Mužům s nekvalitními spermiemi svítá naděje, že budou moci zplodit vlastního potomka. Kliniky reprodukční medicíny v Brně a Ostravě totiž získaly povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a mohou nyní použít inovativní metodu, při které pomocí léku povzbudí pohyb spermií.
Spermiogram neboli hodnocení kvality spermií, je ukazatelem mužské plodnosti. V posledních letech se však rapidně zhoršuje a čeští muži nejsou výjimkou. „Za posledních 25 let klesl počet mužských spermií o 60 %, současně má stále více mužů, cca 5 %, pomalé, někdy i úplně nepohyblivé spermie. Ty pak nejsou schopné oplodnit vajíčko,“ uvedl specialista z ostravské kliniky Reprofit Tomáš Vrána.
Podle něj ale výzkum ukazuje, že nepohyblivá spermie ještě nemusí být mrtvá a pokud je živá a lékaři ji dokáží najít, může být použita k oplodnění. Vědecký tým kliniky se proto zaměřil na zkoumání metody, která odliší právě živé od mrtvých.
Kvůli legislativním překážkám nebyla v České republice metoda používána
„Krátkodobou kultivací spermií v médiu s běžně používaným léčivem teofylin dokážeme nepohyblivé, zdánlivě mrtvé, spermie rozhýbat a vybrat ty, které budou schopné oplodnit vajíčko. Dokud jsme tento postup nemohli využít, riskovali jsme selhání oplození a zbytečnou ztrátu vajíčka a po několika neúspěšných pokusech nezbylo než doporučit páru využít spermie od dárce,“ popsala androložka kliniky Soňa Kloudová.
V České republice farmakologickou stimulaci pohybu spermií pomocí teofylinu, látce podobné kofeinu, kvůli legislativním překážkám dosud nikdo neprováděl. Přitom v zahraničí je tato metoda dlouhodobě součástí klinické praxe v asistované reprodukci a nyní se stává dostupnou i pro české páry.
„Studie prokázaly bezpečnost a účinnost metody a její uvedení do praxe podpořila souhlasným stanoviskem Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP a Asociace reprodukční embryologie,“ vysvětlila vedoucí týmu Zuzana Holubcová s tím, že na základě tohoto udělil SÚKL povolení k farmaceutické aktivace spermií klinikám v Ostravě a Brně.
Za neplodnost u párů můžou ze 40 % muži
Výhodou je i to, že páry nemusí podstoupit žádný zákrok navíc. Vše se totiž odehrává v laboratoři. „Embryolog nechá působit médium s obsahem teofylinu na spermie, vybere tu nejpohyblivější a po důkladném opláchnutí ji vpraví do vajíčka. Tím se zvýší pravděpodobnost, že pro oplození bude použita živá spermie,“ doplnil Vrána.
Metoda je určená pro muže s ojediněle pohyblivými spermiemi a pro ty, kterým musí lékaři spermie odebírat chirurgicky, protože nejsou v ejakulátu přítomny. Statistiky uvádějí, že v tuzemsku má problémy s plodností až čtvrtina všech párů. Za neplodnost páru je ze 40 % zodpovědný muž, ze 40 % žena a u 20 % párů jde o kombinaci nepříznivých faktorů u obou.