reklama

Ochránci zvířat v šoku! Čínské úřady vybízejí k používání léků z divokých zvířat

Jen v Číně je na žlučových farmách týráno více než dvanáct tisíc medvědů.
Foto: Pixabay

Před necelým měsícem Čína uvalila zákaz na obchod s divokými zvířaty, a uzavřela tak takzvané „mokré trhy“. Na jednom z nich se totiž zřejmě nakazil první člověk novým typem koronaviru, který v současné době sužuje státy celé planety. Čínská Národní komise pro zdraví zveřejnila seznam doporučených „léčiv“ v boji s touto nákazou. Jedním z tipů je i injekční roztok obsahují medvědí žluč. Proti medvědím žlučovým farmám však zuřivě bojují ochránci zvířat a doporučení považují za výsměch. „Omezit konzumaci divokých zvířat a zároveň doporučovat léky obsahující části jejich těl jen podtrhuje smíšené informace, které čínské úřady ohledně obchodu se zvířaty vydávají,“ uvádí Aron White z EIA Wildlife.

reklama

Získávání medvědí žluči není nic pro citlivější povahy. Jde totiž o jedno z nejkrutějších odvětví živočišného průmyslu. Žluč se v čínské medicíně používá již od osmého století a v minulosti se žluč získávala z mrtvých divokých medvědů. Od osmdesátých let jde však o velký byznys. Medvědi jsou po zbytek života zavíráni do malých klecí, ve kterých je jim zcela znemožněn pohyb, a do těla je jim zavedena hadička, která žluč odvádí ven. Jen v Číně se tento krutý osud dotýká více než dvanácti tisíc medvědů. Podobné farmy však najdeme i v dalších asijských státech. Získaná žluč se následně používá u lidí třeba při léčbě žlučových kamenů či onemocnění jater. Najdeme ji však i ve složení léku Tan Re Qing, který vyrábí velká čínská farmaceutická společnost a který doporučují čínské úřady v boji proti koronaviru. Obsahuje totiž vysokou hladinu kyseliny ursodeoxycholové – ta je ale běžně dostupná v syntetické formě.

Na seznamu doporučených léčiv však takových „léků“ najdeme víc. Například i medicínu používanou při srážení horečky, která se tradičně vyráběla z nosorožčích rohů. Jejich používání je sice zakázáno po celém světě a většina výrobců namísto nich používá bůvolí rohy, nicméně mnoho obchodníků se dál chlubí produkty z nefalšovaných nosorožců.

Navzdory tomu, že se vědci shodují na tom, že právě obchod se zvířaty je nejpravděpodobnější příčinou vzniklé pandemie, čínské úřady ho tak dál podporují a legitimizují. Navíc i přes celostátní zákaz obchodování neskončilo. Z mokrých trhů se staly černé a prodejci své obchody v hojných počtech přesunuli na internet.

K tématu

reklama
reklama

Politika

Kalousek: Arciďábla ze mě udělalo Babišovo PR, ale můžu si za to i sám

Další hlavní zprávy

USA

V Minneapolis hoří policejní stanice, násilí v ulicích pokračuje

V Minneapolis hoří policejní stanice, násilí v ulicích pokračuje

V Minneapolis stále pokračují bouřlivé protesty proti násilné smrti Afroameričana George Floyda, který v pondělí zemřel po zásahu policisty. Demonstranti ve městě zapálili několik podniků a policejní stanici. Prezident Donald Trump hrozí, že pokud se situace neuklidní, pošle do oblasti Národní gardu.

reklama
Exhumace Zdeny Mašínové starší má i symbolický význam, míní její dcera
Blíží se Mezinárodní den dětí. Jak se vyhnout nebezpečným hračkám?
reklama
reklama
Čínský disident Aj Wej-wej prodává roušky na pomoc humanitárním organizacím

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vlastník Smartwings sídlí v daňovém ráji, varuje pirátský poslanec
Další články
reklama
reklama