reklama

Na letišti všechny otestovat a dát do karantény, navrhuje Flegr. Bojí se nových mutací

„Vláda musí zabezpečit hranice před příchodem mutací koronaviru, na které nebudou vakcíny zabírat,“ řekl CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj bychom se také měli zaměřit i na turisty, kteří k nám přicházejí přes pražské letiště.

reklama

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pořadu Partie CNN Prima NEWS uvedl, že za posledních 14 dní bylo v Česku odhaleno 56 nových mutací koronaviru. „Mutantů tady musí být mnohem více,“ reagoval Flegr.

Vláda musí zabezpečit hranice před příchodem mutací koronaviru, tvrdí evoluční biolog Flegr.
Vláda musí zabezpečit hranice před příchodem mutací koronaviru, tvrdí evoluční biolog Flegr.
Zdroj: CNN Prima NEWS

„Teď je před vládou nejtěžší a nejdůležitější úkol – aby zabezpečila hranice před příchodem mutací, které známe, i těch, které se objevují. Přijdou úplně nové mutace, strašně nebezpečné v tom, že na ně moc nebudou zabírat vakcíny,“ řekl Flegr.

K tématu

„Když je k nám teď budou tahat turisti, může to být velikánský problém. Měli bychom pečlivě utěsnit nejdůležitější místa jako pražské letiště, všechny na místě otestovat PCR testy a poslat do karantény, než bude znám výsledek. Když někdo přijede z rizikové země, měl by po pěti dnech absolvovat druhý test a teprve potom jít ven z karantény,“ pokračoval Flegr. „Je to strašně důležité, jinak bude očkování na nic,“ dodal.

Biochemik Zdeněk Hostomský ale s Flegrem ostře nesouhlasil: „Jsem naprosto proti tomu, co pan profesor říkal – zavřít hranice a zašpuntovat se. Varianty přijdou, vakcína funguje. Pokud bude zapotřebí udělat novou vakcínu, technika tady je.“

Jaroslav Flegr
Jaroslav Flegr
Zdroj: CNN Prima NEWS

V pondělí ráno otevřely zbývající obchody, v dalších krajích se žáci vracejí do škol a venku můžeme odložit roušky. Podle Arenbergera se rozvolňování nesmí uspěchat. Podle Flegra další vlna koronaviru nepřijde, až budeme proočkováni z více než 80 procent. „Obávám se, že se budeme muset dostat na 82 až 85 procent, aby se to tady znova nerozjelo. Ale máme na to poměrně dost času, snad se nám to podaří,“ dodal Flegr s tím, že v zimě je virus více infekční.

K tématu

Tagy: hranice letiště mutace očkování testování vakcína karanténa koronavirus COVID-19 Jaroslav Flegr evoluční biolog vakcinace Zdeněk Hostomský biochemik varianty

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

EURO 2021

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Prozatímní hvězda probíhajícího Eura? Patrik Schick. Tři góly na mistrovství Evropy má v tuto chvíli jen Cristiano Ronaldo. Ale hlavně – nikdo jiný se netrefil tak parádně jako český útočník proti Skotsku. V duelu s Chorvatskem pak zase ukázal pevné nervy, když si vzal i s krvácejícím nosem po direktu loktem od Dejana Lovrena míč a proměnil penaltu. Připomeňme si, jaká byla dosavadní fotbalová cesta zářícího 25letého muže.

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
Královna zveřejnila dojemný snímek s milovanými muži. Fanoušky chytil za srdce
Tenistce ruply nervy. Ve frustraci se poškrábala na krku tak, že ji museli ošetřit
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama