Lepší comeback si nemohl ani představovat. Čtyři zápasy chyběl v sestavě AC Milán kvůli nákaze koronavirem a s ní spojenou karanténou. Když se Zlatan Ibrahimovic vrátil, rozsekl derby s Interem. Přitom švédské fotbalové legendě bude za necelý rok už 40 let. Kouzlo dlouhověkosti „Ibry“ níže v článku pro CNN Prima NEWS rozebírá z pozice fyzioterapeuta Michal Rukavička.
„Nemám vůbec žádné příznaky. COVID-19 měl odvahu, že si na mě troufl. Špatný nápad,“ prohlásil Ibrahimovic v klasickém „zlatanovském“ stylu poté, co se dozvěděl, že je pozitivní. Že si koronavirus vybral silného protivníka, kterého bylo těžké jakkoliv potrápit, bylo jasné teď o víkendu.
COVID-19 nic z formy švédské hvězdy AC Milán neubral. Před vynucenou pauzou, kterou ještě protáhla reprezentační přestávka, vstřelil dva góly do sítě Boloni. Vrátil se a dvěma trefami rozhodl derby s městským rivalem Interem.
Pravda, u prvního zásahu měl štěstí. Dorazil totiž vlastní neproměněnou penaltu, kterou mu chytil brankář Handanovič. Při druhém gólu pak využil výtečného centru Leaa. Král byl se vší parádou zpět. Jeden gól Lukaka na druhé straně byl málo, a tak si mohl při svém comebacku užít vítězství 2:1, které bylo v tomto případě pro tým trenéra Stefana Pioliho více než cenné.
„Milán nevyhrál v lize derby v poslední čtyřech letech. Já doma trčel přes dva týdny. Byl jsem hladový, a to se také ukázalo,“ konstatoval po utkání Ibrahimovic.
Milano never had a king, they have a GOD pic.twitter.com/LmQxt0XnwG
— Zlatan Ibrahimović (@Ibra_official) October 18, 2020
Zaznamenal své první góly po 39. narozeninách. To je věk, kdy si ty největší persony fotbalu – za kterou lze bezesporu rodáka z Malmö považovat – užívají důchod. Případně se za velký obnos „uklidí“ do fotbalově méně sledovaných destinací jako Čína.
Svým způsobem se i Ibrahimovic částečně vhrnul mimo záři nejvýraznějších světel a střihnul si dvouroční angažmá ve Spojených státech amerických, konkrétně v Los Angeles Galaxy. Tam zamířil po působení v Manchesteru United, při kterém si v roce 2018 přivodil ošklivé zranění kolene – přetrhl si křížové vazy.
„Vždy vím, na čem jsem. Po zranění jsem šel do USA, abych se znovu cítil naživu. Řekl jsem Josému Mourinhovi (někdejšímu trenérovi Manchesteru, pozn. red.), že nejsem připravený. Nechtěl jsem být zklamáním. A tak jsem šel do Ameriky,“ vyprávěl po duelu s Interem. Po dvou letech se ve špičkové formě vrátil zpět do Evropy. Ne do Anglie, ale do Itálie, kde už v minulosti několik let ve třech různých klubech – včetně AC – působil.
„Milán nikdy neměl krále. Má Boha,“ napsal Ibrahimovic na Twitter po sobotním vydařeném střetnutí s „Nerazzurri“.
Neuvěřitelná hybermobilita
V jeho věku opravdu připomínají výkony tak trochu božské činy. Jsou odrazem především dlouhodobě dokonalé fyzické přípravy.
„Nejsem člověk, který by ho sledoval denně, ale ze své pozice mohu určitě říct, že Zlatan má výjimečnou konstituci těla a neskutečnou pohybovou kulturu,“ říká pro CNN Prima NEWS fyzioterapeut a kondiční trenér Michal Rukavička, který dříve pomáhal s přípravou fotbalistům Viktorie Plzeň i národního týmu.
Ibrahimovic často udivuje pestrou škálou zakončení, která se – na první pohled – vymykají všem zákonům. Švéd v tomto ohledu těží z toho, že jako sedmnáctiletý získal černý pásek v taekwondu. „Díky tomu je hypermobilní, což mu pomáhá k určitému stylu pohybu, který je ve fotbale zajímavý a účinný,“ popisuje Rukavička.
Nicméně ani takovýto sportovec není „nezávadný“ a může se zranit, jak dokazuje zmíněná vynucená plastika kolene. „Ale díky tomu, že má pohyb perfektně zvládnutý a zná své tělo, se dokáže rychleji vrátit na trávník,“ konstatuje Rukavička. To ostatně po onom úrazu stvrdil Ibrahimovic po svém: „Lvi se uzdravují jinak než lidé.“
Může se za jeho fantastickou fyzickou formu i těsně před „čtyřicítkou“ skrývat také genetika? „Může, nemusí. Bude to asi jeden z faktorů,“ říká Rukavička a k tomu přidává: „Je to schované pod pokličkou. Myslím si, že každý hráč moc dobře ví, co pro sebe potřebuje udělat, aby se udržel v pokročilejším věku v takové formě. Má kolem sebe spoustu špičkových specialistů, kteří mohou rozvíjet jeho přednosti, ale i jeho chyby. A obzvlášť po té operaci kolene si bere ponaučení z chybiček, které mu unikaly.“
A tak může nadále svojí hypermobilitou udivovat momentálně nejčastěji na trávnících v italské Serii A. „Jeho výskok, výkop nohy nebo rozsah kyčlí je neuvěřitelný. Myslím si, že za zavřenými dveřmi trénuje mnohonásobně víc než kdokoliv jiný. Rozvíjí různé pohybové vzory, a to i díky tomu taekwondu, což ho dělá výjimečným a předurčuje ho to k tomu, aby předváděl, co předvádí. To je jeho největší devíza,“ hodnotí Rukavička. „Zlepšuje se v řadě prvků, které už má z minulosti zakódované. A to může být klíčem k dlouhověkosti,“ dodává.
Těžko se hledá někdo, kdo je na tom s flexibilitou podobně jako Ibrahimovic. V tomto ohledu se zdá být bezkonkurenční. Rukavička ale nabízí jedno jméno z tuzemska, které se Ibrahimovicovým pohybovým schopnostem přibližuje, a to Denise Granečného. „Nikdy jsem neviděl takto ohebného hráče,“ řekl fyzioterapeut k hráči, který momentálně působí v nizozemském Emmenu.
Sám Ibrahimovic vnímá, že se věk chtě nechtě ozývá. Stále se však cítí dostatečně mlád na to, aby pravidelně v rozhovorech oplýval sebevědomím. „Připadám si jako komplexnější hráč než před deseti lety. Pokud bych měl fyzičku jako před deseti lety, nikdo by mě nezastavil. Ale pozor, ani teď mě nedokážou zastavit,“ podotkl rovněž po Interu „Ibra“.
Už příští týden poměří s nezničitelným Zlatanem síly také fotbalisté Sparty Praha. Na milánském San Siru se utkají s AC a jeho největší hvězdou v rámci Evropské ligy.