Obří černobílí zabijáci, kteří vykusují játra i srdce. Kdo je největší postrach žraloků?

Žralok bílý, též známý jako lidožravý, se oblastem s kosatkami začal obloukem vyhýbat.

Expert popsal, kdy žralok zaútočí

Žraloci jsou odjakživa postrachem moří a oceánů. I oni se ovšem musí mít na pozoru – přední příčky potravního řetězce totiž patří jinému predátorovi. Ve vodách Jihoafrické republiky kralují kosatky dravé, které dokázaly zdecimovat tamější populaci žraloků bílých. Delfínovití zabijáci ji ani zdaleka nešetří – experti za posledních pár let nahlásili hned několik vyplavených a zmrzačených těl obávaných paryb. Žraloci tak museli vyklidit své obvyklé lovecké revíry.

Žraloci bílí – známí také jako lidožraví – byli několik desítek let ikonou jihoafrických vod i oblíbenou turistickou atrakcí. Poslední dobou ale nadšenci do těchto vodních predátorů odcházejí domů zklamaní. Oblasti, kde se kdysi žraloci zdržovali a lovili potravu, v současnosti zejí spíše prázdnotou. Na vině překvapivě není člověk, ale jistý černobílý dravec.

Nedávno publikovaný článek v odborném časopise African Journal of Marine Science odhalil skutečného pachatele – kosatky. Tito příbuzní delfínů se stali hlavním postrachem místní populace žraloků bílých. Kosatky si totiž pochutnávají na vnitřnostech žraloků, ti proti zavalitým kytovcům nemají příliš velkou šanci.

Svědčí o tom například zmrzačená těla paryb, která moře vyplaví na pobřeží – s obřími stopami po kousancích a chybějícími játry. Některým žralokům draví kytovci vykousli i srdce. „A to mluvíme jen o mrtvolách, které se dostanou na pláž,“ uvedl dokumentarista a expert na žraloky Ryan Johnson.

Místní pozorovatelé nejčastěji zmiňují jako hlavní viníky dvojici kosatek se jmény Port a Starboard. Ta systematicky útočí na žraloky už několik let. „Minulý měsíc tato dvojka napadly žraloka bílého v Mossel Bay. Zajímavé ale bylo, že to nebyl Port ani Starboard. Útok ve skutečnosti provedly tři jiné kosatky,“ pokračoval Johnson.

Ikoničtí predátoři, kteří mají na délku až sedm metrů, začali kvůli desetimetrovým kosatkám vyklízet svá tradiční místa pro lov potravy, což může povážlivě ohrozit křehký podvodní ekosystém. Dříve se žraloci vyhýbali oblastem s kosatkami na pár týdnů, poslední dobou už o sobě nedávají vědět i dlouhé měsíce.

„V mořských ekosystémech je rozhodující rovnováha. Bez žraloků bílých, kteří se živí tuleněm kapským, mohou tito vodní savci drancovat kriticky ohrožené tučňáky africké. A to zase ovlivní potravinový řetězec dalších živočichů,“ vysvětlila dopad na potravinovou pyramidu bioložka Alison Townerová.

Člověka neohrozí, jen občas zaútočí omylem

S podobným problémem se potýká i pobřeží amerického San Franciska. Studie z roku 2019 odhalila, že se žraloci bílí vyhýbají svým oblíbeným loveckým vodám, kdykoliv se v oblasti objeví kosatka. Mimo jiné to potvrdily i geolokační čipy na parybách.

Kosatky jsou velmi inteligentními a sociálními živočichy, stejně jako vynalézavými a schopnými lovci. Na člověka zpravidla neútočí, ačkoliv se v minulosti objevilo několik případů, kdy si spletly člověka či drobný člun s jejich běžnou kořistí. Jakmile si ale uvědomí svůj omyl, honbu za potravou ukončí a odplavou.

Tagy: