Neštěstí v Banské Štiavnici. Požár historických budov způsobil nepředstavitelné škody

Rozsáhlý požár v Banské Štiavnici se v odpoledních hodinách podařilo zpacifikovat. Hoří ještě ve střešním prostoru geologického muzea, hasiči ale činí kroky, aby zabránili jeho šíření. Vyplývá to z vyjádření dočasně pověřeného premiéra Eduarda Hegera a prezidenta Hasičského a záchranného sboru Pavla Mikuláška během sobotního tiskového brífinku na místě události.

Premiér přiblížil, že požár zasáhl a poškodil sedm budov. „Mnohé střechy shořely, v některých i celá patra,“ prohlásil. Informoval, že nedošlo k žádné újmě na zdraví ani ztrátě na životech. Mikulášek doplnil, že požárem zasažené a všechny přilehlé budovy museli odstavit od elektřiny a plynu. V současnosti podle něj hasiči likvidují lokální ohniska. Předpokládá se, že na místě budou minimálně do nedělních ranních hodin. „Aktuálně začalo expertní zjišťování možných příčin požáru, momentálně je předčasné o důvodech spekulovat,“ uvedl.

POŽIAR V BANSKEJ ŠTIAVNICI STÁLE HASIA, ROZŠÍRIL SA AJ NA OKOLITÉ BUDOVY 😔 Požiar, ktorý dnes zachvátil budovu "Banky...

Posted by Polícia SR - Banskobystrický kraj on Saturday, March 18, 2023

Jak uvedla pro TV JOJ primátorka zasaženého města Nadežda Babiaková, požár takových rozměrů město ještě nezažilo. „Takovou tragédii neznáme. Je to opravdu rozsáhlý požár, který momentálně pohltil již čtyři objekty. Jelikož jde o šindelové střechy, požár se šíří po nich. Jedná se o architektonické památky s velmi cennými stropy. Požár se už přenesl na ulici, která je za náměstím. A to jsme měli radost, jak krásně jsou památky opraveny,“ poznamenala v poledne Babiaková s tím, že požádá o pomoc při likvidaci následků i ministerstvo obrany a obrátí se i na vládu s prosbou o finanční pomoc při rekonstrukci a odstraňování následků.

ČTĚTE VÍCE: Česko zasáhne saharský prach. Dokáže snížit množství slunečního záření a tím ovlivnit teploty

Prezidentka Zuzana Čaputová na sociální síti poděkovala všem záchranným složkám a vyjádřila lítost nad tragédií, která postihla historické centrum města. „Je mi nesmírně líto, že centrum Banské Štiavnice, jednoho z nejkrásnějších míst na Slovensku, zachvátil ničivý požár. Velký dík patří profesionálním a dobrovolným hasičům, vojákům i všem ochotným lidem, kteří se snaží dostat oheň pod kontrolu a pomáhají i s vynášením cenných památek z historických budov.“

Je mi nesmierne ľúto, že centrum Banskej Štiavnice, jedného z najkrajších miest na Slovensku, zachvátil ničivý požiar....

Posted by Zuzana Čaputová on Saturday, March 18, 2023

Pomoc Slovensku nabídl český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Se slovenskou stranou jsme v kontaktu. Česko je připraveno okamžitě pomoci,“ napsal na Twitteru.

Jde o zkrat vedení?

„Více než tři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů momentálně zasahují u požáru v centru města Banská Štiavnica. Požár zachvátil střechu historického objektu o rozloze cca 400 m2. Na místě události zasahuje 17 profesionálních hasičů z Banské Štiavnice, Žiaru nad Hronom a další. Zasahující odstavili objekt od energií, evakuovali osoby z restaurace, ochlazují sousední budovy a vynášejí z objektu předměty,“ uvedla dopoledne pro Noviny.sk policie.

AKTUÁLNE: V BANSKEJ ŠTIAVNICI HORÍ "BANKA LÁSKY" 🚒🚓😔 Na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici vypukol dnes požiar...

Posted by Polícia SR - Banskobystrický kraj on Saturday, March 18, 2023

„Kromě vojenských hasičů budou nasazeni i vojáci, kteří pomohou s vynesením dokumentů z místního archivu a kulturních památek z nedalekého muzea pro případ, že se požár rozšíří,“ uvedlo ministerstvo obrany.

V historické budově na Radničním náměstí se nachází Banka lásky, kde si zamilovaní schovávají svá vyznání.

Tagy:
požár Slovensko hasiči plameny turistická atrakce Banská Štiavnica historické centrum