markéta Fialová s hosty mluvila o tom, zda by práce z domova mohla nahradit silně zažitou osmihodinovou pracovní dobu v zaměstnání a jak pandemie ovlivní home office do budoucna.

Práce pět hodin denně

Když se výzkumníci ptali vzorku více než 500 respondentů, jaká by podle nich byla ideální délka pracovní doby, 45 procent lidí odpovědělo, že pět hodin denně. „Je důležité definovat slovo práce. Pokud člověk chodí do zaměstnání jen z důvodu si vydělat a zabezpečit rodinu, tak chce mít hotovo za co nejkratší dobu, aby mohl vstoupit zpět do své komfortní zóny. Protože pracovat pro něj znamená vystoupení z komfortní zóny. Ale pokud člověka práce baví, nedovedu si představit, že by dělal jen pět hodin denně,“ vysvětlil mentální kouč Marian Jelínek.

Podle něj především u mladých lidí převládá touha, aby jejich práce měla smysl a aby je bavila nad motivem, že si vydělají hodně peněz. „Nepohybovali se nikdy ve stavu, že by peníze nutně potřebovali. Nebo jsou zvyklí žít sportovně a není to pro ně tak důležité,“ reagovala směrem k mladé generaci vědkyně Helena Illnerová.

Technologie zkracují vzdálenost, ale oddalují lidi

Home office by firmám mohl přinést výraznou úsporu nákladů za pracovní prostory. Zaměstnancům zase volnější pracovní dobu a také ušetřené náklady za cestu do práce a zpět. „Práce z domova vyhovuje lidem, kteří umí pracovat se svými limity. Dává jim určitou svobodu, kterou nesmí zneužít. Takže pokud si zachovají určitý režim, vstávají v určitou dobu, neodkládají povinnosti a další psychologické aspekty, potom jim home office šetří čas,“ popsal Jelínek.

Upozornil však i na negativní stránku práce z domova. „Digitalizace neumožňuje tolik emocí. Předám racionální informaci, ale chybí mimika, sociální vazba a vztahy. Filozof Heidegger v padesátých letech řekl, že technologie zkracují vzdálenost, ale oddalují lidi,“ upozornil mentální kouč.

Ženy mají nevýhodu

Vědkyně Illnerová v této souvislosti varovala, že ženy mohou mít při home office nevýhodu. „Pokud jsem pečlivá domácí hospodyně a uvidím, že je doma prach, bude mě to rozptylovat. Rozdělení kde jsem v práci a kde doma, je hodně o tom, co mám na starosti kromě vlastní práce. U žen je to například i domácnost a děti. To všechno je může rozptylovat a mohou tak být rády, že práci a domov mají oddělené,“ popsala Illnerová.

Moderátorka Markéta Fialová s hosty probrala i témata, kdy jsou lidé nejvíce produktivní nebo jak je ovlivňuje práce na směny. „Podepisuje se na jejich zdraví. Jsou nuceni pracovat v době, kdy mají svou biologickou půlnoc. Jsou tak nesinchronizovaní se slunečním dnem. Takže ke stáří mohou mít problémy, jsou rizikovější skupinou třeba pro nádorová, metabolická nebo duševní onemocnění, deprese a tak dále,“ vysvětlila bývalá předsedkyně Akademie věd Illnerová. Podle Jelínka je důležité především to, co lidé dělají ve svém volném čase.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset
Reportáž

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování
Německo

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování

Volné nakupování v šestimilionovém Hesensku v Německu skončí. Tamní zemská vláda vydala nové nařízení, podle kterého musí obchody kontrolovat zákazníky stejně, jak to už dělají restaurace a hotely. A při rozhodování, koho dovnitř pustí, mají právo zvolit tzv. variantu  2G – geimpft und genesen, tedy očkovaný a uzdravený. Nikdo jiný by se v takovém případě do obchodu nedostal. Nutně se však 2G držet nemusí.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Australané našli mezi dlaždicemi 450 kg heroinu. Zachránili jsme životy, raduje se policie

Australská policie zabavila dosud největší zásilku heroinu v historii země. V přístavu ve městě Melbourne úřady odhalily na 450 kilogramů drogy v hodnotě přibližně 140 milionů australských dolarů (téměř 2,3 miliardy korun). Informoval o tom server BBC News. Policisté v souvislosti s případem zatkli muže z Malajsie, za pašování a držení velkého množství narkotik mu hrozí až doživotní vězení.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Zemanovi jsem roky koukal pod ruce. Není to jeho podpis, má jasno bývalý spolupracovník

Návštěva předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka u prezidenta Miloše Zemana dala za vznik řadě spekulací. Ta nejprobíranější se týká podpisu hlavy státu na dokumentu, který svolává novou Sněmovnu. Veřejnost míní, že podpis nepatří Zemanovi. Tuto domněnku podporuje i prezidentův bývalý spolupracovník Wiliam Pešek. Webu Seznam Zprávy sdělil, že si je jistý, že se nejedná o jeho podpis.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama