Malou roušku zakrývající pouze nos vyrobili mexičtí vědci. Podle nich snižuje riziko šíření nákazy koronavirem během doby, kdy lidé jedí a pijí. Informoval o tom web CBS Austin.
Když si lidé při jídle sundají roušku, jsou vystaveni většímu riziku přenosu koronaviru. Tvrdí to vědci, kteří stojí za vývojem nového typu roušky. Ta zakrývá jen nos a podle nich stále poskytuje alespoň částečnou ochranu.
Nová menší rouška je podle agentury Reuters navržena tak, aby ji lidé mohli nosit pod klasickou ochranou obličeje zakrývající nos i ústa.
Researchers in Mexico have designed a 'nose-only mask' which they say protects you while eating and drinking pic.twitter.com/juzIGAhSrP
— Reuters (@Reuters) March 25, 2021
„Koronavirus je velmi nakažlivý. Infekce může proniknout do těla kteroukoliv z těchto tří cest – oči, nos, pusa,“ uvedl imunolog Gustavo Acosta. „Očividně se nemůžeme nakazit slzami, ale když infikovaná osoba kýchá nebo kašle. Pokud neexistuje fyzická bariéra, můžeme se nakazit prostřednictvím vydechovaných kapének vylučovaných jak pacienty s covidem, tak infikovanými osobami, ale i nakaženými jedinci, u nichž infekce dosud nebyla zjištěna,“ dodal.
Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse představují čichové buňky hlavní vstupní bod pro koronavirus. Nosní rouška je proto podle vědců důležitá.
Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nadále doporučuje lidem nosit obličejovou masku zakrývající nos a ústa. Přitom ještě loni 30. března vědci Mike Ryan a Maria Van Kerkhoveová z WHO uvedli, že „neexistuje žádný důkaz, že nošení roušek má pro zdravé lidi jakýkoliv zdravotní přínos“. Později však organizace své stanovisko přehodnotil.