reklama

VIDEO: Oblohu ve středu nad ránem rozzáří meteorický roj Lyridy

Milovníci astronomie každoročně koncem dubna pozorují rozzářenou oblohu. Planeta Země totiž kříží meteorický roj Lyridů mezi 19. až 25. dubnem. Ve středu nad ránem by měl být roj nejlépe viditelný, protože začne na oblohu vystupovat i Mléčná dráha, a astronomický úkaz umocní i měsíc ve fázi novu a jasná obloha.

reklama

Už od neděle večer je na obloze meteorický roj dobře vidět, ale maxima dosáhne až v noci z úterý na středu. „Sejít se musí bezměsíčná noc, maximum musí spadat do nočních hodin, kdy stoupá Lyra výše nad obzor, a ještě musí být jasno. Tyto požadavky by letos měly být splněny,“ uvedla Česká astronomická společnost a upozornila, že to se dalších deset let nemusí opakovat.

Za vznik prvního jarního meteorického roje může jeho mateřská kometa C/1861 G1 (Thatcher), jejíž oběžná doba kolem Slunce je 415 let. Tato kometa bude z planety Země opět viditelná až v roce 2276.

Meteorický roj Lyridy jsou kousky, které za sebou kometa po svém přeletu zanechává. Ty se každým rokem střetávají s oběžnou dráhou planety Země. Roj je pojmenovaný podle souhvězdí Lyry, ze kterého zdánlivě vylétá a kde se nachází jeho radiant, tedy místo, odkud zdánlivě vylétají meteroidy.

Mimořádná světelná show po půlnoci

Lyridy jsou známé již přes dva a půl tisíce let a mají rychlost letu přibližně 46 km/s, proto jsou podle Česká astronomické společnosti (ČSA) dobře poznat. „Třeba letní Perseidy mají výrazně vyšší rychlost, asi 60 km/s, Leonidy v listopadu létají rychlostí až 70 km/s. Naopak bohaté prosincové Geminidy létají rychlostí jen asi 32 km/s,“ porovnala ČSA.

Uživatel AlanRimmerRB z anglického Liverpoolu se na Twitteru pochlubil svými působivými snímky z nočního pozorování Lyridů:

Mezi Lyridy se vyskytují mimořádně jasné meteory – bolidy, které noční oblohu dokážou jasně rozsvítit. Radiant by měl být ve středu před svítáním vysoko na obloze, navíc severovýchodně od Vegy, nejjasnější hvězdy souhvězdí Lyra. A tak by mělo být právě nad ránem vidět nejvíce meteoridů, a to 15 až 20 za hodinu. Pro dobrou viditelnost Lyridů však bude důležité, aby se pozorovatel nacházel v oblasti co nejméně znečištěné světelným smogem.

Na noční obloze je v současné době k vidění nejen meteorický roj Lyridy, ale i komety nebo družice Starlink. Kometa C/2019 Y1 (ATLAS) v současné době dosahuje maximální jasnosti a kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) má široký prachový ohon. Družice Starlink, které v budoucnu mají poskytnout přístup k internetu, vyslala americká firma SpaceX v sobotu 18. března. Jejich další sada má letět do vesmíru už ve čtvrtek večer.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích

Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Téma: Rádce

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

K Jupiterovým asteroidům míří Lucy. Vědci do ní vkládají naděje, požehnal jí Ringo Starr

Z floridského Mysu Canaveral v sobotu odstartovala raketa Atlas V, která vynesla americkou sondu Lucy do vesmíru. Lucy míří k asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce. Její mise má trvat 12 let a má přispět k pochopení formování naší Sluneční soustavy. Jak kosmická loď vypadá, jaké skrývá zajímavosti a co všechno bude zkoumat? Podívejte se na reportáž CNN v úvodním videu.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama