reklama

Obavy o život Josefa Laufera, který je přes rok v kómatu. Dcera promluvila o jeho stavu

Už 18 měsíců je herec a zpěvák Josef Laufer v takzvaném vegetativním stavu. Tedy ve stavu, kdy člověk například sám dýchá a normálně mu bije srdce, není ale schopen komunikovat se svým okolím. Způsobily to komplikace po rutinním zákroku, kdy si nechal operovat srdeční chlopeň. Kolem jeho zdravotního stavu nyní panuje řada otazníků. Jak na tom skutečně je a jakou má šanci na uzdravení?

reklama

Když před rokem a půl nastupoval Josef Laufer na zmiňovaný zákrok do nemocnice, sršel optimismem a dobrou náladou. Nepřipouštěl si žádné problémy, věřil že se co nevidět vrátí ke svým uměleckým činnostem. Ve svých tehdy 80 letech překypoval obrovskou energií a neuvadajícím šarmem.

Pracoval naplno a rozhodně se nešetřil. Působil v několika muzikálech, točil filmy, psal scénáře a měl před sebou velké plány. Tím největším byl připravovaný dětský muzikál Ostrov pokladů.

„Snažím se pořád něco dělat, udržovat se tak nějak v kondici. Každý den cvičím, mám doma rotoped i běhací pás a pravidelně hraju tenis. Samozřejmě, že už to není, co bývalo, nedáno mi operovali jedno koleno, pak druhé. Zbydou po mně po smrti jen součástky na náhradní díly, ale neštěstí mi jinak tělo a mysl slouží – a to je hlavní,“ svěřoval se zpěvák a herec.

Když musel před pěti lety na operaci žlučníku, ze špitálu utekl už po třech dnech. Spěchal na vystoupení na charitativní koncert. „Pokud něco slíbím, tak to dodržím,“ vysvětloval s úsměvem.

Rodina doufá v zázrak, šance ale nejsou příliš velké

Nyní je to s ním daleko vážnější. Přestože se někteří už pomalu vzdali naděje na vyléčení, jeho manželka Irena s dcerou Ester doufají v zázrak. „Tátův zdravotní stav je neměnný. Stále bojuje a má chuť žít. Dokud to nevzdá on, má smysl se snažit o zlepšení a věřit, že bude líp,“ prohlásila dcera, která ho chodí navštěvovat pravidelně a pečuje o něj.

V nemocnici si s ním povídá, čte mu a přehrává mu jeho oblíbenou hudbu. V srpnu, v den jeho dvaaosmdesátých narozenin mu pouštěla vzkazy od všech přátel a kolegů, kteří mu blahopřáli. „Pustila jsem mu gratulaci mámy a vyřídila všechny povzbuzující slova od fanoušků. Nemůže sice odpovědět, ale já cítila, že všechno vnímal,“ popsala Ester, jejíž matka Irena Greifová kvůli vlastní nemoci Laufera navštěvovat nemůže.

Jak nám prozradil lékař Jan Drobný, který má s podobnými pacienty zkušenost z oddělení ARO, lidem, kteří jsou dlouhodobě v kómatu, hrozí postižení mozku, může dojít také k problémům s plícemi či dýcháním. Existuje navíc reálná hrozba proleženin, oslabení svalové hmoty, větší riziko zápalů plic a dalších infekčních onemocnění. Jistou komplikací může být také věk. Čím starší člověk je, tím menší je šance na uzdravení. Na druhou stranu medicína už prý zažila podobné případy, kdy nakonec všechno dobře dopadlo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama