Hádka o konec EET: Hloupé, míní Schillerová. Obrali jste nás o miliardy, vmetla jí Pekarová

PARTIE Terezie Tománkové 27.11.2022

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se ostře střetla s bývalou ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) kvůli elektronické evidenci tržeb. Zatímco předsedkyně Poslanecké sněmovny si zrušení EET pochvaluje, Schillerová vidí za pádem kontrolního nástroje jen samá negativa. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásila, že se zrušením EET se bude stále častěji objevovat požadavek na platbu hotovostí. Schillerová si navíc postěžovala, že už nyní jsou jí odmítány platby kartou.

Konec elektronické evidence tržeb nastal v pátek v Poslanecké sněmovně. Vládní koalice pohodlně odsouhlasila konec kontrolního nástroje, který zavedla vláda v době, kdy byl Andrej Babiš (ANO) ministrem financí. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že EET pouze obírala stát o peníze.

„Tady pan Babiš a paní Schillerová nás připravili o 58 miliard korun, za zhruba dva a půl roku. Řekli jsme, že budeme snižovat byrokratickou zátěž. Už v roce 2017 převládaly bezhotovostní platby. A do roku 2025 bude těch hotovostních jen 20 procent,“ řekla Pekarová Adamová.

Podle Schillerové se jedná o návrat do devadesátých let minulého století. „Dobrovolnou EET jsme zavedli i s vaší podporou. Během covidu měla většina podnikatelů zavřené provozovny a starali jsme se o to, aby přežili. Přesto ji využívalo 50 až 60 procent podnikatelů,“ řekla Schillerová.

Jedním z důsledků podle ní bude, že čím dál méně podnikatelů umožní platby kartou. „Budeme se vracet ke cash only. Platby kartou se zvýšily během covidu a také kvůli EET. Stává se vám také, že někde neberou karty? Mně ano,“ dodala.

Na to Pekarová Adamová reagovala tím, že z 201 tisíc podnikatelů využívalo EET dobrovolně jen 38 tisíc. „To je opravdu mizerné číslo. Ukazuje se, že ani mezi podnikateli není o dobrovolnost zájem, aby mělo smysl takto drahý nástroj, který stojí 1,5 miliardy ročně ty podnikatele a půl miliardy stát, udržovat při životě,“ řekla Pekarová Adamová.

Duel si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: