Zakladatelé německé společnosti BioNTech, manželé Ugur Sahin a Özlem Türeciová, kteří spolu s americkou společností Pfizer vyvinuli jednu z prvních vakcín proti COVID-19, by se mohli objevit na nové eurobankovce. Navrhuje to německý europoslanec Moritz Körner. Podle něj si to tito němečtí vědci tureckého původu zaslouží, protože vakcínou zachránili miliony životů. Informovala o tom německá média.
„Na nových eurobankovkách by měly být nejdůležitější evropské osobnosti, jakými jsou i zakladatelé BioNTechu Ugur Sahin a Özlem Türeciová,“ řekl Körner k procesu, který bude zřejmě trvat ještě asi dva roky. „Jejich práce zachránila životy milionů Evropanů,“ dodal. Jejich životní dráha je podle Körnera i působivým příběhem integrace, pokroku, podnikání a otevřené společnosti vůči migrantům.
Nápad německého politika ovšem část europoslanců zrovna kladně nepřijímá. „Nesmyslný nápad, který ještě víc rozdělí už tak rozdělenou společnost,“ komentoval Körnerův nápad český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Německý europoslanec M. Körner přišel s návrhem, aby @EuropeanCentral při blížících se změnách podoby eurobankovek na jedné z nich vyobrazila zakladatele firmy @BioNTech_Group U. Sahina a Ö. Türeciovou.
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) January 4, 2022
Nesmyslný nápad, který ještě víc rozdělí už tak rozdělenou společnost! 🤦
Šestapadesátiletý Sahin se narodil v Turecku a do Německa se přistěhoval s rodiči jako dítě. Čtyřiapadesátiletá Türeciová se narodila v Německu tureckým imigrantům. V roce 2008 oba spolu s Christophem Huberem založili firmu BioNTech, v níž se zabývali zejména výzkumem rakoviny. Za vývoj vakcíny proti COVID-19 už dostali Sahin a Türeciová řadu cen, v Německu státní vyznamenání a list Financial Times je jmenoval Osobnostmi roku 2020.
Eurobankovky a euromince slaví letos 20 let, už od roku 1999 fungovalo euro v bezhotovostním styku. Evropská centrální banka (ECB) by proto chtěla změnit podobu eurobankovek, aby podle její šéfky Christine Lagardeové mimo jiné „více oslovovaly Evropany všech věkových a sociálních skupin“.
Novou podobu eurobankovek chce mít ECB do roku 2024, na výběru se má podílet skupina složená ze zástupců všech zemí používajících euro. Předtím chce ECB znát i názor veřejnosti, proto chystá průzkumy mínění.