Koronavirus dále komplikuje situaci na hranicích. Do Saska od neděle mohou z České republiky dojíždět jen pendleři pracující ve zdravotnictví, pečovatelství a v zemědělství, a to za podmínky každodenního testování. Na páteční tiskové konferenci po jednání zemské vlády to oznámil saský ministr hospodářství Martin Dulig. Důvodem je zpřísněné epidemické hodnocení Česka, které Německo s účinností od neděle považuje za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Opatření platí prozatím do 7. března.
Na všechny ostatní české pendlery a také na přeshraniční školáky a studenty se vztahuje čtrnáctidenní karanténa bez možnosti zkrácení, což denní dojíždění za prací či studiem znemožňuje.
„Víme, že je to složitá situace, proto chceme české pendlery nadále podporovat. Je to také zátěž pro saské zaměstnavatele, kteří jsou odkázáni na asi 9000 českých pracovníků,“ doplnil ministr Dulig. Uvedl, že Sasko nabízí všem Čechům, kteří kvůli omezením nemohou či nechtějí za prací dojíždět, příspěvek na ubytování v Německu. Ten činí 40 eur (1030 korun) na noc. „Mohou si vzít s sebou rodinu, manžela, manželku, děti,“ vysvětlil Dulig. V takovém případě dostane pendler ještě dodatečný příspěvek 20 eur (515 korun) na osobu a noc.
Na dodržování nových pravidel bude dohlížet policie
Dulig také uvedl, že vzhledem k novému epidemickému opatření nebude možné hranice bez zjevného důvodu překračovat. Nadále je možný tranzit, na který se ale rovněž vztahuje povinnost testu. Zkrácení cesty přes Německo, které je praktické především ve Šluknovském výběžku, tak bez rozboru nebude možné. Testem se musí prokázat i řidiči kamionů, kteří dosud mohli do Německa bez něj. „Výjimky jsme museli omezit,“ potvrdil Dulig.
Pro letecké, železniční a autobusové dopravce nově platí, že nemohou do Německa přepravovat cestující z oblastí s výskytem mutací. Výjimku mají jen ti pasažéři, kteří mají německé občanství nebo v Německu žijí. Německé dráhy Deutsche Bahn již oznámily, že od neděle pozastaví dálkové spoje linky EuroCity mezi Berlínem a Prahou. Také České dráhy o tomto víkendu přeruší provoz všech vlaků mezi Českou republikou a Německem, a to do odvolání.
Prezident saské policie Horst Kretzschmar uvedl, že na dodržování nových pravidel bude policie dohlížet. Na pomezí se tak v neděli vrátí stálé hraniční kontroly.
Kontroly na hranicích mohou narušit dodavatelské řetězce
Bavorsko prozatím přeshraniční dojíždění za prací českým pracovníkům jako Sasko neomezí. Vyplývá to z prohlášení bavorského ministra zdravotnictví Klause Holetscheka, který podle zpravodajské relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD řekl, že pendleři vedle pravidelného testování budou muset jezdit do práce přímou cestou a bez zastavení.
Prezidentka německé asociace autoprůmyslu (VDA) Hildegard Müllerová upozornila, že německý automobilový průmysl je závislý na každodenním zásobování z České republiky, Rakouska, Slovenska a z řady východoevropských zemí. „Pokud budou na hranicích dlouhé zácpy kvůli testování a registraci, dodavatelský řetězec se patrně naruší a krátce poté se zastaví výroba v mnoha německých automobilových závodech,“ konstatovala.
Spolkový svaz přepravy zboží, logistiky a odvozu odpadu (BGL) volá po praktické a rychlé testovací strategii na přechodech. Jinak podle něj hrozí prázdné regály v supermarketech.
Čtvrtá vlna a desetitisíce obětí, předpovídají Ludwig s Flegrem v případě uvolnění
V únoru, březnu a dubnu přijde čtvrtá vlna pandemie koronaviru. V součtu překoná všechny předchozí vlny dohromady. Taková jsou očekávání situace následujících týdnů datového vědce Petra Ludwiga. Podle parazitologa Jaroslava Flegra se někdo rozhodl, že se řízeně promoříme. Dle jeho slov dochází k systematickému vraždění seniorů a rizikových osob.