Návrh na ústavní ochranu vody, který dokončuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), se zatím nesetkal s velkou podporou. Poslancům například vadí, že ministr zákon nepředloží za vládu, nýbrž jako poslaneckou novelu. Poslankyně za Piráty a šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová CNN Prima NEWS řekla, že chystaný návrh umožní zaplavovat některé obce.
„Je tam velké riziko, že to budou mít snadnější. Vytipují si nějakou lokalitu a umožní jim to zaplavit území, na kterém dneska žijí obyvatelé. Připadá mi to jako za komunismu,“ řekla CNN Prima NEWS Balcarová.
Podle ní by bylo lepší, kdyby ministerstvo zemědělství předložilo silný vodní zákon, který bude řešit sucho komplexně v krajině. „Bylo by to stokrát lepší, než když bude vpisovat do Ústavy, že bude moct bez problémů stavět velké nádrže a přehrady, které sucho moc neřeší,“ dodala Balcarová.
Šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) Zdroj: Profimedia.cz
Redakce CNN Prima NEWS oslovila ministerstvo zemědělství s žádostí o vyjádření. Ministerstvo zatím nereagovalo. Už dříve ale mluvčí resortu Vojtěch Bílý pro CNN Prima NEWS řekl, že ministr Toman předlohu konzultuje s jednotlivými poslaneckými kluby a návrh může ještě doznat změn.
Bude se betonovat, varuje Farský
Chystaný ústavní zákon kritizují i další poslanci. „Spíš než zákon na ochranu vody to vidím jako zákon na výstavbu přehrad. Celé odůvodnění je o tom, jak se budou betonovat hráze,“ zkritizoval šéf poslanců STAN Jan Farský.
Předloha se nezdá ani lidoveckému exministrovi zemědělství a poslanci Marianu Jurečkovi. „Mám tam několik výhrad. Největší zásobárnou pitné vody v České republice je půda, a o půdě tam není ani slovo,“ řekl CNN Prima NEWS Jurečka.
„Ten návrh se týká jen povrchových zdrojů pitné vody, infrastruktury a je tam nějaké obecně zakotvené ústavní právo na přístup lidí k pitné vodě. Ale není tam, jak se to promítá do hospodaření na půdě, do problematiky zadržování vody v krajině,“ vysvětlil.
Opozice: Ať předloží vládní návrh
Poslancům také vadí, že ministr Toman nebude návrh předkládat za vládu, ale jako poslaneckou novelu. Tím pádem záměr nemusí projít mezirezortním připomínkovým řízením, nemusí míst stanovisko legislativní rady vlády nebo posudek RIA, který analyzuje dopady do právních předpisů.
„Vadí mi ten postup. Chybí tam výčet, do kolika zákonů se to bude promítat a kolik to bude stát,“ míní Jurečka.
„Nelíbí se mi to, je to obcházení standardních pravidel. Je členem vlády, tak co dělal tři roky, že nebyl schopen předložit ústavní zákon na vládě?“ zeptal se řečnicky Farský. „Vidím to velmi problematicky. Snižuje to stupeň kontroly veřejnosti a některé procesy tam jdou rychleji,“ přidala se Balcarová.
Toman před časem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předlohu okomentoval se slovy, že „nadřazuje zájem pitné vody nad všechno ostatní“. Ústavní zákon by chtěl mít hotový do prázdnin.
Je otázkou, jestli bude mít vůbec šanci, když je už nyní proti tolik poslanců. Toman bude totiž potřebovat hlasy i opozičních zákonodárců. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musí ho schválit minimálně 120 poslanců a tři pětiny přítomných senátorů.