reklama

Na letišti všechny otestovat a dát do karantény, navrhuje Flegr. Bojí se nových mutací

„Vláda musí zabezpečit hranice před příchodem mutací koronaviru, na které nebudou vakcíny zabírat,“ řekl CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj bychom se také měli zaměřit i na turisty, kteří k nám přicházejí přes pražské letiště.

reklama

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pořadu Partie CNN Prima NEWS uvedl, že za posledních 14 dní bylo v Česku odhaleno 56 nových mutací koronaviru. „Mutantů tady musí být mnohem více,“ reagoval Flegr.

„Teď je před vládou nejtěžší a nejdůležitější úkol – aby zabezpečila hranice před příchodem mutací, které známe, i těch, které se objevují. Přijdou úplně nové mutace, strašně nebezpečné v tom, že na ně moc nebudou zabírat vakcíny,“ řekl Flegr.

„Když je k nám teď budou tahat turisti, může to být velikánský problém. Měli bychom pečlivě utěsnit nejdůležitější místa jako pražské letiště, všechny na místě otestovat PCR testy a poslat do karantény, než bude znám výsledek. Když někdo přijede z rizikové země, měl by po pěti dnech absolvovat druhý test a teprve potom jít ven z karantény,“ pokračoval Flegr. „Je to strašně důležité, jinak bude očkování na nic,“ dodal.

Biochemik Zdeněk Hostomský ale s Flegrem ostře nesouhlasil: „Jsem naprosto proti tomu, co pan profesor říkal – zavřít hranice a zašpuntovat se. Varianty přijdou, vakcína funguje. Pokud bude zapotřebí udělat novou vakcínu, technika tady je.“

V pondělí ráno otevřely zbývající obchody, v dalších krajích se žáci vracejí do škol a venku můžeme odložit roušky. Podle Arenbergera se rozvolňování nesmí uspěchat. Podle Flegra další vlna koronaviru nepřijde, až budeme proočkováni z více než 80 procent. „Obávám se, že se budeme muset dostat na 82 až 85 procent, aby se to tady znova nerozjelo. Ale máme na to poměrně dost času, snad se nám to podaří,“ dodal Flegr s tím, že v zimě je virus více infekční.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nakažených prudce přibývá. Česko hlásí za neděli 1823 případů covidu

V neděli přibylo v Česku dalších 1 823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíce za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí COVID-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Převrat v Súdánu: Vojáci zadrželi ministry, premiér je v domácím vězení

Vojáci v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. S odvoláním na súdánskou televizi a ministerstvo informací to uvedla agentura Reuters, která dění v africké zemi označila za zjevný pokus o převrat. Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy i Evropská unie.

Paralympionik Petráček: Svatbu chci bez restrikcí. V Paříži medaile, pak Disneyland

Díky stříbrné medaili z paralympiády v Tokiu ze znovu po pěti letech zapsal do povědomí Čechů. Plavec Arnošt Petráček, kterému od narození chybí pažní kosti, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil, jak těžké bylo dvouměsíční odloučení od přítelkyně, proč měl před paralympiádou strach z nákazy koronavirem, jaké peprné otázky mu pokládají děti v debatách a proč musí jet na další paralympiádu.

POLEMIKA: Koronavirová pandemie v Česku sílí. Má být očkování proti covidu povinné?

Rostoucí počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem, počty hospitalizovaných i zvyšující se reprodukční číslo, to vše jsou neklamné znaky, že pandemie koronaviru v Česku opět sílí. Přitom jsme co do proočkovanosti alespoň jednou dávkou vakcíny proti SARS-CoV-2 až na 19. místě v Evropské unii. Zájem o očkování navíc stagnuje. Je čas nařídit jej jako povinné?

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama

Domácí zpravodajství

Stačí pár hodin a můžete být v karanténě o týden méně. Jak je to možné?

Součástí vládního balíčku změn opatření proti šíření koronaviru bylo i možné zkrácení karantény po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou na sedm dnů. Pravidlo začne platit od pondělí 25. října. Dojde tak k bizarní situaci, kdy člověk, který nastoupí do karantény v neděli, v ní bude téměř o týden déle než ti, na něž se budou vztahovat nové podmínky.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama