Proč Češi o největší investici v zemi nic neví? Režim utajení, vysvětluje vláda. ANO ji kárá

Detaily o financování projektu na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech k české veřejnosti jen tak neproniknou. Ministerstvo financí k mnohamiliardové investici jen sdělilo, že část informací zazní nejdříve až koncem března. Tedy před tím, než se podepíše finální kontrakt s preferovaným dodavatelem výstavby korejskou společností KHNP. Dojednané smlouvy musí ještě schválit vláda. Podle stínového předsedy vlády za opoziční hnutí ANO Karla Havlíčka vláda „zaspala a nezvládla přípravu druhého bloku“.

Jedním ze zásadních úkolů kabinetu v posledních měsících před sněmovními volbami bude bez pochyby pokračování příprav na dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Ty mají podle kabinetu přispět k energetické bezpečnosti a soběstačnosti státu. Podle plánu by měl zkušební provoz nových bloků začít v roce 2036, stavba má být zahájena o sedm let dříve.

Dále čtěte exkluzivní výzkum: Komunistka Konečná má větší důvěru než Fiala. Špičky hnutí ANO dominují

Na to, že jde o největší plánovanou investici v dějinách České republiky, toho o jejím financování ví veřejnost jen velmi málo. Vláda to zdůvodňuje utajeným režimem, v němž se jednání kabinetu o financování dostavby v prosinci odehrálo. A to protože obsahuje citlivé a kurzotvorné informace, vysvětlovalo ministerstvo financí. Vláda vzala plán financování na vědomí a schválila kroky, které z něj vyplývají. Víc neuvedla.

Podle dřívějších informací vyjde dostavba dvou bloků na více než 400 miliard korun.

Smlouvy musí schválit vláda

Nyní jednají o kontraktu společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ s korejskou KHNP. „Podpis smlouvy s nyní preferovaným dodavatelem, tedy firmou KHNP, předpokládáme do konce března tohoto roku. Předtím ještě dojednané smlouvy musí schválit i česká vláda na základě smluv uzavřených mezi ČEZ a státem. Přesný termín zatím stanoven není,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Ve smlouvě by mimo jiné měla být zakotvena šedesátiprocentní účast českých podniků na výstavbě.

Model financování zároveň bude muset schválit Evropská komise. Ta už to provedla pro první blok. Počítá se se státní půjčkou ve formě návratné finanční výpomoci, dále se závazkem státu na výkup elektřiny z nového bloku po dobu 40 let za předem určenou cenu a také s ochranou investora před externími riziky, jako je například změna legislativy nebo politiky.

K přípravě dostavby Dukovan je dlouhodobě kritická opozice v čele s hnutím ANO. Podle exministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) vláda přípravu výstavby druhého nového bloku nezvládla a zaspala. „My jsme jim kompletně připravili výstavbu jednoho bloku, v tom nemusela činit nic. Rozhodla o dalším, ale s neskutečnou naivitou, protože to znamená úplně jiný model financování, notifikaci a podobně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Havlíček. Předchozí kabinet Andreje Babiše nicméně nestihl vypsat výběrové řízení na zhotovitele nových jaderných bloků. To udělal až premiér Petr Fiala (ODS) a spol.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mám čísla v hlavě, jsem chodící kalkulačka, řekla Schillerová. Ale rozbitá, opáčil Kupka

Tagy:
ČEZ opozice Karel Havlíček energetika Ministerstvo financí jaderná elektrárna Dukovany dostavba vláda Petra Fialy