reklama

Krátkozrakost dosahuje epidemických rozměrů po celém světě, upozorňují odborníci

Marie Zemanová trpí slabozrakostí od narození. Zdroj: Marie Zemanová

Podle odborníků přibývá lidí s krátkozrakostí a dalšími očními vadami a nemocemi. Problém vnímají v nedostatečné prevenci, kdy lidé odkládají prohlídky v domnění, že jejich zrak je v pořádku. Nemusí tomu ale tak být a je potřeba si uvědomit, že zrak je nejdůležitější vjem, který máme. Jak vypadá běžný život nevidomého člověka a s čím vším se musí poprat? O tom vypráví ve svém příběhu Marie Zemanová (47 let). I když prakticky nevidí, stále je velmi aktivní a podporuje lidi s podobným hendikepem.

reklama

Kvůli předčasnému porodu, který provázela řada komplikací, zůstaly Marii celoživotní následky v podobě zrakových i sluchových obtíží. I přes všechny překážky ale vystudovala mediální obor, 25 let působila jako redaktorka a editorka. „Na pravé oko jsem odmala neviděla vůbec, levé bylo lepší, i když ne na 100 %. Potýkám se také s 50% hluchotou, to znamená, že na jedno ucho vůbec neslyším,“ vypráví Marie.

Nevidím si pod nohy, do stran a bez brýlí jsem úplně slepá

Problémy se objevily po třicítce, kdy se jí zrak začal zhoršovat, a po čtyřicítce se ještě vystupňovaly. „Před čtyřmi roky jsem na dva měsíce přišla úplně o zrak. Po operaci se to naštěstí zlepšilo, ale jsem nyní silně slabozraká,“ popisuje svůj hendikep. Bez brýlí dokáže rozeznat pouze světlo, tmu a odkud světlo přichází. Vnímá neostré barevné skvrny.

„Když nasadím brýle na dálku, na kterých mám 14 dioptrií, tak vidím vše, co je ode mě vzdálené 8 až 10 metrů. To, co je blíž, ale nevidím. Do brýlí si vkládám lupu, která má 19 dioptrií, a ta mi zase umožní vidět vše do vzdálenosti dvaceti centimetrů,“ vysvětluje Marie, jejíž zrak je hodně omezený. Činnosti, které jsou pro většinu lidé běžné, jsou pro ni mnohem náročnější.

Bez brýlí Marie nevidí vůbec nic. Zdroj: Marie Zemanová
Bez brýlí Marie nevidí vůbec nic. Zdroj: Marie Zemanová

„Nevidím si pod nohy ani do stran, nerozeznám obličeje. A když se mi zamlží brýle nebo slzí oči, tak vidím jen tmu,“ dodává Marie, která velmi špatně snáší přechody ze světla do tmy a naopak. Své zkušenosti z redakce i z osobního života předává dál. Působí v několika projektech, jejichž cílem je pomoci lidem, kteří přichází o zrak, a celková osvěta, jak s takovými lidmi pracovat a jak se ke slabozrakým a nevidomým chovat.

Zrakovým vadám nahrává současný životní styl

Zrakové vady a onemocnění ohrožují lidi po celém světě. Lidé by se měli lépe starat o zdraví svých očí, které jsou nejdůležitějším smyslem a zachycují až 80 % okolních vjemů. Největším problémem je krátkozrakost neboli myopie, která se rozmáhá nejen v asijských zemích, ale také v západním světě. Odborníci dokonce hovoří o „epidemii krátkozrakosti“.

Odhadují, že touto vadou trpí přibližně 800 milionů až 2,3 miliardy obyvatel na celém světě. Vysoká krátkozrakost je ovlivněna genetikou a neprospívá jí ani současný životní styl. K tomu se vyjádřila primářka brněnské oční kliniky Šárka Skorkovská: „Dlouhodobé čtení nebo práce na krátkou vzdálenost vyžaduje ostrý obraz na blízko. Ten u očí zajišťuje zvýšená akomodace čočky neboli změna mohutnosti optického systému oka. U této činnosti není potřeba udržet ostrý sítnicový obraz, což vede k růstu oční koule a ke zhoršování krátkozrakosti.“

K rozvoji očních chorob přispívá i prodlužující se délka života. U seniorů se často vyskytuje šedý zákal neboli onemocnění centra sítnice, které patří k nejčastějším příčinám slepoty u lidí na šedesát let. Podle odborníků zhruba za 30 let bude potřebovat brýle na dálku přibližně polovina lidské populace. Problém vnímají především v tom, že lidé tráví více času v uzavřených místnostech.

Co dalšího můžete pro své oči udělat?

  • Chraňte je před sluncem slunečními brýlemi.
  • Pokud pracujete na počítači, zkuste zavést pravidlo 20/20/20 – po dvaceti minutách práce na počítači se zkuste na dvacet vteřin zahledět na bod vzdálený alespoň dvacet stop od sebe, což odpovídá asi šesti metrům.
  • Často mrkejte, aby se oči zvlhčily.
  • Svůj jídelníček obohaťte o čerstvou zeleninu a ovoce.
  • Dbejte na kvalitu vzduchu zejména v domácím prostředí. Příliš suchý a znečištěný vzduch nedělá očím dobře.
  • Vyvarujte se kouření, které přispívá k rozvoji některých očních onemocnění.
  • Pravidelně choďte k očnímu lékaři, a pokud máte jakékoliv problémy s očima, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Alespoň hodinu denně buďte na čerstvém vzduchu.

Kdy je třeba zpozornět?

Pokud je vám více než 40 let a máte pocit, že vidíte hůř než dřív, bolí vás oči nebo i hlava, měli byste co nejdříve vyhledat očního lékaře. Na prohlídku můžete zajít bez doporučení, a to i tehdy, když nemáte žádné obtíže. Jestliže lékař dojde k závěru, že potřebujete podrobnější vyšetření, odešle vás do oftalmologického centra nebo na specializovanou kliniku.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

EURO 2021

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Současná doba přináší z hlediska sledování sportovních událostí řadu výhod. Nepotřebujete televizi, a pokud budete trochu snaživí, můžete odkudkoli zkouknout přes internetový stream třeba i nigerijskou fotbalovou ligu. A co se týče aktuálních událostí, můžete si zapnout pohodlně Euro třeba na zahradě u grilování. Vše má svoje plusy, ale zároveň minusy. A o tom se přesvědčila skupinka Nizozemců.

Doprava

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Česko podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nikdy nebylo tak blízko tomu, aby se konečně začal stavět klíčový úsek Pražského okruhu 511 mezi Běchovicemi a D1. Jde o důležitý úsek části okruhu, který měl být podle původních plánů ministerstva dopravy otevřen dokonce už letos, zatím se ale ani nezačalo. Podle Havlíčka by se mohlo „kopnout“ do země už v příštím roce.

Severní Korea trpí hladem, přiznal Kim. Ceny potravin v zemi závratně rostou
Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama