Jde rok od roku nahoru, tvrdí se o ženském fotbale. Trend ovšem podle devítileté Angličanky Sumayyi Patelové neodráží nejnovější vydání videohry Fifa 21. Chtěla si zahrát za ženy West Hamu United, ale ke svému zklamání nemohla. A tak poslala společnosti vyrábějící fotbalovou simulaci dopis.
Toužím být ženskou fotbalistkou, nicméně nedostatek ženských vzorů zastoupených ve hrách, jako je Fifa, mě nutí si myslet, že ženský fotbal není brán vážně
Jako velká fotbalová fanynka a nadšenkyně se Sumayya těšila na to, až si vyzkouší zbrusu novou Fifu, která byla vydána minulý týden. Jelikož pochází z Londýna a fandí místnímu klubu West Ham, byla volba toho, za jaký tým si zahraje, zcela jasná.
Jenže nechtěla prostřednictvím ovladače udílet pokyny Tomáši Součkovi, Vladimíru Coufalovi a jiným mužům, kteří jsou v kádru mužského týmu „Kladivářů“. Ráda by si prostřednictvím konzole vyzkoušela zápas za ženy West Hamu, které hrají Super League, a to včetně Češky Kateřiny Svitkové. Ale nemohla. V aktuální sezoně desátý celek soutěže ve videohře – stejně jako jakýkoliv jiný ženský anglický či světový klub – chybí.
Proto Sumayya Patelová sepsala dopis adresovaný společnosti EA Sport, z jejíž dílny populární fotbalová série pochází.
„Toužím být ženskou fotbalistkou, nicméně nedostatek ženských vzorů zastoupených ve hrách, jako je Fifa, mě nutí si myslet, že ženský fotbal není brán vážně,“ uvedla Sumayya, která si jednou touží zahrát za West Ham i v reálu. „Byla bych vděčná, kdybyste mohli udělat více ženskou verzi hry, která by obnášela i jiné týmy, aby se více holek jako já mohlo stát tím, kým chtějí být,“ dodala ve vzkazu, jenž přinesl web deníku The Daily Telegraph.
Co se týká speciálně mužských anglických lig ve Fifě, mají hráči již po dlouhá léta velmi pestrý výběr. Zastoupeny jsou totiž hned čtyři nejvyšší soutěže.
Potřebujeme více zápasů v televizi
Ženy se premiéry dočkaly ve hře Fifa 16, když do ní byly zařazeny některé reprezentace. Byl to důsledek petice, kterou v roce 2013 iniciovala hráčka španělského národního týmu Verónica Boquetová. Proto bylo do zmíněného vydání zapracováno 12 výběrů. Za pět let se toho příliš nestalo a přibyly pouze čtyři mezinárodní celky.
Klubové soutěže mají stále úplnou smůlu.
Přitom simulace, která má na celém světě desítky milionů příznivců by mohla být úspěšnou popularizační metodou ženského fotbalu. Ten se i tak těší poslední roky čím dál tím větší oblíbenosti, a to především ve Spojených státech amerických, kde ženskou kopanou zviditelňují zejména reprezentantky v čele s Alex Morganovou nebo Megan Rapinoeovou.
Druhá jmenovaná pořád vnímá ženský fotbal jako příliš upozaděný a zpochybňuje to, že by v novém vydání hry měla mít oprávněně status nejlépe hodnocené hráčky. Podle Rapionoeové to svědčí o tom, že s precizností a přesností si vývojáři u žen příliš nelámou hlavu.
„Toto je další příklad nedostatečných investic, zdrojů a nedostatečné pozornosti věnované ženskému fotbalu. Potřebujeme více zápasů v televizi, větší rozpočet a spravedlivější pokrytí médii,“ uvedla 35letá mistryně světa a olympijská šampionka.