reklama

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Návrh na ústavní ochranu vody, který dokončuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), se zatím nesetkal s velkou podporou. Poslancům například vadí, že ministr zákon nepředloží za vládu, nýbrž jako poslaneckou novelu. Poslankyně za Piráty a šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová CNN Prima NEWS řekla, že chystaný návrh umožní zaplavovat některé obce.

reklama

„Je tam velké riziko, že to budou mít snadnější. Vytipují si nějakou lokalitu a umožní jim to zaplavit území, na kterém dneska žijí obyvatelé. Připadá mi to jako za komunismu,“ řekla CNN Prima NEWS Balcarová.

Podle ní by bylo lepší, kdyby ministerstvo zemědělství předložilo silný vodní zákon, který bude řešit sucho komplexně v krajině. „Bylo by to stokrát lepší, než když bude vpisovat do Ústavy, že bude moct bez problémů stavět velké nádrže a přehrady, které sucho moc neřeší,“ dodala Balcarová.

Redakce CNN Prima NEWS oslovila ministerstvo zemědělství s žádostí o vyjádření. Ministerstvo zatím nereagovalo. Už dříve ale mluvčí resortu Vojtěch Bílý pro CNN Prima NEWS řekl, že ministr Toman předlohu konzultuje s jednotlivými poslaneckými kluby a návrh může ještě doznat změn.

Bude se betonovat, varuje Farský

Chystaný ústavní zákon kritizují i další poslanci. Spíš než zákon na ochranu vody to vidím jako zákon na výstavbu přehrad. Celé odůvodnění je o tom, jak se budou betonovat hráze,“ zkritizoval šéf poslanců STAN Jan Farský.

Předloha se nezdá ani lidoveckému exministrovi zemědělství a poslanci Marianu Jurečkovi. „Mám tam několik výhrad. Největší zásobárnou pitné vody v České republice je půda, a o půdě tam není ani slovo,“ řekl CNN Prima NEWS Jurečka.

„Ten návrh se týká jen povrchových zdrojů pitné vody, infrastruktury a je tam nějaké obecně zakotvené ústavní právo na přístup lidí k pitné vodě. Ale není tam, jak se to promítá do hospodaření na půdě, do problematiky zadržování vody v krajině,“ vysvětlil.

Opozice: Ať předloží vládní návrh

Poslancům také vadí, že ministr Toman nebude návrh předkládat za vládu, ale jako poslaneckou novelu. Tím pádem záměr nemusí projít mezirezortním připomínkovým řízením, nemusí míst stanovisko legislativní rady vlády nebo posudek RIA, který analyzuje dopady do právních předpisů.

„Vadí mi ten postup. Chybí tam výčet, do kolika zákonů se to bude promítat a kolik to bude stát,“ míní Jurečka.

„Nelíbí se mi to, je to obcházení standardních pravidel. Je členem vlády, tak co dělal tři roky, že nebyl schopen předložit ústavní zákon na vládě?“ zeptal se řečnicky Farský. „Vidím to velmi problematicky. Snižuje to stupeň kontroly veřejnosti a některé procesy tam jdou rychleji,“ přidala se Balcarová.

Toman před časem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předlohu okomentoval se slovy, že „nadřazuje zájem pitné vody nad všechno ostatní“. Ústavní zákon by chtěl mít hotový do prázdnin.

Je otázkou, jestli bude mít vůbec šanci, když je už nyní proti tolik poslanců. Toman bude totiž potřebovat hlasy i opozičních zákonodárců. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musí ho schválit minimálně 120 poslanců a tři pětiny přítomných senátorů.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama