reklama

Nová mutace koronaviru se objevila v Británii. Není důvod k panice, uklidňují úřady

Na jihovýchodě Anglie zaznamenali novou variantu covidu, informoval britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Údajně není nebezpečnější než ta původní. Nejvyšší lékař Spojeného království a vládní poradce Chris Whitty však uvedl, že není jasné, zda nová varianta onemocnění přispěla k nárůstu počtu pozitivních případů v zemi. Na účinnost vakcíny by však mutace viru podle expertů vliv mít neměla, informoval web CNN.

reklama

Odborníci na virovou genetiku nepředpokládají, že by mutace vedla k nárůstu ohnisek. Dodali, že řada mutací již byla zaznamenána, přičemž výrazně neovlivnila šíření a vliv viru na člověka.

„V tuto chvíli musím zdůraznit, že nic nenaznačuje, že by tato varianta s vyšší pravděpodobní způsobovala vážný průběh onemocnění. Poslední klinická doporučení říkají, že je velmi nepravděpodobné, že by tato mutace způsobila selhání reakce na vakcínu,“ řekl Matt Hancock.

Chris Whitty na společné tiskové konferenci rovněž uvedl, že neexistují důkazy, že by nová varianta byla nebezpečnější než ta předchozí. Dodal, že koronavirové testy se ukázaly proti této variantě jako účinné.

Mutace se objevily i v jiných zemích

Britský ministr zdravotnictví zdůraznil, že podobné varianty byly v posledních měsících identifikovány i v dalších zemích. Spojené království o nové mutaci viru informovalo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

K tématu

„Ukazuje se, že musíme být ostražití a dodržovat pravidla. Každý musí nést osobní odpovědnost, aby virus nešířil,“ dodal Hancock.

„Vznik různých kmenů koronavirů není důvodem k panice, ani ničím neočekávaným,“ uklidňuje společnost virová imunoložka Zania Stamatakiová z Birminghamské univerzity. „Mutace se budou hromadit a povedou k novým virovým variantám, které budou nutit naše imunitní systémy ke změně nebo vymizení. Tento virus nemutuje tak rychle jak chřipka a nebude těžké nové vakcíny vylepšit, pokud to bude v budoucnu nutné,“ dodává.

„Jen proto, že došlo k malé změně v genetickém složení viru, neznamená to, že je více virulentní nebo že vakcíny nebudou efektivní,“ doplnil profesor neurologie z Univerzity v Liverpoolu Tom Solomon. „Naše zkušenosti s předchozími podobnými viry naznačují, že vakcíny budou efektivní navzdory malým genetickým změnám,“ řekl.

Další hlavní zprávy

Politika

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Razantní odpověď: Česko vyhostí dalších 22 ruských diplomatů a 48 pracovníků ambasády

Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české ambasádě v Moskvě, řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Rozhodnutí je platné od čtvrtka, ruská strana má na stažení pracovníků čas do konce května. Ve výsledku to znamená vyhoštění 22 ruských diplomatů a 48 dalších pracovníků velvyslanectví. Rusko podle Kulhánka souhlasilo s narovnáním počtu lidí na ambasádách.

Obchody a vybrané služby se otevřou 3. května, schválila vláda. Má to ale podmínku
Česko jde cestou ničení vztahů, zní z Ruska. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat
Soud zrušil uzavření obchodů i omezení setkávání. Vláda postupovala špatně, rozhodl
Skandál šéfa slovenské krajní pravice. Sebral mi syna, viní Kotlebu jeho exmanželka
Triko na doma? Národní tým ukázal nové dresy, fanoušci rýpali jako u lipové sady
reklama
reklama
Zpackaná operace ruské rozvědky, komentoval Vrbětice Kulhánek. Váží si podpory spojenců

360°

Domácí zpravodajství

Korupce na magistrátu? Kauza se točí kolem politika TOP 09 a pravé ruky Pospíšila
Vondra: Je to studená diplomatická válka. K silovým řešením ze strany Ruska nedojde
Flegr: Respirátory venku jsou nesmysl. Antigenní testy můžou pomoci zprovoznit služby
Další články
reklama
reklama