OBRAZEM: Protesty proti vládě i prezidentská kampaň. Jak to vypadalo na „Václaváku“?

Státního svátku využili odpůrci vlády Petra Fialy (ODS), kteří se opět sešli na Václavském náměstí v Praze na dalším ze série protestů „Česká republika na prvním místě“. Přestože z pódia zaznívalo, že se v centru hlavního města sešlo přibližně sto tisíc lidí, realita byla ve skutečnosti jiná. Podle policie to byly nižší desítky tisíc.

Pořadatelům přitom hrálo do karet mimořádně teplé počasí a sluníčko, které vyloženě vybízelo k výletu do Prahy. Přestože se „Václavák“ rychle plnil již po třinácté hodině, nebyl nakonec rozhodně zaplněn celý, jak hlásili pořadatelé. Skutečně zaplněný byl pouze prostor přibližně od sochy svatého Václava k Opletalově ulici či o několik domů dál. Dále už se jednalo spíše o menší hloučky. „Je tady tak o polovinu či třetinu méně lidí, než bylo na předchozích demonstracích,“ připustil v neformálním rozhovoru jeden z účastníků. Policie hovořila o nižších desítkách tisíc lidí.

Přesto však byla demontrace minimálně zpočátku poměrně bouřlivá, a tak se pořadatelé zjevně báli možných konfliktů. „Pokud se někde objeví provokatér, udělejte kolem něj kroužek a křičte: ,Provokatér, provokatér,‘ přijdou lidé z Aliance kulatého stolu a situaci vyřeší,“ vyzývali z pódia na úvod demonstrace.

Mezi řečníky se tentokrát střídali především politici. Zřejmě největší potesk sklidila předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Ta později v červené vestě obcházela demonstrující, kteří se s ní poměrně rádi nechali fotografovat. Ve svém proslovu vyzvala k podepisováním petičních archů pro jednotlivé prezidentské kandidáty. „Jako vážně, je tady 100 tisíc lidí. Každý kandidát potřebuje 50 tisíc podpisů. Ne, že někdo odejde z Václaváků bez toho, abyste se podepsali,“ sdělila.

Demonstrace tak trochu působila jako prezidentská kampaň řady kandidátů. Na pódiu vystoupil například komunista Josef Skála či europoslanec Hynek Blaško. „Drazí proruští švábové a dezoláti,“ pozdravil lidi ironicky Blaško. Davem se pak prodíraly desítky dobrovolníků, kteří sháněli podpisy také pro Karla Janečka, Alenu Vitáskovou či pod petici za odvolání vlády a za zachování koruny.

Jako tradičně se v bezprostředním okolí konala také „kontra“ demonstrace za podporu Ukrajiny. Několik desítek lidí obsadilo schody k Národnímu muzeu, mezi nimi byly také přímo ženy, které prchly před válkou. Ke konci demonstrace došlo mezi oběma skupinami ke strkanicím.

Hlavní demonstrace se zúčastnily také další osobnosti alternativní scény. Mezi nimi bývalý poslanec Lubomír Volný. Značným překvapením bylo vystoupení bývalého premiéra Jiřího Paroubka, který kritizoval vládu za vojenské nákupy. „Chybí už jen ponorky do Vltavy,“ řekl. Protestující se také hlasitě zastávali odsouzených Patrika Tušla a Tomáše Čermáka a žádali jejich svobodu.

Demonstrace byla poměrně dlouhá a trvala přibližně tři hodiny. Ke konci proto již opadalo nadšení přítomných a mnozí odcházeli. Lidé stáli skutečně pouze pod podiem, dále od Opletalovy ulice už spíše rezignovaně posedávali a poslouchali jednotlivé řečníky.

Sešli se však lidé napříč generacemi. Spojoval je strach ze zvyšujících se cen a také kritika českého postoje k válce na Ukrajine. „Vadí mi, že se vláda nestará o české občany, vadí mi, že nám nepatří energie ani voda,“ svěřila se pro CNN Prima NEWS jedna z demonstrujících. Další z protestujících redakci řekl, že podle něj za válku na Ukrajině může Severoatlantická aliance (NATO). „Je to chyba evropských politiků, že nedokázali zabránit válce. NATO shromažďovalo síly u ruských hranic a konflikt eskalovalo,“ tvrdil protestující.

Příští demonstraci organizátoři plánují tradičně v další sváteční den, tedy 17. listopadu, kdy se bude slavit 33 let od revoluce. Pořadatelé na závěr vyzvali protestující, aby pořádali malé demonstrace před kancelářemi poslanců „pětidemolice“.

Tagy: