Nová zbraň v boji proti vymírání korálů? Reproduktory se zdravou hudbou

Tým britských a australských vědců přišel se skvělou zprávou. Podle jejich nové studie by mohlo být možné zachránit umírající korály, na jejichž přežití závisí celé podmořské ekosystémy. Díky jejich vynálezu se totiž k nemocným korálům navracejí ryby a s nimi i život samotný.

Svůj projekt nazývají „akustické obohacení“. V oblastech Velkého bariérového útesu s mrtvými korály rozmístili několik podvodních reproduktorů. Z těch se pod vodou linuly zvuky zdravých korálových útesů. „Zdravé korálové útesy jsou pozoruhodně hlučné – praskot garnátů a houkání a chroptění ryb spolu vytváří úchvatný biologický zvukový obraz. Mladé rybky tyto zvuky vyhledávají, když pátrají po místě, kde se mohou usadit,“ prohlašuje Steve Simpson, jeden z autorů studie a profesor mořské biologie a klimatické změny na Exeterské univerzitě.

Z mrtvých útesů však všechny tyto zvuky zmizí společně s garnáty a rybami. Přitom víme, že ekosystém nemůže fungovat v rovnováze, pokud o některou ze svých částí přijde. Díky reproduktorům, které přilákají nové obyvatele korálů, a zvednou tak rybí populaci, může být spuštěn proces přirozené obnovy korálového ekosystému.

Korály po celém světě totiž ohrožuje takzvané „bělení“ způsobené vzestupem teploty moří i jejich znečištěním. Při tomto procesu korály skutečně vyblednou a ztratí svou barvu, kterou získaly díky symbiotickým řasám. Jejich ztráta nakonec vede ke smrti korálů. Pomoci jim můžete i vy – například používáním opalovacích krémů, které neobsahují látky škodící korálům. Mnohé značky tento údaj dnes již uvádějí na obale.

Tagy: