Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním aplikace WeChat, za kterou stojí čínská firma. Aplikace podle NÚKIB sbírá značný objem dat, která by mohla sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků či k vydírání. Kybernetický úřad o tom ve čtvrtek informoval na svém webu. V ČR aplikaci podle úřadu používá asi 40 tisíc lidí, například diplomaté a obchodníci.
„Pokud potřebujete WeChat používat, doporučujeme, abyste měli aplikaci nainstalovanou na jiném zařízení, než se kterým běžně pracujete a na kterém máte své účty a data. Pokud to není možné, doporučujeme, abyste WeChat ve svém zařízení měli jen na nezbytně nutnou dobu a povolovali jste aplikaci jen oprávnění, která potřebuje pro své fungování,“ uvedl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vysoce riziková operace za miliardy dolarů. Rusko s Čínou tajně chystá tunel na Krym
WeChat ve světě používá přibližně 1,3 miliardy aktivních uživatelů. Nejoblíbenější je v Číně a v zemích s početnějšími čínskými komunitami. V České republice ji podle NÚKIB používá přibližně 40 tisíc lidí, jde ale často o exponované osoby, například diplomaty, obchodníky, akademiky nebo čínské disidenty. Právě jejich citlivá data získaná prostřednictvím WeChat by podle NÚKIB mohla být v budoucnu zneužita například k vydírání.
Děti se baví novou nebezpečnou výzvou. Extrémní popáleniny při ní utrpěli i desetiletí školáci
Nebezpečná výzva se opět objevila na sociální síti TikTok. Mladiství si při ní na pokožku stříkají z bezprostřední blízkosti aerosolový deodorant. To jim ale může způsobit vážné popáleniny, varují britská média.
Aplikaci a sociální síť s řadou dalších funkcí WeChat vyvinula a provozuje společnost Tencent se sídlem v čínském Šen-Čenu. Podle ověřených informací NÚKIB je firma úzce provázaná s čínskou vládou a tamní komunistickou stranou. Hrozba související s aplikací WeChat pak připomíná hrozbu spojenou s používáním aplikace TikTok čínské společnosti ByteDance. Před touto aplikací NÚKIB varoval letos v březnu.
„K vydání upozornění nás vedly nejen vlastní analýzy, ale i informace od tuzemských a zahraničních partnerů. Na rozdíl od TikToku je ale počet uživatelů platformy WeChat výrazně nižší, a proto jsme přistoupili v tomto případě k upozornění, nikoli k vydání varování,“ uvedl Kintr.
WeChat už byl zakázán v Indii a stejně tak v některých státech USA. V Nizozemsku letos vydali doporučení pro státní zaměstnance nepoužívat aplikace ze zemí, které proti státu vedou ofenzivní kybernetické operace. Obdobně aplikaci v roce 2023 na vládních zařízeních zakázala Kanada.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záhadné zápaly plic z Číny zasáhly Evropu. Ministerstvo zjišťuje, zda máme dost antibiotik