reklama

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Brněnská přehrada. Ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Návrh na ústavní ochranu vody, který dokončuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), se zatím nesetkal s velkou podporou. Poslancům například vadí, že ministr zákon nepředloží za vládu, nýbrž jako poslaneckou novelu. Poslankyně za Piráty a šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová CNN Prima NEWS řekla, že chystaný návrh umožní zaplavovat některé obce.

reklama

„Je tam velké riziko, že to budou mít snadnější. Vytipují si nějakou lokalitu a umožní jim to zaplavit území, na kterém dneska žijí obyvatelé. Připadá mi to jako za komunismu,“ řekla CNN Prima NEWS Balcarová.

Podle ní by bylo lepší, kdyby ministerstvo zemědělství předložilo silný vodní zákon, který bude řešit sucho komplexně v krajině. „Bylo by to stokrát lepší, než když bude vpisovat do Ústavy, že bude moct bez problémů stavět velké nádrže a přehrady, které sucho moc neřeší,“ dodala Balcarová.

Redakce CNN Prima NEWS oslovila ministerstvo zemědělství s žádostí o vyjádření. Ministerstvo zatím nereagovalo. Už dříve ale mluvčí resortu Vojtěch Bílý pro CNN Prima NEWS řekl, že ministr Toman předlohu konzultuje s jednotlivými poslaneckými kluby a návrh může ještě doznat změn.

Bude se betonovat, varuje Farský

Chystaný ústavní zákon kritizují i další poslanci. Spíš než zákon na ochranu vody to vidím jako zákon na výstavbu přehrad. Celé odůvodnění je o tom, jak se budou betonovat hráze,“ zkritizoval šéf poslanců STAN Jan Farský.

Předloha se nezdá ani lidoveckému exministrovi zemědělství a poslanci Marianu Jurečkovi. „Mám tam několik výhrad. Největší zásobárnou pitné vody v České republice je půda, a o půdě tam není ani slovo,“ řekl CNN Prima NEWS Jurečka.

„Ten návrh se týká jen povrchových zdrojů pitné vody, infrastruktury a je tam nějaké obecně zakotvené ústavní právo na přístup lidí k pitné vodě. Ale není tam, jak se to promítá do hospodaření na půdě, do problematiky zadržování vody v krajině,“ vysvětlil.

Opozice: Ať předloží vládní návrh

Poslancům také vadí, že ministr Toman nebude návrh předkládat za vládu, ale jako poslaneckou novelu. Tím pádem záměr nemusí projít mezirezortním připomínkovým řízením, nemusí míst stanovisko legislativní rady vlády nebo posudek RIA, který analyzuje dopady do právních předpisů.

„Vadí mi ten postup. Chybí tam výčet, do kolika zákonů se to bude promítat a kolik to bude stát,“ míní Jurečka.

„Nelíbí se mi to, je to obcházení standardních pravidel. Je členem vlády, tak co dělal tři roky, že nebyl schopen předložit ústavní zákon na vládě?“ zeptal se řečnicky Farský. „Vidím to velmi problematicky. Snižuje to stupeň kontroly veřejnosti a některé procesy tam jdou rychleji,“ přidala se Balcarová.

Toman před časem v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předlohu okomentoval se slovy, že „nadřazuje zájem pitné vody nad všechno ostatní“. Ústavní zákon by chtěl mít hotový do prázdnin.

Je otázkou, jestli bude mít vůbec šanci, když je už nyní proti tolik poslanců. Toman bude totiž potřebovat hlasy i opozičních zákonodárců. Jelikož se jedná o ústavní zákon, musí ho schválit minimálně 120 poslanců a tři pětiny přítomných senátorů.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama