V nizozemských parlamentních volbách zvítězila s velkým náskokem krajně pravicová populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která získala 23,5 procenta hlasů a zřejmě 37 křesel ve 150členném parlamentu. Ukázaly to čtvrteční výsledky hlasování po sečtení výrazné většiny hlasů. Wilders je známým odpůrcem islámu a podle mnohých expertů by v roli šéfa vlády otřásl evropskou politikou.
Druhé místo a pravděpodobně 25 mandátů získala ve středečních volbách s odstupem osmi procentních bodů společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL), jejímž lídrem je bývalý eurokomisař Frans Timmermans. Před volbami favorizovaná liberální pravicová Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), kterou vede nynější ministryně spravedlnosti Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová, skončila až třetí se ziskem 15,1 procenta a obsadí tak pravděpodobně 24 křesel.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ficova vláda získala důvěru. Slovenská sněmovna nový kabinet podpořila přesvědčivou většinou
Na čtvrtém místě s 12,8 procenta hlasů a 20 mandáty skončila strana Nová společenská smlouva (NSC), kterou založil teprve letos v létě populární poslanec Pieter Omtzigt.
Zavést dolar, fandit bitcoinu, zrušit ministry. Přehled vizí nového argentinského prezidenta
Čerstvě zvolený prezident Argentiny Javier Milei plánuje revoluci, jakou jeho země nepamatuje. Mezi hlavní plány kontroverzního ekonoma patří zrušit argentinské peso a přejít na dolar. Mimoto se Milei netají obdivem k bitcoinu a myšlenkám štíhlého státu, který jen minimálně zasahuje do života lidí.
Volební účast podle předběžných výsledků dosáhla 77,7 procenta oprávněných voličů.
Známý odpůrce islámu Wilders by se tak mohl stát příštím premiérem a vést koaliční rozhovory. Deník Volksrant jako jednu z možných koalic uvádí spojení Wildersovy strany s VVD, protestní Stranou zemědělců (BBB) se sedmi křesly a třemi menšími uskupeními. V součtu však této možné koalici chybí k potřebné většině 76 křesel jeden mandát.
Podle mnohých expertů by Wilders v roli šéfa vlády otřásl evropskou politikou. Ve svém programu vyzývá například k uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie či k absolutnímu zastavení přijímání žadatelů o azyl v zemi.
Strany však nyní patrně čekají dlouhá povolební vyjednávání. Pokud by Wilders ve skládání většinové vlády neuspěl, nabízí se podle listu Volksrant koalice proevropských stran. Timmermansova formace spolu s VVD, NSC a devíti mandáty liberální strany D66 by dala dohromady 78 křesel.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: USA a Čínu Green Deal nezajímá. My budeme hrozně zelení, ale oni nás převálcují, varuje expert