Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se dočkal nevídaného ocenění. Známý americký web Politico jej zařadil mezi 28 nejvlivnějších Evropanů letošního roku. Na Hřibovi oceňuje zejména jeho kroky vůči Číně a Rusku a mimo jiné i proti českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
Politico Hřiba zařadilo do kategorie, kterou nazvalo „Snílci“. Všechny osobnosti v této oblasti spojují jejich plány a snahy, některé již převedené k činům. „Pražský primátor Zdeněk Hřib chce z hlavního města Česka vytvořit zářivé město na kopci, maják naděje pro liberály v regionu, který sklouzává k pravicovému autoritářství,“ stojí v textu představujícím Hřiba.
Web dále o pražském primátorovi píše, že poslední dva roky strávil bojem nejen proti „populistům domácí politiky, jako je premiér Andrej Babiš, ale i autokratům v Moskvě či Pekingu“. Politico v tomto směru připomíná, že Hřib zrušil sesterskou smlouvu mezi Prahou a Pekingem a namísto toho vytvořil novou s Tchaj-pejí – hlavním městem Tchaj-wanu. Připomenuta je také cesta na ostrovní stát, kterou inicioval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ale účastnil se jí právě i pražský primátor.
„Moc si toho vážím. Děkuji i za přesně formulované poselství do Bruselu: Podporujte Prahu, podporujete tím svobodu a otevřenost v našem středoevropském regionu,“ uvedl ke svému ocenění pirátský primátor Prahy.
Prestižní web @POLITICOEurope mě zahrnul do svého žebříčku 28 nejvlivnějších lidí Evropy. Moc si toho vážím. Děkuji i za přesně formulované poselství do Bruselu: Podporujte Prahu, podporujete tím svobodu a otevřenost v našem středoevropském regionu. 🙂https://t.co/4QNYAGZdgf
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) December 7, 2020
Hřib je v kategorii „Snílků“ zmíněn na devátém místě. Vítězství připadlo předsedkyni Evropské komise Ursule Von der Leyenové. Podle webu Politico si jej zasloužila za to, že v prvním roce ve funkci prezentovala ambiciózní návrhy na aktivnější společný přístup Evropské unie napříč různými oblastmi.
Mezi další osobnosti v této kategorii patří vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouska, mladý anglický fotbalista Marcus Rashford či generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Nejvlivnější Evropan? Končící kancléřka
Za absolutně nejvlivnější postavu Evropy Politico označil německou kancléřku Angelu Merkelovou. Web připomíná, že by Merkelová v příštím roce měla ukončit své více než 15leté působení v roli kancléřky spolkové republiky, ale do té doby zůstává nadále nejvlivnější postavou na starém kontinentu. Oceňována je zejména její konzistentnost při řešení mnoha krizí včetně té aktuální – pandemie koronaviru.
Politico pak kromě „snílků“ vyhlásilo ještě dvě kategorie. Jedná se o narušitele čili postavy, které nějakým způsobem narušují zavedené pořádky, a pak o tzv. „doers“. V tomto případě jde o aktivní hybatele dění.
Nejvýše se v kategorii narušitelů umístil ruský tvůrce komunikační platformy Telegram Pavel Durov. Přes jeho platformu například běloruská opozice a její příznivci nahrávají videa ze zásahů na demonstracích, ale zároveň zde své příspěvky můžou vkládat například i lidé propagující násilí. Mezi „narušitele“ se zařadil i ruský prezident Vladimir Putin, britská spisovatelka J. K. Rowlingová či premiérka Skotska Nicola Sturgeonová.
Mezi aktivními hybateli dění Politico jmenuje například tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jeho francouzského protějška Emanuela Macrona či britského a maďarského premiéra Borise Johnsona, respektive Viktora Orbána. Nejvýše se však umístil italský předseda vlády Giuseppe Conti. Ten si totiž navzdory tomu, že není v žádné politické straně a na post premiéra vstupoval bez politických zkušeností, vede dle webu Politico až neuvěřitelně dobře.