reklama

Ochránci zvířat v šoku! Čínské úřady vybízejí k používání léků z divokých zvířat

Před necelým měsícem Čína uvalila zákaz na obchod s divokými zvířaty, a uzavřela tak takzvané „mokré trhy“. Na jednom z nich se totiž zřejmě nakazil první člověk novým typem koronaviru, který v současné době sužuje státy celé planety. Čínská Národní komise pro zdraví zveřejnila seznam doporučených „léčiv“ v boji s touto nákazou. Jedním z tipů je i injekční roztok obsahují medvědí žluč. Proti medvědím žlučovým farmám však zuřivě bojují ochránci zvířat a doporučení považují za výsměch. „Omezit konzumaci divokých zvířat a zároveň doporučovat léky obsahující části jejich těl jen podtrhuje smíšené informace, které čínské úřady ohledně obchodu se zvířaty vydávají,“ uvádí Aron White z EIA Wildlife.

reklama

Získávání medvědí žluči není nic pro citlivější povahy. Jde totiž o jedno z nejkrutějších odvětví živočišného průmyslu. Žluč se v čínské medicíně používá již od osmého století a v minulosti se žluč získávala z mrtvých divokých medvědů. Od osmdesátých let jde však o velký byznys. Medvědi jsou po zbytek života zavíráni do malých klecí, ve kterých je jim zcela znemožněn pohyb, a do těla je jim zavedena hadička, která žluč odvádí ven. Jen v Číně se tento krutý osud dotýká více než dvanácti tisíc medvědů. Podobné farmy však najdeme i v dalších asijských státech. Získaná žluč se následně používá u lidí třeba při léčbě žlučových kamenů či onemocnění jater. Najdeme ji však i ve složení léku Tan Re Qing, který vyrábí velká čínská farmaceutická společnost a který doporučují čínské úřady v boji proti koronaviru. Obsahuje totiž vysokou hladinu kyseliny ursodeoxycholové – ta je ale běžně dostupná v syntetické formě.

Na seznamu doporučených léčiv však takových „léků“ najdeme víc. Například i medicínu používanou při srážení horečky, která se tradičně vyráběla z nosorožčích rohů. Jejich používání je sice zakázáno po celém světě a většina výrobců namísto nich používá bůvolí rohy, nicméně mnoho obchodníků se dál chlubí produkty z nefalšovaných nosorožců.

Navzdory tomu, že se vědci shodují na tom, že právě obchod se zvířaty je nejpravděpodobnější příčinou vzniklé pandemie, čínské úřady ho tak dál podporují a legitimizují. Navíc i přes celostátní zákaz obchodování neskončilo. Z mokrých trhů se staly černé a prodejci své obchody v hojných počtech přesunuli na internet.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ovčáček začal v komunistických novinách, nyní cituje žalmy. Pokaždé se směju, glosuje Kocáb

Postavu Jiřího Ovčáčka, tiskového mluvčího prezidenta Miloše Zemana, považují hudebníci František Ringo Čech a Michael Kocáb za vtipnou. Druhý jmenovaný ve vysílání pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS dodal, že se směje téměř pokaždé, když hradní mluvčí promluví. Kocáb mimo jiné poukázal na to, že Ovčáček dříve působil jako prokomunistický novinář, ale dnes se zaštiťuje biblí.

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

reklama

Domácí zpravodajství

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

reklama