Mallorca čelí hromadnému rušení rezervací
Britské uvalení karantény na navrátilce ze Španělska se dotklo i Baleárských ostrovů. Turistická Mallorca, která je jedním z nich, se bojí, že bez britských turistů nepřežije.
Cestovní ruch tvoří až polovinu příjmů tohoto malého ostrova. Teď musí už podruhé čelit hromadným a nečekaným rušením rezervací. „Tato situace způsobila řetězec rušení zájezdů, který bude ještě pokračovat. Všechny britské rezervace, které se nám tu za poslední týdny shromáždily, jsou pozastaveny a budeme muset počkat, co se stane,“ sdělila prezidentka hotelové federace na Mallorce Maria Fronterová.
Týdenní dovolená je nedostupná pro pětinu Čechů. Jsme na tom lépe než Britové či Slováci
Málokdy se stane, že Česká republika vyniká nad průměrem Evropské unie. Otázka finanční dostupnosti týdenní dovolené je však oblastí, kde se jí to daří. Přestože jde o nedostupný luxus pro každého pátého Čecha staršího šestnácti let, v rámci evropské sedmadvacítky jde o devátý nejlepší výsledek. Do kapsy tak „strčíme“ i některé staré členské země EU.
Španělský premiér Pedro Sanchez se tak snaží s britskou vládou dohodnout na zmírnění opatření. Dodává, že až na určitá ohniska je ve Španělsku bezpečněji než v Británii. A většina Španělů s ním souhlasí. „Tady na Baleárských ostrovech je počet případů mnohem menší než ve Velké Británii, takže by to mělo být naopak. Španělsko by mělo požadovat karanténu po turistech, to se ale nestalo. Karanténa pro cestovatele, kteří se vracejí do své země, jen poškozuje cestovní ruch tady na ostrovech,“ myslí si Jaime Girabert, číšník v restauraci S'Esponja ve městě Magaluf.
Tisíce turistů v izolaci
Nařízení se nelíbí ani britským turistům. Londýn totiž povinnou karanténu oznámil v sobotu s platností od neděle. Tisíce turistů tak ze dne na den čelily dvěma týdnům v izolaci. „Rozhodně bych nepřijel, protože jsem se chystal jen na rychlý výlet. V Londýně mám práci, tak jsem chtěl odjet jen na pár dní. Je to tu krásné, je tu teplo, v Británii takové horko nemáme. Ale kdybych věděl, že zůstanu dva týdny v karanténě kvůli čtyřdennímu odpočinku, pravděpodobně bych nepřijel,“ řekl turista z Londýna Louis Perth.
Od začátku pandemie přišlo ve Španělsku o práci přes milion lidí. Většina z nich byla zaměstnána právě ve službách. Španělské úřady tak doufají, že se jim podaří vyjednat výjimku alespoň pro ostrovy, které mají z cestovního ruchu nejvíce příjmů – jako třeba právě Mallorca.