Už brzy bychom mohli proti nemoci COVID-19 bojovat kromě očkování i speciálně vyvinutými léky. Farmaceutický gigant MSD Pharmaceutical je totiž v „pokročilém stadiu“ výroby přípravku, který má šíření koronaviru zastavit. Informoval o tom irský premiér (takzvaný taoiseach) Leo Varadkar.
Irský premiér na středečním setkání parlamentní strany Fine Gael uvedl, že firma MSD Pharmaceutical, která je v USA známá jako Merck & Co., se blíží vývoji léku, který by mohl bojovat proti covidu. Farmaceutický gigant údajně testuje lék Molnupiravir, který se má podávat orálně.
Léčivo schválně spouští chyby v RNA viru, čímž mu zabraňuje ve vytváření svých kopií a potažmo i šíření z člověka na člověka. Studie testovaná na fretkách v minulém měsíci zjistila, že lék účinně brání šíření koronaviru po dobu 24 hodin po podání.
Babiš chce nový lék proti covidu. Měl by předejít těžkému průběhu nemoci
Česko má zájem o nákup léku proti COVID-19 od americké firmy Regeneron. Uvedl to ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Jde o lék na bázi monoklonálních protilátek, který jako první v Evropské unii hodlá nasadit Německo. Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kláry Brunclíkové jde o neregistrovaný lék, který je nadějný, zatím ale nemá definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu.
MSD Pharmaceutical má zveřejnit první výsledky týkající se účinnosti látky do března, uvedl premiér Varadkar na schůzi strany Fine Gael. Nyní je lék v druhé ze tří fází klinického testování, která by měla skončit do května. Tabletka by tak mohla být k dispozici nejdříve ve druhé polovině letošního roku.
Společnost testuje kromě Molnupiraviru i druhý lék
V současnosti farmaceutická firma testuje Molnupiravir na hospitalizovaných a nehospitalizovaných pacientech s covidem ve Velké Británi a USA, přičemž spolupracuje s floridskou farmaceutickou firmou Ridegeback Bio.
MSD Pharmaceutical vyvinula rovněž druhý lék, který má měnit imunitní odpověď na nemoc COVID-19 a snižovat riziko úmrtí i respiračního selhání u pacientů hospitalizovaných s těžkým průběhem o více než 50 procent.
Společnost nedávno také ukončila vývoj dvou experimentálních koronavirových vakcín poté, co výsledky prvních studií naznačily, že imunita po nich vybudovaná není tak silná jako u jiných vakcín.