reklama

Senátorky chtějí řešit očkování až u soudu v Haagu. Babiš jim doporučil psychiatra

To, že mají očkovaní lidé oproti neočkovaným výhody, by podle senátorek Aleny Dernerové (nestr.) a Jitky Chalánkové (nestr.) mohl být zločin proti lidskosti. Chtějí, aby situaci prošetřil dokonce Mezinárodní trestní soud v Haagu. I v senátorských klubech, které se hlásí k podpoře očkování, se tu a tam objeví několik jedinců, kteří ho odmítají. A tak je pár dnů před volbami oheň na střeše.

reklama

Trestní tribunál v Haagu v minulosti odsoudil například šéfa rebelské armády z Ugandy za válečné zločiny, vraždy, mučení, znásilňování či únosy. Řeší i genocidu a zločiny proti lidskosti. A právě kvůli takovým zločinům by nyní mohl vyšetřovat i členy české vlády. „Očkovaní – mají právo. Neočkovaní – právo nemají. Setkáváme se s tím, že po nich chtějí telefony či e-maily, a to na místech, kde byste je vůbec dávat nemuseli,“ uvedla senátorka Alena Dernerová, která je členkou senátorského klubu Starostů.

I to je jeden z důvodů, proč se senátorky Jitka Chalánková (členka senátorského klubu ODS a TOP 09) a Dernerová připojily k podnětu některých Slováků, Francouzů a Britů. Obě jsou v Senátu jako nestraničky – jedna za STAN, druhá za ODS. Vadí jim očkování, vládní opatření, údajně nedostatečné podklady nebo to, kdo je připravil.

„Obě dámy asi potřebují psychiatrické vyšetření. My jsme chránili životy našich lidí, očkování je účinné. Tyto akce nepomáhají k tomu, abychom zabránili návratu covidu,“ reagoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Stejně nad reakcí senátorek kroutí hlavou ministr zdravotnictví. „Nechce se mi tomu věřit, přijde mi to tak absurdní a tak úplně mimo, že až uvidím kolegyně, zeptám se jich na to. Paní Dernerovou znám a nechce se mi věřit, že by toto vymyslela,“ divil se Adam Vojtěch (za ANO). Podle některých právníků taková věc trestnímu tribunálu ani nepřísluší a navíc je podání špatně připraveno. Nejspíše tak senátorky s ostrým nařčením neuspějí.

Pirát Dostál jako ministr? Mnozí nesouhlasí

„Netvrdím, že je to absolutně vyloučené. Ale že by to byla genocida nebo zločiny proti lidskosti, to teda ne, to dohromady nedají,“ okomentoval návrh právník Tomáš Sokol. A jinak než senátorky to vidí i šéf horní komory, ve které obě sedí. „Je zodpovědné a správné nechat se naočkovat. Pokud má někdo jiný názor, nechť si ho ponechá, ale nepřijde mi adekvátní si na to stěžovat u mezinárodního soudu,“ reagoval Miloš Vystrčil (ODS).

Nejen v ODS a u Starostů se teď řeší hlasy možných odmítačů očkování. Například Ondřeje Dostála chtěli Piráti po volbách udělat ministrem. Nejprve to tajil, ale nakonec se ukázalo, že není očkovaný. To se některým členům nelíbí. „Jako řadový člen stále více nesouhlasím s osobou Ondřeje Dostála jako kandidáta na ministra zdravotnictví,“ reagoval Pavel Moravec. Podle dalšího z členů Petra Daubnera Dostál svým výrokem škodí Pirátům.

„Jeho sebereflexe je zcela nulová. Takto zkrátka nemůže mluvit kandidát na ministra zdravotnictví. Ledaže by kandidoval za Volného nebo Okamuru,“ opřel se do Dostála. Několik odmítačů se najde i u Babiše, který očkování vychvaluje. Třeba poslanec hnutí ANO Pavel Staněk nedávno řekl, že si chce počkat, až se vyvine druhá nebo třetí generace vakcíny. Za to pak schytal kritiku například od imunologa Václava Hořejšího.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama