Už 18 měsíců je herec a zpěvák Josef Laufer v takzvaném vegetativním stavu. Tedy ve stavu, kdy člověk například sám dýchá a normálně mu bije srdce, není ale schopen komunikovat se svým okolím. Způsobily to komplikace po rutinním zákroku, kdy si nechal operovat srdeční chlopeň. Kolem jeho zdravotního stavu nyní panuje řada otazníků. Jak na tom skutečně je a jakou má šanci na uzdravení?
Když před rokem a půl nastupoval Josef Laufer na zmiňovaný zákrok do nemocnice, sršel optimismem a dobrou náladou. Nepřipouštěl si žádné problémy, věřil že se co nevidět vrátí ke svým uměleckým činnostem. Ve svých tehdy 80 letech překypoval obrovskou energií a neuvadajícím šarmem.
Pracoval naplno a rozhodně se nešetřil. Působil v několika muzikálech, točil filmy, psal scénáře a měl před sebou velké plány. Tím největším byl připravovaný dětský muzikál Ostrov pokladů.
„Snažím se pořád něco dělat, udržovat se tak nějak v kondici. Každý den cvičím, mám doma rotoped i běhací pás a pravidelně hraju tenis. Samozřejmě, že už to není, co bývalo, nedáno mi operovali jedno koleno, pak druhé. Zbydou po mně po smrti jen součástky na náhradní díly, ale neštěstí mi jinak tělo a mysl slouží – a to je hlavní,“ svěřoval se zpěvák a herec.
Když musel před pěti lety na operaci žlučníku, ze špitálu utekl už po třech dnech. Spěchal na vystoupení na charitativní koncert. „Pokud něco slíbím, tak to dodržím,“ vysvětloval s úsměvem.
Rodina doufá v zázrak, šance ale nejsou příliš velké
Nyní je to s ním daleko vážnější. Přestože se někteří už pomalu vzdali naděje na vyléčení, jeho manželka Irena s dcerou Ester doufají v zázrak. „Tátův zdravotní stav je neměnný. Stále bojuje a má chuť žít. Dokud to nevzdá on, má smysl se snažit o zlepšení a věřit, že bude líp,“ prohlásila dcera, která ho chodí navštěvovat pravidelně a pečuje o něj.
V nemocnici si s ním povídá, čte mu a přehrává mu jeho oblíbenou hudbu. V srpnu, v den jeho dvaaosmdesátých narozenin mu pouštěla vzkazy od všech přátel a kolegů, kteří mu blahopřáli. „Pustila jsem mu gratulaci mámy a vyřídila všechny povzbuzující slova od fanoušků. Nemůže sice odpovědět, ale já cítila, že všechno vnímal,“ popsala Ester, jejíž matka Irena Greifová kvůli vlastní nemoci Laufera navštěvovat nemůže.
Jak nám prozradil lékař Jan Drobný, který má s podobnými pacienty zkušenost z oddělení ARO, lidem, kteří jsou dlouhodobě v kómatu, hrozí postižení mozku, může dojít také k problémům s plícemi či dýcháním. Existuje navíc reálná hrozba proleženin, oslabení svalové hmoty, větší riziko zápalů plic a dalších infekčních onemocnění. Jistou komplikací může být také věk. Čím starší člověk je, tím menší je šance na uzdravení. Na druhou stranu medicína už prý zažila podobné případy, kdy nakonec všechno dobře dopadlo.