Ucházela se o práci, proto neznámému muži poslala kopii své občanky. Teď za to ženě hrozí rok ve vězení. Navíc mu kromě svého průkazu prozradila také aktivační klíč do internetového bankovnictví. Muž pak pomocí jejího účtu okradl přes 20 lidí.
Při hledání práce narazila 24letá žena na internetu na inzerát, který ji zaujal. Proto ihned kontaktovala jeho autora po e-mailu. „Pachatel, který vystupoval jako jednatel firmy, ženě uvedl, že je nutné, aby si na své jméno založila nový bankovní účet, kam jí bude následně zasílána výplata,“ popsal mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.
Zákon zavádějící občanky s otisky prstů prošel. Budou navíc bez rodného čísla
Zákon, podle kterého budou od příštího srpna vydávány občanské průkazy s biometrickými údaji — dvěma otisky prstů a fotografií držitele na bezkontaktním čipu, schválila na dnešním zasedání vláda. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu zveřejněných na jeho webových stránkách. Norma mění i dobu platnosti u některých občanských průkazů. Podle ní by měly náklady související s technickým zabezpečením činit do roku 2025 zhruba 707 milionů korun.
Právě tehdy se mladá žena dopustila zásadní chyby. „Na vyžádání mu poslala i fotokopii svého občanského průkazu a aktivační klíč do internetového bankovnictví,“ podotkl Truxa. Údajný jednatel společnosti se zájemkyní o práci poté přestal komunikovat a do internetového bankovnictví jí zamezil přístup. Její účet začal sám ovládat.
„Využíval ho k zasílání finančních částek od poškozených osob, které v několika případech podvedl na internetu. Na různých internetových portálech, sloužících k prodeji zboží, využil bankovního účtu 24leté ženy, kam si nechal zasílat peníze za jím nabízenou elektroniku a zboží,“ popsal Truxa. Zboží poškozeným osobám nikdy nedodal. „Okradl nejméně 20 osob, které zaplatily za nedodané zboží dohromady téměř 170 tisíc korun,“ upřesnil.
Středočeští kriminalisté zahájili trestní stíhání 24leté ženy, kterou viní z legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti. „Umožnila jiné osobě z nedbalosti zastřít původ nebo zjištění původu jiné majetkové hodnoty ve větší hodnotě, která byla získána trestným činem,“ dodal. Ženě nyní hrozí až rok za mřížemi.
V rámci Středočeského kraje evidují policisté v oblasti kybernetické kriminality za rok 2020 celkem 1 760 případů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 400. Policisté proto upozornili, že by měli být lidé v kybernetickém prostoru víc obezřetní. „Neposkytujte neznámým osobám jakékoliv osobní údaje, kopie dokladů nebo přístupová hesla k jakýmkoliv účtům,“ upozornil mluvčí policie Pavel Truxa.