Bývalý skokan na lyžích a současný poslanec Jakub Janda (ODS) kvituje politický bojkot olympiády ze strany USA. Jako sportovec by prý však na hry pod pěti kruhy sám jel. Řekl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Janda říká, že sportovci na olympijské hry míří, aby tam před světem reprezentovali svoji zemi a podali co nejlepší výkony. Nemohou však za to, že se nadcházející zimní hry konají v Číně, která dle jeho slov pošlapává lidská práva.
Mělo by se Česko připojit k politickému bojkotu pekingské olympiády, jako k němu přistoupily například USA?
Řeknu to jednoduše. V pátek bude jmenována nová vláda a ta by o tom měla rozhodnout. Nemůžu o tom rozhodovat. Já můžu pouze říct svůj názor, a ten je, že postup USA je správný. Ale ať o tom rozhodne nová vláda a měla by v tom rozhodnout jednotně.
Zimní olympiáda 2022
A co samotní sportovci? Měli by na olympiádu jet?
Myslím, že aby sportovci na olympiádu nejeli, je absolutní hloupost. Sport byl, je a měl by být apolitický, pokud se nevracíme do dob studené války, viz Moskva a Los Angeles. Myslím, že tenkrát to bylo nešťastné. Tady jedeme oslavit svátek sportu, podat výkony, na které sportovci poslední čtyři roky dřeli. Oni přece nemůžou za to, že olympiáda je v Číně. Pokud se nějaký sportovec rozhodne, že kvůli pošlapávání lidských práv – a všichni víme, že tam k němu dochází – na protest na olympiádu nepojede, tak je to jeho rozhodnutí.
Sám jste bývalý olympionik, ale nyní jste politik, který označuje bojkot ze strany USA za správný. Kdyby k tomu došlo během vaší aktivní kariéry, jel byste?
Čekal jsem, kdy ta otázka přijde. Jste první, kdo mi ji položil, a bál jsem se jí. Dneska to řeším z politického, zatímco tenkrát ze sportovního hlediska. Byl jsem členem strany i během mé sportovní kariéry, ale jak říkám – já jako sportovec přece nemůžu za to, že před šesti lety určili, že olympiáda bude v Číně. Je to smutné, vzhledem k tomu, co se tam děje, že se olympiáda pořádá právě v této zemi, ale ti sportovci za to nemůžou. Jedou reprezentovat svoji zemi na největší sportovní svátek, který je jednou za čtyři roky.
Já jako sportovec přece nemůžu za to, že před šesti lety určili, že olympiáda bude v Číně.
Už jste zmínil, že sport by měl být ideálně apolitický. Jak to podle vás je v této době?
K nějakému propojování neustále dochází. Když to vezmu za dob studené války, tak sport byl těžká propaganda Východu a Západu. V 90. letech se to trošku narovnalo. Nikdy bych nechtěl, aby to došlo tam, kde to bylo tenkrát. Sport by se měl od politiky ne úplně vymezit, protože bez politiky to úplně nejde, ale toto řešení bojkotu na diplomatické úrovni by mělo zůstat jen na politicích a na nikom jiném.
Kdyby k tomu politickému bojkotu ve finále došlo, jaké si myslíte, že by to mohlo mít důsledky ze strany Číny? Respektive hrozí vůbec nějaké?
To nevím, protože nejsem ekonom. Určitě se Čína bude nějak bránit. Dneska vrcholní představitelé Číny tvrdí, že jim to ani tak nevadí, ale známe jejich prohlášení, takže jim to určitě není příjemné. Je spousta zemí, které se tohoto bojí. Francie řekla, že by se Evropská unie měla rozhodnout společně, ale Itálie se od toho distancovala, že to bojkotovat nebude. Nová německá ministryně zahraničí (Annalena Baerbocková, pozn. red.) řekla, že by mělo dojít k naprostému bojkotu asi i u sportovců, jak jsem z jejího vyjádření pochopil. Sportovci by na to ale určitě doplácet neměli. Pak jsou tu země, které řekly, že vládní představitelé ne, ale diplomaté ano.
Zmínil jste společný postup EU, po kterém volá Francie. Mohla by tohle být cesta pro Česko?
Na tuto otázku nebudu odpovídat, nechám to na nové vládě a novém premiérovi. Tak, jak vláda rozhodne, tak to rozhodnutí budu respektovat.