reklama

VIDEO: Oblohu ve středu nad ránem rozzáří meteorický roj Lyridy

Milovníci astronomie každoročně koncem dubna pozorují rozzářenou oblohu. Planeta Země totiž kříží meteorický roj Lyridů mezi 19. až 25. dubnem. Ve středu nad ránem by měl být roj nejlépe viditelný, protože začne na oblohu vystupovat i Mléčná dráha, a astronomický úkaz umocní i měsíc ve fázi novu a jasná obloha.

reklama

Už od neděle večer je na obloze meteorický roj dobře vidět, ale maxima dosáhne až v noci z úterý na středu. „Sejít se musí bezměsíčná noc, maximum musí spadat do nočních hodin, kdy stoupá Lyra výše nad obzor, a ještě musí být jasno. Tyto požadavky by letos měly být splněny,“ uvedla Česká astronomická společnost a upozornila, že to se dalších deset let nemusí opakovat.

Za vznik prvního jarního meteorického roje může jeho mateřská kometa C/1861 G1 (Thatcher), jejíž oběžná doba kolem Slunce je 415 let. Tato kometa bude z planety Země opět viditelná až v roce 2276.

K tématu

Meteorický roj Lyridy jsou kousky, které za sebou kometa po svém přeletu zanechává. Ty se každým rokem střetávají s oběžnou dráhou planety Země. Roj je pojmenovaný podle souhvězdí Lyry, ze kterého zdánlivě vylétá a kde se nachází jeho radiant, tedy místo, odkud zdánlivě vylétají meteroidy.

Mimořádná světelná show po půlnoci

Lyridy jsou známé již přes dva a půl tisíce let a mají rychlost letu přibližně 46 km/s, proto jsou podle Česká astronomické společnosti (ČSA) dobře poznat. „Třeba letní Perseidy mají výrazně vyšší rychlost, asi 60 km/s, Leonidy v listopadu létají rychlostí až 70 km/s. Naopak bohaté prosincové Geminidy létají rychlostí jen asi 32 km/s,“ porovnala ČSA.

Uživatel AlanRimmerRB z anglického Liverpoolu se na Twitteru pochlubil svými působivými snímky z nočního pozorování Lyridů:

Mezi Lyridy se vyskytují mimořádně jasné meteory – bolidy, které noční oblohu dokážou jasně rozsvítit. Radiant by měl být ve středu před svítáním vysoko na obloze, navíc severovýchodně od Vegy, nejjasnější hvězdy souhvězdí Lyra. A tak by mělo být právě nad ránem vidět nejvíce meteoridů, a to 15 až 20 za hodinu. Pro dobrou viditelnost Lyridů však bude důležité, aby se pozorovatel nacházel v oblasti co nejméně znečištěné světelným smogem.

Na noční obloze je v současné době k vidění nejen meteorický roj Lyridy, ale i komety nebo družice Starlink. Kometa C/2019 Y1 (ATLAS) v současné době dosahuje maximální jasnosti a kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) má široký prachový ohon. Družice Starlink, které v budoucnu mají poskytnout přístup k internetu, vyslala americká firma SpaceX v sobotu 18. března. Jejich další sada má letět do vesmíru už ve čtvrtek večer.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama