Nejen světem tenisu hýbe kauza Pcheng Šuaj. Hráčka vyvolala poprask tím, že na sociální síti osočila bývalého vicepremiéra Číny Čang Kao-lia ze sexuálního napadení. Její příspěvek krátce nato zmizel a mluvilo se o cenzuře ze strany komunistického režimu. Několik dní nikdo o tenistce nic nevěděl, teď od ní měl šéf asociace WTA Steve Simon obdržet dopis, ve kterém mimo jiné stojí, že je v pořádku. Není ale jisté, zda je autorkou skutečně bývalá světová jednička ve čtyřhře.
Jedna z nejslavnějších čínských tenistek Pcheng Šuaj 2. listopadu zveřejnila na čínské sociální síti Weibo dlouhý příspěvek o svém vztahu s bývalým vlivným komunistickým funkcionářem Čang Kao-lim. Někdejší člen mocného politbyra komunistické strany ji údajně nutil v roce 2018 k sexu. O sedm let dříve s ním tenistka měla intimní vztah, který ale později skončil.
Pcheng Šuaj v příspěvku, jenž byl zhruba půl hodiny po zveřejnění smazán, napsala, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy. Od té doby o ní nikdo z globální tenisové komunity neslyšel.
Ve středu čínská státní televize CGTN na Twitteru zveřejnila text, o němž tvrdí, že je to e-mail napsaný Pcheng Šuaj šéfovi WTA Simonovi. „Nejsem nezvěstná ani v nebezpečí. Pouze odpočívám doma a všechno je v pořádku,“ píše se v dopise společně s popřením informace o sexuálním napadení.
E-mail nicméně vzbudil mimo Čínu kvůli formulaci textu spíše rozpaky a mnozí pochybují o jeho pravosti. Mimo jiné i proto, že v jedné části je viditelný kurzor, jenž by se v zaslaném e-mailu neobjevil.
„Prohlášení zveřejněné čínskými státními médii týkající se Pcheng Šuaj pouze prohlubuje moje obavy o její bezpečnost a místo pobytu. Je pro mě hodně těžké uvěřit, že Pcheng Šuaj skutečně napsala e-mail, který jsme dostali,“ uvedl Simon, jenž už minulý týden vyzval ke spravedlivému vyšetření případu a k tomu, aby bývalá světová deblová jednička mohla svobodně mluvit.
Potřebujeme důkaz
Některé z tenistek, například bývalá světová jednička Naomi Ósakaová či Američanka Jessica Pegulaová, vyslovily své kolegyni podporu na sociálních sítích pomocí hashtagu #WhereIsPengShuai (Kde je Pcheng Šuaj). „WTA a zbytek světa potřebují nezávislý a prokazatelný důkaz, že je v pořádku. Pokoušel jsem se s ní opakovaně spojit různými komunikačními kanály, ale bez úspěchu,“ prozradil Simon.
Čínští představitelé ještě oficiálně aféru nekomentovali, nediskutuje se o ní ani na internetu, jenž je v nejlidnatější zemi světa často cenzurován. Skandál přichází zhruba tři měsíce před začátkem zimních olympijských her v Pekingu, proti nimž protestují lidskoprávní organizace kvůli porušování lidských práv v zemi.
„Má odpověď je velmi prostá. Tohle není záležitost zahraničních věcí a nevím nic o situaci, kterou jste zmínil,“ citovala agentura Reuters odpověď mluvčího ministerstva zahraničí na dotaz, kde se Pcheng Šuaj nachází a zda může tento případ poškodit image Číny před ZOH.
35letá Pcheng Šuaj se stala v roce 2014 jako první čínská tenistka světovou jedničkou ve čtyřhře. Během kariéry vyhrála dva turnaje ve dvouhře a 23 v deblu včetně Wimbledonu 2013 a Roland Garros 2014. Před sedmi lety také postoupila do semifinále US Open ve dvouhře.