Úřad zkrátil pracovní dobu kvůli vedru. Zavařil se vám mozek, zlobí se obyvatelé Chrudimi

Bouři nevole vyvolal krok chrudimské radnice, která kvůli horku v kancelářích zkrátila pracovní dobu úředníkům. Proti tomu však protestují tamní obyvatelé. Ti ve svých komentářích na sociálních sítích často poukazují na profese, ve kterých se pracuje v podstatně náročnějších podmínkách, a nikdo jim v horku volno nedává.

„Chudáci úředníci nemůžou v takovém horku makat. A co lidé ve fabrikách nebo prodavačky? Myslíte, že to také ve 12 hodin zapíchnou? Tady se někomu zavařil mozek,“ kritizovali obyvatelé Chrudimi rozhodnutí radnice na sociálních sítích. Někteří lidé ve svých komentářích městský úřad nešetřili. „To je vtip? Zavřou se i obchody, ordinace a fabriky? Zastaví se venkovní práce? Výsměch pracujícím lidem. To už je opravdu moc,“ přidali se další.

Vedení města se ale brání. „Většina kanceláří městského úřadu není klimatizována a zákoník práce povoluje zkrácení pracovní doby v případech, kdy teplota přesáhne 27 stupňů,“ uvedla mluvčí chrudimského městského úřadu Sylva Drašnarová.

Ve středu v budově městského úřadu v některých kancelářích teplota dosahovala 29 i více stupňů. Po poledni tu z 250 zaměstnanců zůstala v práci jen padesátka. „V tuto chvíli nám teplota leze k 28 stupňům Celsia, ve středu jsme tu odpoledne naměřili 29,5 °C. Jedná se o jižní stranu, takže od 12 hodin nám do oken svítí sluníčko a teploty lezou nahoru,“ uvedl tajemník František Chmelík.

Úřad další zkrácení pracovní doby neplánuje

Průvan nepomáhá a riskovat dále zdraví úředníků prý nešlo. „Na žádost odborové organizace tajemník městského úřadu rozhodl o zkrácení provozní doby úřadu ve středu a ve čtvrtek do 12 hodin,“ řekla Drašnarová.

Úřad se snaží na internetu veřejnost informovat a žádá o pochopení. Běžnou agendu oba dny zajistil. V nadcházejících dnech zatím Městský úřad v Chrudimi žádné další zkrácení pracovní doby neplánuje, vše ale bude samozřejmě záviset na aktuálním počasí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:10

Údiv ruských rekrutů: Dostanete jen zbraně. Sežeňte si vložky a tampóny, nařídila velitelka

16:01

Cena plynu pro evropský trh se kvůli únikům z potrubí Nord Stream zvyšuje

15:50

Skončila „referenda“ o připojení k Rusku

15:23

Stanové městečko pro Ukrajince v Praze končí. Město je kvůli zimě přesune do ubytoven

Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu

Zdražování se v brzké době nevyhne ani železnici. Také dopravci se totiž potýkají s rostoucími cenami energií, které musí začít nevyhnutelně promítat do cen jízdenek. Přestože parametry prosincového navýšení cen u Českých drah ještě nejsou známé, mohlo by se zdražení kvůli inflaci pohybovat i kolem 17 procent, připustil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Od září se navíc na dráhu vrátil větší počet cestujících, proto rychleji mizí levnější jízdenky. Značná část cestujících si tak připlatí již nyní.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Lipavský: Kontroly na hranicích se Slovenskem mě netěší. Kvůli počtu migrantů jsou ale potřeba

Aktualizováno

Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) tlačit na Slovensko, ale má řešit situaci v Česku. Krok reflektuje situaci v oblasti migrace, řekl Lipavský v úterý před schůzí ve Sněmovně. Kabinet o zavedení kontrol na 27 bývalých hraničních přechodech rozhodl v pondělí kvůli zvýšené migraci – hlavně Syřanů. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Domácí zpravodajství

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.