INTERVIEW, Jan Herget - 23.7. v 17:30
V letošní turistické sezoně tuzemský cestovní ruch počítá především s Čechy. I když už k nám jezdí i turisté z okolních států, budou podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta ztráty v cestovním ruchu enormní. Odhaduje je na 42 miliard korun a desítky tisíc ztracených pracovních míst. Návrat do stavu před pandemií podle něj bude trvat dva až čtyři roky, uvedl v pořadu CNN Prima NEWS Interview.
Do Česka nyní jezdí hlavně lidé z okolních zemí a podle Hergeta se nyní snažíme přilákat i Holanďany. „Ale dá se předpokládat, že z top deseti nepřijedou žádní Číňané, Korejci, Japonci, ani Rusové. Nemají to ani povolené a ani není obnovená letecká doprava,“ řekl Herget s tím, že letos očekává o 60 až 70 procent turistů méně. „Ještě v lednu jsme slýchávali, že v Praze nechceme už více turistů. Teď se to celé otočilo,“ dodal.
Parádní čas pro změnu
Češi ovšem po republice cestovat nepřestanou. „Myslím, že s cestováním po Čechách opatření nic neudělají, protože jsme se naučili s koronavirem žít,“ řekl Herget. Turisticky nejvytíženějšími místy u nás jsou jižní Čechy a Morava a také hory. „To znamená Krkonoše, Jeseníky, Beskydy. Zejména menší ubytovací kapacity tam jsou vyprodané,“ uvedl s tím, že problém mohou mít větší a luxusnější hotely, které jsou za normálních okolností závislé na bohatší klientele ze zahraničí.
Přehledně: Do jakých zemí světa mohou Češi odletět na dovolenou a co musí splnit?
Ačkoli se cestovní restrikce v Evropě pomalu rozvolňují, řada států na ostatních kontinentech zůstává pro Čechy zamčená. Nadále se nesmí létat například do USA, Kanady nebo Thajska. Kam lidé mohou na dovolenou a jaká opatření zavádí letecké společnosti?
„Pokud cestovní ruch přežije krizi, je to parádní příležitost pro změnu. Krásně se to vede v Českém Krumlově, který trpěl pod velkým počtem asijských turistů, kteří tam nenechávali téměř žádné peníze. Město dalo během chvilky zahrádky restauratérům zdarma a Český Krumlov ožil jako jedno z prvních míst. Je plný Čechů, Němců a Rakušanů a myslím, že tak to má být,“ zdůraznil Herget.
I Praha se postupně plní německými turisty. „Ve středu jsem se bavil s několika hoteliéry, a ti říkali, že mají více Němců než Čechů. Jsou plní, což je pro ně klíčové. Češi rádi cestují do přírody a do Prahy jezdí spíše na kratší výlety a ubytuje se jich zde hrozně málo,“ vysvětlil.
Meziroční propad tržeb v Praze se ovšem přes všechny snahy může vyšplhat až na 25 miliard korun, celostátně to možná bude ještě o téměř polovinu více. „Počítáme se ztrátou 42 miliard korun a desítkami tisíc ztracených pracovních míst,“ řekl Herget a upozornil, že loňský obrat v cestovním ruchu činil 300 miliard. Návrat k normálu podle něj bude trvat dva až čtyři roky.