reklama

O2 na Slovensku dočasně zablokovalo oblíbený portál Twitch. Kvůli jedinému uživateli

Slovenská pobočka mobilního operátora O2 dočasně blokovala přístup na populární streamovací portál Twitch. Důvodem bylo rozhodnutí soudu, který na žádost slovenského Úřadu pro regulaci hazardních her (ÚRHH) zakročil proti jednomu z uživatelů. Protože ale nešlo blokovat konkrétní profil osoby, šla mimo hru celá stránka. Nakonec ÚRHH i O2 přehodnotily situaci a server opět zpřístupnily, uvedl slovenský operátor pro CNN Prima NEWS.

reklama

Portál Twitch v současnosti patří k nejpopulárnějším streamovacím službám, na tomto poli zdatně konkuruje i velikánům jako YouTube. Jde o platformu, kterou si oblíbili především fanoušci her, jelikož většina obsahu tvoří živá vysílání z hraní i esportové turnaje. Během pandemie se ovšem z Twitche stalo útočiště i pro jiné skupiny lidí. Mnozí z pohodlí domova vysílali například koncerty, workshopy, přednášky i kurzy vaření či bohoslužby.

Pro nemalý počet kreativců je pak Twitch i slušným zdrojem přivýdělku či rovnou plnohodnotnou prací – svým obsahem baví desítky tisíc lidí, kteří jim na oplátku posílají příspěvky.

Zablokování služby na Slovensku se proto pochopitelně setkalo s obrovskou vlnou nevole. Lidé se nemohli dostat na stránky služby, místo toho na ně vyskakovala informace, že jejich připojení není soukromé, upozornil web zive.aktuality.sk. I po odsouhlasení možných rizik se místo homepage streamovací služby dočkali hlášky, že je Twitch.tv jedním ze zakázaných položek na seznamu ÚRHH.

„Ano, dneska O2 SK zablokovalo celý Twitch na Slovensku, protože jeden streamer porušoval zákony o hazardních hrách. Tohle je tak absurdní situace srovnatelná maximálně s tím, že by se rozhodl provider zablokovat Facebook v Čechách kvůli (Tomiu) Okamurovi,“ rozčiloval se známý český streamer a esportovec Petr Žalud, známý pod přezdívkou Czechcloud.

Důvodem mělo být rozhodnutí soudu, které vyhovělo žádosti regulačního úřadu k zablokování profilu streamera s přezdívkou The Dandis. Ten údajně na Twitchi porušoval zákon o hazardních hrách, detaily už ale stanovisko ani veřejný seznam zakázaných adres nezmiňují. Jako první zakročilo O2, přičemž po vydání soudního příkazu budou to samé muset učinit i zbylí operátoři a provideři internetového připojení.

Portál blokoval pár dní, pak operátor ustoupil

Kamenem úrazu se ale stala skutečnost, že takto plošně nelze zablokovat konkrétní adresu na profil uživatele. Proto se operátor k překvapení slovenských uživatelů rozhodl znepřístupnit celou platformu, dle některých lidí s výjimkou mobilní aplikace. Po několika dnech ale slovenské O2 nakonec ustoupilo tlaku a po konzultaci s regulačním úřadem počká s blokací až do vydání soudního příkazu, případně až se přijde na lepší technické řešení.

„O2 má jako operátor povinnost blokovat webová sídla, postupuje při tom na základě zákona o hazardních hrách a řídí se doporučeními Ministerstva financí SR a Úřadu pro regulaci hazardních her,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí slovenské pobočky Tereza Molnár. Úřad přidal adresu www.twitch.tv/ddandis – tedy přímou adresu na profil provinilce – na seznam zakázaných adres už 21. června. Na základě toho pak O2 zakročilo, načež se projevily výše zmíněné problémy.

„Vzhledem k tomu, že je technicky možné blokovat jen celé webové sídlo a nikoliv konkrétní účet, po prověření situace s ÚRHH ponecháme webovou lokalitu Twitch.tv odblokovanou do vydání soudního příkazu,“ doplnila Molnár ve stanovisku pro redakci.

Vyhráno nicméně není. Nyní musí operátoři přijít na technické řešení, jak blokovat jen konkrétní adresy a nikoliv stránky na úrovni tzv. DNS záznamu druhého řádu. Tím se totiž znepřístupní adresy v rámci celé internetové domény. Zda už má ÚRHH nebo O2 na stole lepší alternativy, jak vyhovět soudnímu příkazu, redakce CNN Prima NEWS zjišťuje.

Tagy:

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama