reklama

Nová zbraň v boji proti vymírání korálů? Reproduktory se zdravou hudbou

Korálové útesy jsou domovem mnoha druhů živočichů.
Foto: Pixabay

Tým britských a australských vědců přišel se skvělou zprávou. Podle jejich nové studie by mohlo být možné zachránit umírající korály, na jejichž přežití závisí celé podmořské ekosystémy. Díky jejich vynálezu se totiž k nemocným korálům navracejí ryby a s nimi i život samotný.

reklama

Svůj projekt nazývají „akustické obohacení“. V oblastech Velkého bariérového útesu s mrtvými korály rozmístili několik podvodních reproduktorů. Z těch se pod vodou linuly zvuky zdravých korálových útesů. „Zdravé korálové útesy jsou pozoruhodně hlučné – praskot garnátů a houkání a chroptění ryb spolu vytváří úchvatný biologický zvukový obraz. Mladé rybky tyto zvuky vyhledávají, když pátrají po místě, kde se mohou usadit,“ prohlašuje Steve Simpson, jeden z autorů studie a profesor mořské biologie a klimatické změny na Exeterské univerzitě.

Z mrtvých útesů však všechny tyto zvuky zmizí společně s garnáty a rybami. Přitom víme, že ekosystém nemůže fungovat v rovnováze, pokud o některou ze svých částí přijde. Díky reproduktorům, které přilákají nové obyvatele korálů, a zvednou tak rybí populaci, může být spuštěn proces přirozené obnovy korálového ekosystému.

Korály po celém světě totiž ohrožuje takzvané „bělení“ způsobené vzestupem teploty moří i jejich znečištěním. Při tomto procesu korály skutečně vyblednou a ztratí svou barvu, kterou získaly díky symbiotickým řasám. Jejich ztráta nakonec vede ke smrti korálů. Pomoci jim můžete i vy – například používáním opalovacích krémů, které neobsahují látky škodící korálům. Mnohé značky tento údaj dnes již uvádějí na obale.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Zákazům navzdory ve čtvrtek majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevřel svůj lokál. Jakub Olbert se rozhodl, že už nebude dál poslouchat vládní nařízení. Bojuje prý proti tomu, že kabinet rozhodne až v neděli, zda další den rozvolní opatření, a majitelé restaurací nestihnou za tak krátkou dobu reagovat. Policii v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Olbert vzkázal, že v pátek bude mít otevřeno zase a že je připravený, že ho přijdou zatknout. Pokud však dostane pokutu ve výši tří milionů korun, počítá s tím, že zkrachuje.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama