reklama

Nová mutace koronaviru se objevila v Británii. Není důvod k panice, uklidňují úřady

Na jihovýchodě Anglie zaznamenali novou variantu covidu, informoval britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Údajně není nebezpečnější než ta původní. Nejvyšší lékař Spojeného království a vládní poradce Chris Whitty však uvedl, že není jasné, zda nová varianta onemocnění přispěla k nárůstu počtu pozitivních případů v zemi. Na účinnost vakcíny by však mutace viru podle expertů vliv mít neměla, informoval web CNN.

reklama

Odborníci na virovou genetiku nepředpokládají, že by mutace vedla k nárůstu ohnisek. Dodali, že řada mutací již byla zaznamenána, přičemž výrazně neovlivnila šíření a vliv viru na člověka.

„V tuto chvíli musím zdůraznit, že nic nenaznačuje, že by tato varianta s vyšší pravděpodobní způsobovala vážný průběh onemocnění. Poslední klinická doporučení říkají, že je velmi nepravděpodobné, že by tato mutace způsobila selhání reakce na vakcínu,“ řekl Matt Hancock.

Chris Whitty na společné tiskové konferenci rovněž uvedl, že neexistují důkazy, že by nová varianta byla nebezpečnější než ta předchozí. Dodal, že koronavirové testy se ukázaly proti této variantě jako účinné.

Mutace se objevily i v jiných zemích

Britský ministr zdravotnictví zdůraznil, že podobné varianty byly v posledních měsících identifikovány i v dalších zemích. Spojené království o nové mutaci viru informovalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

„Ukazuje se, že musíme být ostražití a dodržovat pravidla. Každý musí nést osobní odpovědnost, aby virus nešířil,“ dodal Hancock.

„Vznik různých kmenů koronavirů není důvodem k panice, ani ničím neočekávaným,“ uklidňuje společnost virová imunoložka Zania Stamatakiová z Birminghamské univerzity. „Mutace se budou hromadit a povedou k novým virovým variantám, které budou nutit naše imunitní systémy ke změně nebo vymizení. Tento virus nemutuje tak rychle jak chřipka a nebude těžké nové vakcíny vylepšit, pokud to bude v budoucnu nutné,“ dodává.

„Jen proto, že došlo k malé změně v genetickém složení viru, neznamená to, že je více virulentní nebo že vakcíny nebudou efektivní,“ doplnil profesor neurologie z Univerzity v Liverpoolu Tom Solomon. „Naše zkušenosti s předchozími podobnými viry naznačují, že vakcíny budou efektivní navzdory malým genetickým změnám,“ řekl.

Tagy:
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce
OH 2021

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Kritizovala Lukašenkův režim. Běloruskou běžkyni funkcionáři donutili vrátit se z OH domů

Běloruská běžkyně, kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská byla podle svých slov donucena vrátit se z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská měla závodit v pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Agentuře Reuters sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama