Lepší dřív než později, hájí Vojtěch opatření proti koronaviru na severní Moravě

Havíři z OKD, Karviná

Kvůli opětovnému zhoršení epidemické situace zavedli hygienici v Moravskoslezském kraji mimořádná opatření

Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách jsou kvůli koronaviru od pátku povinné v celém Moravskoslezském kraji. Opatření z Karvinska hygienici rozšířili na celý region. Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné jen s respirátorem. Různých akcí se může účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Přeshraniční pracovníci musí jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test. Zpřísněná opatření mají zabránit komunitnímu šíření. Nákaza se totiž přesouvá do rizikové skupiny lidí nad 65 let.

Zpřísněná protiepidemická opatření v Moravskoslezském kraji jsou už platná. Účinnost nabývají vyhlášením a krajští hygienici už je zveřejnili na své úřední desce, uvedl Petr Kopřivík z krajské hygienické stanice.

Na venkovních akcích jen 100 lidí. Týká se to i koupališť

Návštěvy se do nemocnic dostanou jen s respirátorem. Nutné budou dvoumetrové odstupy od ostatních pacientů, klientů a personálu. Přijímaným nemocným či novým obyvatelům domovů se budou dělat testy PCR, pokud sami nepředloží výsledky vyšetření. Nesmějí být ale starší než čtyři dny.

Venkovních akcí by se nemělo účastnit víc než sto lidí. Hygienici upřesnili, že by nejvýš stovka účastníků měla být v jednom sektoru se samostatným vchodem a zázemím. Oddělených sektorů může být na místě nejvýš pět, lidé ale nesmí přecházet z jednoho do druhého. I tady platí dvoumetrové odstupy. Stejné nařízení je i pro vnitřní prostory.

Nejvýš sto lidí bude moci být i na koupalištích. Provozovatel vyčlení aspoň jednoho pracovníka, který na dodržování pravidel a dvoumetrových odstupů dohlédne. Rozestupy se mají dodržovat i v saunách a wellness centrech či ve sportovních halách, omezí se tak počet návštěvníků. Omezení se dotknou i používání skříněk a sprch.

Od 23:00 do 8:00 zůstanou zavřené restaurace, zahrádky a bary. Fungovat mohou ale výdejová okénka. Hotely mohou své restaurace otevřít v 6:00. U stolu v restauracích budou moci sedět nejvýš čtyři lidé. Usadí se tak, aby se dodržely odstupy dva metry. Platí to i pro zahrádky. Místa se před usazením hostů budou dezinfikovat.

Roušky nemusí mít děti do dvou let, žáčci v mateřských školách a dětských skupinách, studenti na přijímacích či jiných zkouškách a jejich zkoušející, absolventi a akademici při promocích, herci či muzikanti při vystoupení, televizní moderátoři, pracovníci v provozech s vysokou teplotou, plavčíci, snoubenci na svatbě či zastupitelé na zasedáních. V kancelářích je možné být bez roušky při zachování dvoumetrových odstupů. Zaměstnavatelé by měli zajistit, aby se případné směny nepotkávaly a aby pracovníci dodržovali odstupy.

„V posledních dnech se vytváří nová ohniska v regionech. Jsou spojeny s pendlery, se zahraničními pracovníky. Hygienici to vyhodnotili jako riziko, že by mohlo dojít ke komunitnímu šíření nákazy. Je lepší udělat opatření dříve,“ řekl na tiskové konferenci Vojtěch.

Přibývá těžkých případů u starších lidí

Podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové začíná v Moravskoslezském kraji přibývat těžkých případů u starších lidí. Opatření mají zabránit přehlcení zdravotního systému. „V úterý, středu, čtvrtek to (počet případů, pozn.) začalo stoupat a souvislost s OKD už téměř neprokazujeme. Když se začali minulý týden testovat pendleři, tak jsme najednou měli ohniska po celém kraji,“ zdůraznila Svrčinová. Nová ohniska jsou v okresech Frýdek-Místek, Nový Jičín i Ostrava.

Hejtman kraje Ivo Vondrák ovšem nutnost všech opatření zpochybňuje. Roušky v MHD jsou namístě, ale ostatní opatření jsou podle něj moc přísná, protože situace je stabilizovaná. „Skutečně nevím, co vedlo k tomu rozhodnutí,“ prohlásil Vondrák. „Nevím, do jaké míry ta opatření nejsou spíš panického charakteru, a bojím se toho, že lidé to vnímají velmi negativně,“ zdůraznil.

S odvoláním na data ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška hejtman uvedl, že situace v kraji se nezměnila a kapacity nemocnic jsou dostatečné.

Data o nemocných se z různých zdrojů liší

Ministr i hygienici v posledních dnech uváděli, že se stav na Karvinsku stabilizoval a zlepšuje se. Opoziční politici i starostové měst a obcí postup proti koronavirové nákaze v regionu kritizovali. Uváděli, že se opatření přijímala pozdě.

V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední čtvrteční aktualizace dat 56 případů nákazy koronavirem. Nejvíce znovu na Karvinsku, kde se od počátku pandemie nakazilo už téměř 2 100 lidí.

Nárůst je nižší než ke čtvrtečnímu ránu, a to o deset, vyplývá z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Celkem se podle těchto dat v regionu od počátku pandemie nakazilo 3 891 lidí

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k dnešku v regionu 3 547 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Hygienici navíc data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají epidemiologické šetření.

Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu udává kumulativně 3 905 nemocných od počátku pandemie.

V pátek zveřejněné grafy ukazují, že v regionu oproti čtvrtku znovu mírně ubylo hospitalizovaných, z 51 na dnešních 50. Počet zemřelých se nezměnil a zůstává na 71, podle údajů hygieniků je jich 66.

Tagy:
nemocnice doprava restaurace Adam Vojtěch roušky Karvinsko Moravskoslezský kraj pandemie Pavla Svrčinová Ivo Vondrák Ministerstvo zdravotnictví region epidemiologická situace COVID-19 Krajská hygienická stanice infekční onemocnění (nákaza) chirurgická maska okres Karviná Severní Morava