Americké úřady již nebudou muset pro schválení nových léků vyžadovat jejich testování na zvířatech. Průlomovou změnu vítají ochránci zvířat i odborníci, kteří varovali, že testy na zvířatech nejsou průkazné.
Nový zákon, který loni v prosinci podepsal americký prezident Joe Biden, umožňuje Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) nevyžadovat po výrobcích testy na zvířatech. Schvalování nových léků a látek před testy na lidech by se tak nyní mělo více soustředit na počítačové modely, orgánové čipy či mnohé z dalších metod, které dnes máme k dispozici.
V dosavadním procesu schvalování nových léků FDA vyžaduje testy toxicity na hlodavcích, opicích či psech. Každoročně jsou tak na pokusy jen v USA využity desítky milionů zvířat. A to i přesto, že více než 90 procent léků, které se dostanou do klinických zkoušek (tedy jsou dále testovány už na lidech), neuspěje. Odborníci proto dlouhodobě upozorňují, že pokusy na zvířatech jsou ve své podstatě zbytečné a eticky i finančně neospravedlnitelné. Naproti tomu například u orgánových čipů se míra správné identifikace vhodnosti léků pohybuje na hranici 87 procent – dokazuje to studie, ve které vědecký tým společnosti Emulate porovnával výsledky svých testů na orgánových čipech s výsledky pokusů na zvířatech. Při využití metody čipů nedošlo na rozdíl od pokusů na zvířatech k žádnému chybnému označení toxicity.
A i přesto, že proti pokusům na zvířatech mnohdy vystupují i samotné farmaceutické společnosti, pro něž je testování na zvířatech zbytečně nákladné, zůstává nejasné, zda nový zákon situaci změní. Ten totiž explicitně nevyžaduje konec pokusů na zvířatech, jen umožňuje jich nevyužívat. Nadále tak bude záležet na jednotlivých úřednících.