reklama

VIDEO: Oblohu ve středu nad ránem rozzáří meteorický roj Lyridy

Milovníci astronomie každoročně koncem dubna pozorují rozzářenou oblohu. Planeta Země totiž kříží meteorický roj Lyridů mezi 19. až 25. dubnem. Ve středu nad ránem by měl být roj nejlépe viditelný, protože začne na oblohu vystupovat i Mléčná dráha, a astronomický úkaz umocní i měsíc ve fázi novu a jasná obloha.

reklama

Už od neděle večer je na obloze meteorický roj dobře vidět, ale maxima dosáhne až v noci z úterý na středu. „Sejít se musí bezměsíčná noc, maximum musí spadat do nočních hodin, kdy stoupá Lyra výše nad obzor, a ještě musí být jasno. Tyto požadavky by letos měly být splněny,“ uvedla Česká astronomická společnost a upozornila, že to se dalších deset let nemusí opakovat.

Za vznik prvního jarního meteorického roje může jeho mateřská kometa C/1861 G1 (Thatcher), jejíž oběžná doba kolem Slunce je 415 let. Tato kometa bude z planety Země opět viditelná až v roce 2276.

K tématu

Meteorický roj Lyridy jsou kousky, které za sebou kometa po svém přeletu zanechává. Ty se každým rokem střetávají s oběžnou dráhou planety Země. Roj je pojmenovaný podle souhvězdí Lyry, ze kterého zdánlivě vylétá a kde se nachází jeho radiant, tedy místo, odkud zdánlivě vylétají meteroidy.

Mimořádná světelná show po půlnoci

Lyridy jsou známé již přes dva a půl tisíce let a mají rychlost letu přibližně 46 km/s, proto jsou podle Česká astronomické společnosti (ČSA) dobře poznat. „Třeba letní Perseidy mají výrazně vyšší rychlost, asi 60 km/s, Leonidy v listopadu létají rychlostí až 70 km/s. Naopak bohaté prosincové Geminidy létají rychlostí jen asi 32 km/s,“ porovnala ČSA.

Uživatel AlanRimmerRB z anglického Liverpoolu se na Twitteru pochlubil svými působivými snímky z nočního pozorování Lyridů:

Mezi Lyridy se vyskytují mimořádně jasné meteory – bolidy, které noční oblohu dokážou jasně rozsvítit. Radiant by měl být ve středu před svítáním vysoko na obloze, navíc severovýchodně od Vegy, nejjasnější hvězdy souhvězdí Lyra. A tak by mělo být právě nad ránem vidět nejvíce meteoridů, a to 15 až 20 za hodinu. Pro dobrou viditelnost Lyridů však bude důležité, aby se pozorovatel nacházel v oblasti co nejméně znečištěné světelným smogem.

Na noční obloze je v současné době k vidění nejen meteorický roj Lyridy, ale i komety nebo družice Starlink. Kometa C/2019 Y1 (ATLAS) v současné době dosahuje maximální jasnosti a kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) má široký prachový ohon. Družice Starlink, které v budoucnu mají poskytnout přístup k internetu, vyslala americká firma SpaceX v sobotu 18. března. Jejich další sada má letět do vesmíru už ve čtvrtek večer.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama