V Praze přibylo za posledních 24 hodin 839 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Dosavadní maximum bylo 601 případů z minulého čtvrtka. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k páteční osmnácté hodině. Hygienici zveřejnili v pátek také počty škol, kde se dosud nákaza vyskytla. Ve 112 zařízeních bylo pozitivně testováno 136 žáků a 43 pedagogů.
Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové pokračuje v Praze negativní trend. „Neměnné zůstává, že pozitivní případy jsou tvořené zejména mladší generací. Pozitivní případy souvisí také především se školami a školními aktivitami spojenými s trávením volného času,“ uvedla Rážová v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví.
Polovina lidí odmítá očkování proti koronaviru. S ním by se ale vyhnuli karanténě
Lidé, kteří budou očkovaní proti COVID-19, až bude vakcína dostupná, nebudou muset do karantény, pokud se setkají s nakaženým nebo přijedou z rizikové země. Novinářům to v pátek řekl vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Za odmítnutí očkování, které bude dobrovolné a hrazené státem, podle něj žádné sankce nehrozí.
V Praze je celkem zhruba 950 škol, asi 330 je mateřských, 290 základních a 250 středních. Nákaza se k pátečnímu ránu prokázala v 46 základních, 44 středních, 19 mateřských školách a třech dětských domovech. Celá škola není aktuálně zavřená nikde, v dočasně uzavřených je 41 školních tříd. V karanténě je tak 1 011 žáků a 69 pedagogů. Nejvíc škol s pozitivními žáky a učiteli je v Praze 8 (27) a Praze 4 (18), což jsou ale městské části se sídlišti a vysokým počtem obyvatel.
Dosud bylo v Praze podle hygieniků zaznamenáno dohromady 14 421 případů COVID-19. Z nich se 6 866 z nemoci vyléčilo, 129 lidí zemřelo. V hlavním městě je aktuálně 7 402 nakažených.
Na semaforu, který označuje regiony barvou podle rizika nákazy, je v nejvyšším červeném stupni Praha a nově také okresy Praha-západ, Praha-východ a Uherskohradišťsko. Většina okresů, 55, je oranžová, což znamená druhý stupeň nebezpečí.
Většina nemocnic v hlavním městě zatím kvůli COVID-19 neomezuje plánovanou péči, jsou ale na navýšení kapacit pro pacienty s COVID-19 připravené. Odložitelné výkony kromě onkologických omezila Fakultní nemocnice v Motole a částečně péči omezila také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Některá zařízení shánějí další personál nebo mediky na výpomoc. Pacientů s koronavirem mají většinou kolem čtyř desítek.