reklama

VIDEO: Oblohu ve středu nad ránem rozzáří meteorický roj Lyridy

Milovníci astronomie každoročně koncem dubna pozorují rozzářenou oblohu. Planeta Země totiž kříží meteorický roj Lyridů mezi 19. až 25. dubnem. Ve středu nad ránem by měl být roj nejlépe viditelný, protože začne na oblohu vystupovat i Mléčná dráha, a astronomický úkaz umocní i měsíc ve fázi novu a jasná obloha.

reklama

Už od neděle večer je na obloze meteorický roj dobře vidět, ale maxima dosáhne až v noci z úterý na středu. „Sejít se musí bezměsíčná noc, maximum musí spadat do nočních hodin, kdy stoupá Lyra výše nad obzor, a ještě musí být jasno. Tyto požadavky by letos měly být splněny,“ uvedla Česká astronomická společnost a upozornila, že to se dalších deset let nemusí opakovat.

Za vznik prvního jarního meteorického roje může jeho mateřská kometa C/1861 G1 (Thatcher), jejíž oběžná doba kolem Slunce je 415 let. Tato kometa bude z planety Země opět viditelná až v roce 2276.

Meteorický roj Lyridy jsou kousky, které za sebou kometa po svém přeletu zanechává. Ty se každým rokem střetávají s oběžnou dráhou planety Země. Roj je pojmenovaný podle souhvězdí Lyry, ze kterého zdánlivě vylétá a kde se nachází jeho radiant, tedy místo, odkud zdánlivě vylétají meteroidy.

Mimořádná světelná show po půlnoci

Lyridy jsou známé již přes dva a půl tisíce let a mají rychlost letu přibližně 46 km/s, proto jsou podle Česká astronomické společnosti (ČSA) dobře poznat. „Třeba letní Perseidy mají výrazně vyšší rychlost, asi 60 km/s, Leonidy v listopadu létají rychlostí až 70 km/s. Naopak bohaté prosincové Geminidy létají rychlostí jen asi 32 km/s,“ porovnala ČSA.

Uživatel AlanRimmerRB z anglického Liverpoolu se na Twitteru pochlubil svými působivými snímky z nočního pozorování Lyridů:

Mezi Lyridy se vyskytují mimořádně jasné meteory – bolidy, které noční oblohu dokážou jasně rozsvítit. Radiant by měl být ve středu před svítáním vysoko na obloze, navíc severovýchodně od Vegy, nejjasnější hvězdy souhvězdí Lyra. A tak by mělo být právě nad ránem vidět nejvíce meteoridů, a to 15 až 20 za hodinu. Pro dobrou viditelnost Lyridů však bude důležité, aby se pozorovatel nacházel v oblasti co nejméně znečištěné světelným smogem.

Na noční obloze je v současné době k vidění nejen meteorický roj Lyridy, ale i komety nebo družice Starlink. Kometa C/2019 Y1 (ATLAS) v současné době dosahuje maximální jasnosti a kometa C/2017 T2 (PanSTARRS) má široký prachový ohon. Družice Starlink, které v budoucnu mají poskytnout přístup k internetu, vyslala americká firma SpaceX v sobotu 18. března. Jejich další sada má letět do vesmíru už ve čtvrtek večer.

Tagy:

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama