Nový Zéland se v dubnu zbavil koronaviru a ohlásil, že pandemie v zemi skončila. Jenže virus se v srpnu do země vrátil a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová proto musela restartovat tvrdá opatření. Na začátku října světu již po druhé oznámila skvělou zprávu – na Novém Zélandu není ani jeden nakažený.
Úřady v Aucklandu ve středu informovaly, že se posledních šest pacientů, kteří bojovali s nemocí COVID-19, zotavilo. To znamená, že na Novém Zélandu už nikdo koronavirus nemá. Za posledních deset dní v zemi neevidovali ani jeden případ nákazy. V Aucklandu, stejně jako ve zbytku státu, již nyní neplatí žádná omezení jako například zákaz shromažďování či řízený sociální distanc.
Nový Zéland porazil koronavirus: Na ragby mohou přijít desetitisíce fanoušků
Zdravotníci na Novém Zélandu v pondělí oznámili, že poprvé od prvního případu v zemi neevidují k dnešnímu dni žádný výskyt nemoci COVID-19. Posledního pacienta prohlásili po dvou dnech bez příznaků za zdravého. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že v úterý přestanou platit zbývající preventivní opatření.
Je otázkou, jak dlouho tento stav potrvá. Od dubnového vítězství nad pandemií a příchodem druhé vlny nákazy v srpnu si na Novém Zélandu užívali 102 dní bez koronaviru. Tak či tak je druhé vítězství nad virem obrovským úspěchem pro novozélandský zdravotnický a epidemiologický systém. „Je to velký milník. Novozélanďané znovu společně vymetli s virem,“ okomentoval triumf ministr zdravotnictví Chris Hipkins.
„Během první koronavirové vlny jsme vypracovali systém, který nám pomáhá efektivně stopovat a izolovat virus a posléze ho zničit,“ dodal Hipkins.
Podle premiérky Ardernové existuje 95% šance, že koronavirus v zemi už není, a to ani u potenciálně bezpříznakových nakažených lidí. Poslední případ nákazy v zemi evidovali 24. září. Informoval o tom britský Daily Mail.
„COVID-19 tu s námi bude ještě mnoho měsíců. Ale stejně bychom měli zaznamenat takové milníky,“ řekla v médiích novozélandská premiérka.
Na Novém Zélandě žije téměř pět milionů obyvatel, přesto se koronavirem během obou vln nakazilo „jen“ 1 864 lidí. Na nemoc COVID-19 v zemi zemřelo 25 lidí.