reklama

Na Mars brzy zamíří tři sondy – z Číny, USA a Spojených arabských emirátů

Už v nejbližších týdnech se chystají odstartovat ze Země k Marsu hned tři sondy: americká, čínská a jedna také Spojených arabských emirátů. Startovní okno se otevřelo před několika dny, jenže samotný start se musel několikrát odložit a vědci svádějí souboj s časem.

reklama

Okno na Mars zůstane otevřené přibližně měsíc. Odstartovat chtějí všichni, kteří jsou připraveni, jinak by ztráty počítali ve stovkách milionů dolarů. „Kvůli oběžné dráze Marsu a Země a jak jsou zatočeny kolem Slunce jsou tyto dvě planety ve vhodné konfiguraci pouze jedenkrát za šestadvacet měsíců. Takže mise na Mars, pokud propásne tuto příležitost, bude muset počkat dva roky, než nová příležitost přijde,“ vysvětlil CNN Prima NEWS člen amerického týmu mise Mars 2020 Kenneth Williford.

K tématu

Co letí na Mars

Jako první měla v úterý odstartovat z japonského kosmodromu mise Spojených arabských emirátů pojmenovaná Al Amal, tedy Naděje. Kvůli špatnému počasí byl start odložen prozatím na pondělí. Jde o vůbec první výpravu arabského světa k Marsu. Sonda tam má podrobně zkoumat atmosféru a počasí.

Počasí je neustále se vyvíjející systém. Když porozumíme počasí na Marsu, pochopíme atmosféru této planety a atmosférické změny, kterými tato planeta prochází,“ sdělila členka mise Sarah Amiriová.

Dalším nováčkem na Marsu budou Číňané. Ti dlouho podrobnosti o své misi tajili. Podle v pátek zveřejněných informací chtějí odstartovat někdy během příštího týdne. Sonda se jmenuje Tianwen-1 a vynese ji nejsilnější čínská raketa. Ta zatím startovala jen třikrát experimentálně, ale ještě nikdy s nákladem. Ten má být unikátní.

Tento jediný start vynese na Mars orbitální sondu, přistávací platformu a vozítko Mars rover. Je to celosvětově poprvé, co na Mars při jednom startu odletí tak komplexní mise,“ pochlubil se raketový expert Long Yuehao.

Marsovské vozítko posílají na rudou planetu i Spojené státy. Jmenuje se Perseverance neboli Vytrvalost a bude hlavně zkoumat, jestli někdy v minulosti existoval na Marsu život. Přípravy na start z Mysu Canaveral finišují.

„Je potřeba uskutečnit spoustu různých kroků, aby ta raketa mohla být sestavena a aby mohl být ten rover a celá ta kapsle, ve které je, nasazena na tu raketu,“ dodal Kenneth Williford. Aktuální termín startu americké mise Mars 2020 je 30. července.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama