reklama

Nová zbraň v boji proti vymírání korálů? Reproduktory se zdravou hudbou

Korálové útesy jsou domovem mnoha druhů živočichů.
Zdroj: Pixabay

Tým britských a australských vědců přišel se skvělou zprávou. Podle jejich nové studie by mohlo být možné zachránit umírající korály, na jejichž přežití závisí celé podmořské ekosystémy. Díky jejich vynálezu se totiž k nemocným korálům navracejí ryby a s nimi i život samotný.

reklama

Svůj projekt nazývají „akustické obohacení“. V oblastech Velkého bariérového útesu s mrtvými korály rozmístili několik podvodních reproduktorů. Z těch se pod vodou linuly zvuky zdravých korálových útesů. „Zdravé korálové útesy jsou pozoruhodně hlučné – praskot garnátů a houkání a chroptění ryb spolu vytváří úchvatný biologický zvukový obraz. Mladé rybky tyto zvuky vyhledávají, když pátrají po místě, kde se mohou usadit,“ prohlašuje Steve Simpson, jeden z autorů studie a profesor mořské biologie a klimatické změny na Exeterské univerzitě.

Reproduktory přilákaly zpátky ke korálům život.
Reproduktory přilákaly zpátky ke korálům život.
Zdroj: Pixabay

Z mrtvých útesů však všechny tyto zvuky zmizí společně s garnáty a rybami. Přitom víme, že ekosystém nemůže fungovat v rovnováze, pokud o některou ze svých částí přijde. Díky reproduktorům, které přilákají nové obyvatele korálů, a zvednou tak rybí populaci, může být spuštěn proces přirozené obnovy korálového ekosystému.

Korály po celém světě totiž ohrožuje takzvané „bělení“ způsobené vzestupem teploty moří i jejich znečištěním. Při tomto procesu korály skutečně vyblednou a ztratí svou barvu, kterou získaly díky symbiotickým řasám. Jejich ztráta nakonec vede ke smrti korálů. Pomoci jim můžete i vy – například používáním opalovacích krémů, které neobsahují látky škodící korálům. Mnohé značky tento údaj dnes již uvádějí na obale.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Počasí

ON-LINE: Tornádo na Moravě: Policie potvrdila první oběti na životech

Živě ON-LINE: Tornádo na Moravě: Policie potvrdila první oběti na životech

Tornádo na jihu Moravy zpustošilo několik obcí, zatím je evidováno 150 zraněných, tyto počty jsou však velmi předběžné a pravděpodobně porostou. Automobily větrná smršť odhazovala proti domům, převrátila autobus, na místo přijíždějí všichni záchranáři, kteří jsou k dispozici. Sledujte aktuální dění společně s námi prostřednictvím tohoto článku.

Domácí

Při správném zakleknutí člověku nebezpečí nehrozí. Expert ukázal, jak má vypadat

Při správném zakleknutí člověku nebezpečí nehrozí. Expert ukázal, jak má vypadat

Právě zakleknutí představuje nejspornější část policejního zásahu, který se odehrál v sobotu v Teplicích. Zatčený muž totiž krátce po něm zemřel při převozu do nemocnice. Experti poukazují na to, že pokud je zákrok provedený správně, člověka by neměl ohrozit. Jak má správné zakleknutí vypadat, předvedl reportérovi CNN Prima NEWS muž, který policisty na podobné zásahy připravuje.

Pozor na české trýznitele, varují nizozemská média. Upozorňují také na slabinu Čechů
Překvapivý průzkum CVVM: Babiš by ve volbách porazil Piráty i ODS a spol.
Vše o osmifinále s Nizozemci: Jak získat vstupenku a jak se dostat na stadion?
O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama