reklama

Nová zbraň v boji proti vymírání korálů? Reproduktory se zdravou hudbou

Korálové útesy jsou domovem mnoha druhů živočichů.
Zdroj: Pixabay

Tým britských a australských vědců přišel se skvělou zprávou. Podle jejich nové studie by mohlo být možné zachránit umírající korály, na jejichž přežití závisí celé podmořské ekosystémy. Díky jejich vynálezu se totiž k nemocným korálům navracejí ryby a s nimi i život samotný.

reklama

Svůj projekt nazývají „akustické obohacení“. V oblastech Velkého bariérového útesu s mrtvými korály rozmístili několik podvodních reproduktorů. Z těch se pod vodou linuly zvuky zdravých korálových útesů. „Zdravé korálové útesy jsou pozoruhodně hlučné – praskot garnátů a houkání a chroptění ryb spolu vytváří úchvatný biologický zvukový obraz. Mladé rybky tyto zvuky vyhledávají, když pátrají po místě, kde se mohou usadit,“ prohlašuje Steve Simpson, jeden z autorů studie a profesor mořské biologie a klimatické změny na Exeterské univerzitě.

Reproduktory přilákaly zpátky ke korálům život.
Reproduktory přilákaly zpátky ke korálům život.
Zdroj: Pixabay

Z mrtvých útesů však všechny tyto zvuky zmizí společně s garnáty a rybami. Přitom víme, že ekosystém nemůže fungovat v rovnováze, pokud o některou ze svých částí přijde. Díky reproduktorům, které přilákají nové obyvatele korálů, a zvednou tak rybí populaci, může být spuštěn proces přirozené obnovy korálového ekosystému.

Korály po celém světě totiž ohrožuje takzvané „bělení“ způsobené vzestupem teploty moří i jejich znečištěním. Při tomto procesu korály skutečně vyblednou a ztratí svou barvu, kterou získaly díky symbiotickým řasám. Jejich ztráta nakonec vede ke smrti korálů. Pomoci jim můžete i vy – například používáním opalovacích krémů, které neobsahují látky škodící korálům. Mnohé značky tento údaj dnes již uvádějí na obale.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Byznys

Ani 150milionová injekce nezabrala. Pivovar Vysoký Chlumec končí

Ani 150milionová injekce nezabrala. Pivovar Vysoký Chlumec končí

Po Uherském Brodě a Klášteře teď skupina Pivovary Lobkowicz Group uzavírá svůj další podnik. Ve Vysokém Chlumci se přitom pivo vařilo už od 15. století. Uzavření výrobny na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje potvrdila pro CNN Prima NEWS Martina Husková, mluvčí skupiny Pivovary Lobkowicz Group.

reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama