Florida se potýká s invazí obřího nebezpečného hlemýždě, který může dorůstat až do velikosti dvaceti centimetrů. Přemnožený masitý škůdce je přitom rizikem nejen pro zemědělství – lidem může způsobit zánět mozkových blan. Znepokojené úřady uzavřely postiženou oblast do dvouleté karantény.
Floridské ministerstvo zemědělství odhalilo ve městě New Port Richey a okolí více než tři tisíce afrických suchozemských šneků. Podle webu npr.org jde o oblovku žravou, jednoho z nejškodlivějších šneků na světě. Odborníci varují, že by se lidé neměli hlemýždě dotýkat – může totiž přenášet nebezpečného parazita, který způsobuje meningitidu.
„Tito hlemýždi by mohli být devastující pro zemědělství a přírodní oblasti na Floridě, protože způsobují rozsáhlé škody v tropickém a subtropickém prostředí,“ uvedlo floridské ministerstvo zemědělství a spotřebitelských služeb.
Kvůli obavě z dalšího množení nebezpečných šneků nařídily úřady uzavřít postiženou oblast do dvouleté karantény. Obyvatelé mají zakázáno vynášet rostliny, odpad ze zahrady nebo kompost a stavební materiál.
„Mohou zcela zdevastovat plodiny, jako jsou rajčata nebo papriky. Tito bílí, masití šneci jsou velmi oblíbení na trzích s domácími zvířaty. Někdo měl pravděpodobně populaci v akváriu a unavilo ho, že kladou tolik vajíček, a tak je vyhodil. Najednou tu máme populační explozi,“ popisuje pro Fox News biolog Jason Stanley.
Obřího afrického suchozemského šneka je těžké vymýtit, protože nemá žádné přirozené predátory a zároveň se rychle množí – produkuje asi 1 200 vajec za jediný rok. Poprvé se na Floridě objevil v polovině 60. let. Naposledy se ho podařilo po desetiletém úsilí vyhubit v roce 2021 a jeho likvidace přišla na více než 23 milionů dolarů.