Každý rok se novináři, experti a fanoušci přou o to, kdo je největší sportovní osobností uplynulé doby. Existuje ale i opačná strana barikády – nesportovní osobnosti roku. Má jít o lidi, kteří se sice ve sportovním prostředí pohybují, ale udělali či řekli něco, co má ke sportu či fair play hodně daleko. Britský deník The Guardian takto „ocenil“ hned několik postav a seznam má i českou stopu. Patří na něj totiž i lékař Vlastimil Voráček, který nechvalně proslul kvůli nakažení několika českých reprezentantů během letu z Prahy na olympijské hry v Tokiu.
Voráčka, který se léta staral o české tenisty a tenistky v Davis Cupu či Fed Cupu, zmiňuje britský deník ve svém žebříčku hned na samém začátku. Lékař byl součástí české výpravy do japonského Tokia na odloženou letní olympiádu. Na palubě letadla ovšem došlo k rozšíření nákazy koronavirem mezi cestující včetně několika českých reprezentantů. Voráček byl označen za prvního nakaženého, navíc odletěl neočkovaný.
Bývalý skokan Janda: Politický bojkot olympiády je správný. Jako sportovec bych ale jel
Bývalý skokan na lyžích a současný poslanec Jakub Janda (ODS) kvituje politický bojkot olympiády ze strany USA. Jako sportovec by prý však na hry pod pěti kruhy sám jel. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Janda říká, že sportovci na olympijské hry míří, aby tam před světem reprezentovali svoji zemi a podali co nejlepší výkony. Nemohou však za to, že se nadcházející zimní hry konají v Číně, která dle jeho slov pošlapává lidská práva.
The Guardian navíc poukazuje na Voráčkovy dřívější výroky, že proti koronaviru pomáhá ústní voda. „Němečtí vědci nedávno zveřejnili studii, která ukazuje, že kloktání běžně dostupných ústních vod může významně ovlivnit přenášení koronaviru,“ odkazoval se na německou studii v rozhovoru pro web Vitalia.cz.
„Sám ústní vodu používám v době pandemie koronaviru několikrát denně a doporučuji to svým pacientům,“ dodal ortoped Voráček pro výše jmenovaný web.
Koronavirem se při covidovém letu do Tokia nakazili plážoví volejbalisté Ondřej Perušič s Markétou Nausch Slukovou, stolní tenista Pavel Širuček a cyklista Michal Schlegel. Perušič a Siruček museli kvůli nákaze vynechat první duel na turnaji, Nausch Sluková a Schlegel se her nakonec vůbec nezúčastnili.
V žebříčku je i trenérka mlatící koně
V žebříčku Guardianu jsou dále například německá pětibojařská trenérka Kim Raisnerová. Ta se „proslavila“ bitím koně své svěřenkyně přímo během olympijského parkuru. Kůň totiž sportovkyni neposlouchal, Raisnerová však zvolila k jeho ovládnutí nepříliš vhodné řešení.
#breakingnews German coach Kim Raisner kicked out of Olympics after punching horse that was not cooperating. The horse named Saint Boy was being ridden by Annika Schleu #pentathlon #tokyo2020 #tokyoolympics #horse #saintboy #breaking #dressage #eventing #hunterjumper #ViralVideo pic.twitter.com/T1BJqntEEZ
— D. Michael (@Dannnie29162994) August 7, 2021
Dále je v žebříčku známý francouzský tenista Benoit Paire. Britský deník ho na seznam nesportovních osobností zařadil kvůli jeho přístupu k posledním zápasům před olympijskými hrami. Žebříček tenistů totiž „zamrzl“ a Paire napřímo oznámil, že mu tak nemusí záležet na výhrách. „Přijedu, shrábnu peníze a jedu na další turnaj,“ sdělil lakonicky Paire pro L'Equipe. Kromě toho si stěžoval na letošní únorový turnaj Australian Open, který označil za „grotesku“ a přidal i několik peprnějších výrazů. Za to byl následně vyloučen z francouzské olympijské nominace.
Maratonec, který shrábnul poslední vodu
Mezi nesportovní osobnosti roku patří i bangladéšský kriketista Šakib al Hasan kvůli tomu, jak při jednom zápase tak silně nesouhlasil s rozhodnutím rozhodčího, že následně zlámal hned tři kriketové pálky.
„Ocenění“ od Guardianu si vysloužl i francouzský běžec Morhad Amdouni. Ten při olympijském maratonu shodil celou řadu lahví s vodou vyjma poslední, kterou uzmul sám pro sebe. Posléze se hájil, že láhve byly mokré a kluzké, tudíž se mu je nedařilo vzít do ruky.
Hráč ze špičky neunesl prohru s amatérem
Kromě zmíněných osob jsou v žebříčku rovněž jihoafrický trenér rugby Rassie Erasmus a profesionální hráč snookeru Shaun Murphy z Velké Británie. Prvně jmenovaný se na seznam dostal poté, co si zhruba hodinu v kuse stěžoval na postup jistého rozhodčího a vyčítal mu každý krok proti jeho týmu.
Murphymu pro změnu silně ležela v žaludku porážka v úvodním kole slavného UK Championship s jistým mladým čínským soupeřem tak moc, že začal prohlašovat, že by Číňan na turnaji neměl jakožto amatér vůbec být. „Cítím se extrémně podvedený tím, že jsem prohrál s někým, kdo ani neměl být v budově,“ prohlásil po porážce Murphy, který je označován za jednoho z nejlepších hráčů snookeru současnosti.