Nové metody kyberšmejdů
O vysoké věrohodnosti podvodníků v kyberprostoru se naposledy přesvědčila osmačtyřicetiletá žena ze Zlínska. Údajný bankéř použil nejnovější trik, kterým ji připravil o více než milion korun. Společnosti spravující peníze varují, že podvodníci nutí lidi přeposílat peníze jinam či se opírají o uniklá data o daném jedinci.
Falešný bankéř ženě řekl, že někdo předložil její doklad totožnosti a požádal o půjčku na její jméno. Sdělil jí i číslo jejího občanského průkazu – to ženu zmátlo, takže uvěřila, že ve skutečnosti hovoří se zaměstnancem banky. „Postupně přišla o částku převyšující jeden milion korun,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí zlínských policistů Monika Kozumplíková.
K TÉMATU: Podnikatel Redl je svéprávný, rozhodl soud. Jeho stíhání v kauze Dozimetr může pokračovat
Podle kriminalisty Adama Rozštípila tito „šmejdi“ v elektronickém prostoru využívají znalosti konkrétních údajů, o nichž si někteří myslí, že je může znát jenom banka. „Pachatelé k tomu využívají různé informace z uniklých databází, které skupují,“ sdělil.
Podvodníci se vás v telefonu většinou snaží přesvědčit, abyste své peníze okamžitě přeposlali ze svých účtů na jiné. To ale rozhodně nedělejte.
„Na tuto chvíli čeká už u bankomatu spolupachatel, který obratem tyto finanční prostředky vybírá. Ty jsou pak nenávratně pryč,“ dodal Rozštípil.
O pohotovosti podvodníků se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS, kterému zavolal muž, který tvrdil, že je pracovníkem jedné banky v Chomutově a že vyřizuje výhodný úvěr. Když se ale podvodník dozvěděl, že je nahráván, ihned zavěsil.
Zástupce banky poradil, jak se chránit
Zpozornět byste měli v případě, že po vás chce další citlivé informace. „Pokud u nás dotyčný nemá bankovní účet, není možné, aby si na něj někdo vzal úvěr nebo o něj vůbec požádal. V takovém případě tedy není potřeba se vůbec obávat a je na první pohled jasné, že se jedná o falešný telefonát,“ poradil mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.
Pokud jste už podvodníkovi naletěli, je především důležité se okamžitě obrátit na policii. Jedině tak existuje šance, že se vám alespoň část peněz vrátí.
Podvodníky neodrazuje ani hrozba až osmiletého vězení. Těchto činů naopak neustále přibývá. Jen na Zlínsku v současnosti policie řeší v průměru dva okradené denně.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Měl být popraven, teď sériový vrah Nekl dostal 12 let. Zaháněl jsem nudu, řekl o plánu únosu