Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) za uplynulý den přibylo na celém světě rekordních více než 284 tisíc nových případů nákazy koronavirem. Dosud nejvyšší bilance z 18. července byla téměř 260 tisíc nových infikovaných za den.
Vítězové pandemie: Od Netflixu po Teslu. Kdo profituje z lidí v karanténě?
Koronavirová nákaza zacloumala s ekonomikou států, podniků i jednotlivců. Kdo ale na celé situaci vydělal? Společnosti, které mají obchodní model založený na tom, že jsou lidé doma a nudí se. A během vrcholu pandemie jich byly v karanténě miliony. Vedle firem jako Netflix, Spotify nebo Zoom profituje z celé situace paradoxně i jedna automobilka – Tesla.
Na rekordním zvýšení nakažených virem SARS-CoV-2 se nejvíce podílely Spojené státy, Brazílie, Indie a Jihoafrická republika. Globální statistiku úmrtí za poslední den nejvíce zvýšilo Peru, Brazílie a USA.
WHO upozornila i na skokový nárůst počtu obětí, kterých za den globálně přibylo o 9 753, nejvíce od 30. dubna, uvedla agentura Reuters.
Podle statistik vedených americkou Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU) se během pandemie nemocí COVID-19 nakazilo téměř 15,6 milionu lidí, 635 tisíc z nich zemřelo. V absolutních číslech registrují nejvíce nakažených Spojené státy (více než čtyři miliony), následované Brazílií (2,3 milionu), Indií (1,3 milionu) a Ruskem (800 tisíc).
V Rusku už umřelo přes 13 tisíc lidí
Konkrétně Rusko s přibližně 146 miliony obyvatel v pátek ohlásilo, že od začátku pandemie se nakazilo 800 849 lidí. Za uplynulý den přibylo 5 811 nových případů a 154 úmrtí, o den dříve to bylo 5 848 a 147 úmrtí. Celkem 13 046 lidí nákaze podlehlo, což představuje 1,63 procenta ze všech nakažených, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.
Ruské oficiální údaje ovšem budí zejména v západních médiích pochybnosti. Někteří demografové předpokládají, že přesnější obrázek vznikne až porovnáním letošních údajů o úmrtnosti s předchozími lety.