reklama

Na Mars brzy zamíří tři sondy – z Číny, USA a Spojených arabských emirátů

Už v nejbližších týdnech se chystají odstartovat ze Země k Marsu hned tři sondy: americká, čínská a jedna také Spojených arabských emirátů. Startovní okno se otevřelo před několika dny, jenže samotný start se musel několikrát odložit a vědci svádějí souboj s časem.

reklama

Okno na Mars zůstane otevřené přibližně měsíc. Odstartovat chtějí všichni, kteří jsou připraveni, jinak by ztráty počítali ve stovkách milionů dolarů. „Kvůli oběžné dráze Marsu a Země a jak jsou zatočeny kolem Slunce jsou tyto dvě planety ve vhodné konfiguraci pouze jedenkrát za šestadvacet měsíců. Takže mise na Mars, pokud propásne tuto příležitost, bude muset počkat dva roky, než nová příležitost přijde,“ vysvětlil CNN Prima NEWS člen amerického týmu mise Mars 2020 Kenneth Williford.

K tématu

Co letí na Mars

Jako první měla v úterý odstartovat z japonského kosmodromu mise Spojených arabských emirátů pojmenovaná Al Amal, tedy Naděje. Kvůli špatnému počasí byl start odložen prozatím na pondělí. Jde o vůbec první výpravu arabského světa k Marsu. Sonda tam má podrobně zkoumat atmosféru a počasí.

Počasí je neustále se vyvíjející systém. Když porozumíme počasí na Marsu, pochopíme atmosféru této planety a atmosférické změny, kterými tato planeta prochází,“ sdělila členka mise Sarah Amiriová.

Dalším nováčkem na Marsu budou Číňané. Ti dlouho podrobnosti o své misi tajili. Podle v pátek zveřejněných informací chtějí odstartovat někdy během příštího týdne. Sonda se jmenuje Tianwen-1 a vynese ji nejsilnější čínská raketa. Ta zatím startovala jen třikrát experimentálně, ale ještě nikdy s nákladem. Ten má být unikátní.

Tento jediný start vynese na Mars orbitální sondu, přistávací platformu a vozítko Mars rover. Je to celosvětově poprvé, co na Mars při jednom startu odletí tak komplexní mise,“ pochlubil se raketový expert Long Yuehao.

Marsovské vozítko posílají na rudou planetu i Spojené státy. Jmenuje se Perseverance neboli Vytrvalost a bude hlavně zkoumat, jestli někdy v minulosti existoval na Marsu život. Přípravy na start z Mysu Canaveral finišují.

„Je potřeba uskutečnit spoustu různých kroků, aby ta raketa mohla být sestavena a aby mohl být ten rover a celá ta kapsle, ve které je, nasazena na tu raketu,“ dodal Kenneth Williford. Aktuální termín startu americké mise Mars 2020 je 30. července.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama