Zatímco v Česku se v pátek zřejmě rozhodne o dalším zpřísňování opatření, některé evropské země mají krátkodobé plány na rozvolňování koronavirových restrikcí, přestože v nich není plně stabilizovaná situace. Se specifickou metodou přišlo Nizozemsko, Itálie musí po otevření restaurací opět přibrzdit.
Nizozemsko
Nizozemský premiér Mark Rutte představil takzvanou taktiku „vypočítaného risku“. Země postupně uvolňuje některá opatření, zároveň ale prodloužila noční zákaz vycházení mezi devátou hodinou večerní a půl pátou ráno do 15. března, aby postupné otevírání vyvážila. Rutte spoléhá na zlepšení situace díky očkování a zároveň si uvědomuje únavu občanů z již rok trvající krize. „Blíží se lepší časy,“ oznámil sedmnácti milionům obyvatelům království.
Zatímco žáci základních škol mají prezenční výuku, středoškoláci budou moci docházet do škol alespoň jednou týdně od prvního března. Částečně se obnoví také odborná výuka, vysokoškoláci však zůstanou doma.
Jak zkrotit covid za měsíc? Portugalsko obstálo v novoroční krizi, Česko nadále tápe
Portugalsko stejně jako Česko zasáhla vlivem vánočního rozvolnění začátkem ledna naplno koronavirová pandemie a denní přírůstky nakažených běžně přesahovaly hranici 15 tisíc lidí. Jenže zatímco v tuzemsku se epidemiologická situace nijak nelepší, na západě Evropy dokázali během měsíce covid zkrotit. A to díky disciplíně obyvatel, jasným nařízením i pokoře vlády.
Do práce se vrátí také řada „kontaktních“ profesí, jako jsou kadeřníci či maséři. Omezené množství lidí bude moci také navštívit obchody mimo základní zboží, ale pouze za přísných podmínek, například pokud svou návštěvu rezervují alespoň čtyři hodiny předem. Bary a restaurace zůstávají nadále zavřené. Od 3. března se mohou lidé do 27 let zúčastnit venkovních kolektivních sportů.
Je možné, že Rutteovou motivací pro částečné rozvolnění jsou také parlamentní volby, které se mají konat 17. března, upozornil deník The Washington Post.
Německo
V sousedním Německu se situace liší podle jednotlivých spolkových zemí. V deseti z šestnácti se děti vrátily do lavic základních škol. Již minulý týden se tak stalo v sousedním Sasku. Jinak v zemi platí přísná protiepidemická opatření, ta z nejtvrdších v EU.
Německá kancléřka Angela Merkelová představila tři oblasti, v nichž chce pomalu rozvolňovat: soukromá setkávání, restaurace a zařízení pro volný čas. Následuje zbytek škol. O plánu na znovuotevření obchodů se však nezmínila. Od prvního března mají „dostat zelenou“ kadeřnictví. Ministr zdravotnictví Jens Spahn se snažil mírnit očekávání, že další rozvolňování budou bezprostředně následovat. Upozornil, že vláda potřebuje čas na vyhodnocení situace.
Vidina rozvolňování zvedla Němcům náladu, nyní ale není jasné, kdy se ho dočkají. Takže mohou být opět zklamaní, uvedla agentura Bloomberg. Počet pozitivních případů totiž začal opět stoupat a reprodukční číslo R vystoupalo na hodnotu 1,25.
Francie
Francouzská vláda nezavedla tvrdý lockdown, platí však zákaz vycházení mezi šestou hodinou večerní a šestou hodinou ranní. Oblast kolem Nice na jihu země, kde nyní přibývá největší procento nakažených v přepočtu na obyvatele, je v částečném čtrnáctidenním lockdownu.
Děti se v některých městech vracejí do škol po dvoutýdenních prázdninách. Francie zavádí ve školách testy ze slin EasyCov, od nichž si slibuje, že tam pomůže udržet stabilní situaci. Obchody fungují téměř ve standardním režimu, ale restaurace nebo zařízení pro volnočasové aktivity zůstávají uzavřené.
Cestovní pas nahradí očkovací, do Evropy zamíří Indové. Jak pandemie změní turismus
Cestovní ruch utrpěl kvůli koronavirové pandemii šok, jaký ve své relativně krátké historii nezažil. Objem mezinárodních cest v loňském roce klesl až o tři čtvrtiny. Turismus má být také jedno z posledních odvětví, které se po odeznění pandemie vzpamatuje. A zřejmě navždy se promění způsob, jakým lidé cestují po světě.
Francouzský prezident Emmanuel Macron si nyní nechává lhůtu šesti dnů, aby vyhodnotil, zda je namístě další rozvolňování. Podle něj to bude možné, pokud se udrží klesající trend počtu nových případů. Ministr zdravotnictví Olivier Véran se nechal slyšet, že stále není vhodná doba k tomu, aby Francouzi polevili ve svém snažení o zvládnutí epidemie.
Itálie
Země, která byla loni na jaře evropským epicentrem šíření nákazy, začala ve velkém rozvolňovat již v lednu. Řízení epidemie funguje na základě čtyř barev označujících stupeň rizika v jednotlivých regionech – bílá, žlutá, oranžová a červená. Podle informací italského ministerstva zdravotnictví se nyní nachází devět regionů v oranžovém stupni a dvanáct regionů ve žlutém stupni. Žlutý stupeň umožňuje například otevření barů a restaurací do šesti hodin večer, provoz sjezdovek a hotelů.
Před předčasným uvolňováním nařízení varovala Itálii Světová zdravotnická organizace, představitelé Itálie se však nechali slyšet, že jdou „proti proudu“. Zhruba po měsíci od většího rozvolnění ale začala tamní vláda tzv. couvat, ministr zdravotnictví Roberto Speranza řekl na středeční tiskové konferenci, že rozvolňovat pro další odvětví podnikání zatím není možné. Ministři navíc začátkem tohoto týdne omezili zbytné cesty mezi jednotlivými regiony, aby eliminovali šíření nakažlivějších variant viru.
Irsko
Vláda výraznější rozvolnění nechystá. Rozhodla o tom, že nejvyšší, pátý stupeň opatření zůstane v platnosti až do 5. dubna; argumentuje tím, že jejím cílem je dlouhodobé potlačení viru. Od března se přesto vrátí do lavic žáci prvních až čtvrtých tříd základních škol a poslední ročník středoškoláků.
Velká Británie
Asi nejpropracovanější dlouhodobý plán na postupné upouštění od koronavirových opatření představila Velká Británie. V pondělí jej představil v parlamentu premiér Boris Johnson. V březnu se mají otevřít školy, umožní se setkávání více lidí.
Zákaz mezinárodního cestování potrvá nejméně do 17. května letošního roku. S příjezdem britských turistů bez nutnosti karantény však musí souhlasit i vlády v cílových destinacích. Poslední fází postupného uvolňování bude 21. června 2021 otevření klubů a povolení hromadných akcí. Ministři opakovaně zdůrazňují, že uvolňování se bude řídit aktuálními statistikami, nikoliv kalendářem. Ambicióznější plán si ostrovní stát může pravděpodobně dovolit mimo jiné proto, že zvládl naočkovat již 12 procent populace a patří mu třetí místo v žebříčku nejrychleji očkujících.