reklama

Ředitel CzechTourismu Herget: Cestovní ruch se vzpamatuje za dva až čtyři roky

V letošní turistické sezoně tuzemský cestovní ruch počítá především s Čechy. I když už k nám jezdí i turisté z okolních států, budou podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta ztráty v cestovním ruchu enormní. Odhaduje je na 42 miliard korun a desítky tisíc ztracených pracovních míst. Návrat do stavu před pandemií podle něj bude trvat dva až čtyři roky, uvedl v pořadu CNN Prima NEWS Interview.

reklama

Do Česka nyní jezdí hlavně lidé z okolních zemí a podle Hergeta se nyní snažíme přilákat i Holanďany. „Ale dá se předpokládat, že z top deseti nepřijedou žádní Číňané, Korejci, Japonci, ani Rusové. Nemají to ani povolené a ani není obnovená letecká doprava,“ řekl Herget s tím, že letos očekává o 60 až 70 procent turistů méně. „Ještě v lednu jsme slýchávali, že v Praze nechceme už více turistů. Teď se to celé otočilo,“ dodal.

Parádní čas pro změnu

Češi ovšem po republice cestovat nepřestanou. „Myslím, že s cestováním po Čechách opatření nic neudělají, protože jsme se naučili s koronavirem žít,“ řekl Herget. Turisticky nejvytíženějšími místy u nás jsou jižní Čechy a Morava a také hory. „To znamená Krkonoše, Jeseníky, Beskydy. Zejména menší ubytovací kapacity tam jsou vyprodané,“ uvedl s tím, že problém mohou mít větší a luxusnější hotely, které jsou za normálních okolností závislé na bohatší klientele ze zahraničí.

K tématu

„Pokud cestovní ruch přežije krizi, je to parádní příležitost pro změnu. Krásně se to vede v Českém Krumlově, který trpěl pod velkým počtem asijských turistů, kteří tam nenechávali téměř žádné peníze. Město dalo během chvilky zahrádky restauratérům zdarma a Český Krumlov ožil jako jedno z prvních míst. Je plný Čechů, Němců a Rakušanů a myslím, že tak to má být,“ zdůraznil Herget.

I Praha se postupně plní německými turisty. „Ve středu jsem se bavil s několika hoteliéry, a ti říkali, že mají více Němců než Čechů. Jsou plní, což je pro ně klíčové. Češi rádi cestují do přírody a do Prahy jezdí spíše na kratší výlety a ubytuje se jich zde hrozně málo,“ vysvětlil.

Meziroční propad tržeb v Praze se ovšem přes všechny snahy může vyšplhat až na 25 miliard korun, celostátně to možná bude ještě o téměř polovinu více. „Počítáme se ztrátou 42 miliard korun a desítkami tisíc ztracených pracovních míst,“ řekl Herget a upozornil, že loňský obrat v cestovním ruchu činil 300 miliard. Návrat k normálu podle něj bude trvat dva až čtyři roky.

Tagy: CzechTourism Jan Herget cestování turisti

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama