Třicátého července by měla odstartovat americká sonda k planetě Mars
Už v nejbližších týdnech se chystají odstartovat ze Země k Marsu hned tři sondy: americká, čínská a jedna také Spojených arabských emirátů. Startovní okno se otevřelo před několika dny, jenže samotný start se musel několikrát odložit a vědci svádějí souboj s časem.
Okno na Mars zůstane otevřené přibližně měsíc. Odstartovat chtějí všichni, kteří jsou připraveni, jinak by ztráty počítali ve stovkách milionů dolarů. „Kvůli oběžné dráze Marsu a Země a jak jsou zatočeny kolem Slunce jsou tyto dvě planety ve vhodné konfiguraci pouze jedenkrát za šestadvacet měsíců. Takže mise na Mars, pokud propásne tuto příležitost, bude muset počkat dva roky, než nová příležitost přijde,“ vysvětlil CNN Prima NEWS člen amerického týmu mise Mars 2020 Kenneth Williford.
Falcon 9 oživil konspirační teorie: Američané nepřistáli na Měsíci a tají UFO
Zatímco vědecký svět oslavuje úspěšný let rakety Falcon 9 s lidskou posádkou, určitá část populace nadále rozvíjí konspirační teorie a považuje oficiální zprávy z vesmíru za směšné pohádky. Jedni zpochybňují přistání na Měsíci, druzí informují o životě na Marsu. Jaké konspirační teorie o vesmíru se za desítky let nashromáždily?
Co letí na Mars
Jako první měla v úterý odstartovat z japonského kosmodromu mise Spojených arabských emirátů pojmenovaná Al Amal, tedy Naděje. Kvůli špatnému počasí byl start odložen prozatím na pondělí. Jde o vůbec první výpravu arabského světa k Marsu. Sonda tam má podrobně zkoumat atmosféru a počasí.
Počasí je neustále se vyvíjející systém. Když porozumíme počasí na Marsu, pochopíme atmosféru této planety a atmosférické změny, kterými tato planeta prochází,“ sdělila členka mise Sarah Amiriová.
Dalším nováčkem na Marsu budou Číňané. Ti dlouho podrobnosti o své misi tajili. Podle v pátek zveřejněných informací chtějí odstartovat někdy během příštího týdne. Sonda se jmenuje Tianwen-1 a vynese ji nejsilnější čínská raketa. Ta zatím startovala jen třikrát experimentálně, ale ještě nikdy s nákladem. Ten má být unikátní.
Tento jediný start vynese na Mars orbitální sondu, přistávací platformu a vozítko Mars rover. Je to celosvětově poprvé, co na Mars při jednom startu odletí tak komplexní mise,“ pochlubil se raketový expert Long Yuehao.
Marsovské vozítko posílají na rudou planetu i Spojené státy. Jmenuje se Perseverance neboli Vytrvalost a bude hlavně zkoumat, jestli někdy v minulosti existoval na Marsu život. Přípravy na start z Mysu Canaveral finišují.
„Je potřeba uskutečnit spoustu různých kroků, aby ta raketa mohla být sestavena a aby mohl být ten rover a celá ta kapsle, ve které je, nasazena na tu raketu,“ dodal Kenneth Williford. Aktuální termín startu americké mise Mars 2020 je 30. července.