Už v pondělí startuje registrace dětí od pěti let k očkování proti covidu. Velká část oslovených rodičů ale zatím stále váhá, zda na něj své potomky pošle. Shodují se, že mají málo informací a chvíli raději počkají. Vakcinace nejmenších často rodiny štěpí a je zdrojem hádek a sporů.
„Mám jedenáctiletého syna, kterého máme s bývalou přítelkyní ve střídavé péči. Já bych ho naočkoval hned, i sám jsem očkovaný, ale bývalá přítelkyně je zásadně proti. Ani ona není očkovaná. Situaci nám vlastně na čas vyřešilo to, že syn akorát covid dostal, a měl byt tak mít minimálně na šest měsíců dostatečnou imunitu. Uvidíme, co potom, doufám, že už bude více informací a bývalou přítelkyni přesvědčím,“ řekl CNN Prima NEWS dvaatřicetiletý tatínek Jakub.
To, že se očkování dětí stává třaskavým tématem mezi rodiči, potvrzuje i další oslovený.
„Našemu nejstaršímu synovi je šest let, v září půjde do školy, už z toho důvodu ho chci nechat očkovat. Asi ne hned, ale rád bych to zvládl před prázdninami a letní dovolenou,“ vysvětlil redakci CNN Prima NEWS pětatřicetiletý Filip ze středních Čech s tím, že v té době už bude s vakcínou více zkušeností.
Počkáme a uvidíme, shodují se rodiče
Ani v jeho domácnosti se třemi dětmi však nepůjde o lehké rozhodování. Manželka Veronika děti očkovat nechce. „Dohadovali jsme se o tom už několikrát. A předpokládám, že nás dost debat ještě čeká,“ popsal s úsměvem Filip.
„Není to tak, že bych děti nikdy nechtěla očkovat. Ale rozhodně to pro mě teď není téma. Pamatuji si, jak se před rokem všude psalo, že dětí se vakcína netýká, že to není potřeba. Uvidím časem. Myslím, že třeba u nás ve školce to tak má většina rodičů,“ vysvětluje Veronika, proč se do očkování svého syna zatím nehrne.
A podobně jako Veronika je na tom i řada dalších rodičů, kteří jsou třeba i sami naočkovaní. Shodují se na tom, že není dostatek informací a přirozeně mají obavy.
Očkování ano, ale až bude víc informací
„Očkovat je nechám, ale až bude jasné, jaké dlouhodobé nežádoucí účinky to má. Dcera má od narozeni oslabenou imunitu a i běžná očkovaní či kašel ji mohou dostat do nemocnice. Problém je i v tom, že informace vůbec nejsou dostačující a často jsou i prostřednictvím médií a propagace zkreslené,“ uvedla pro CNN Prima NEWS maminka Markéta z Prahy.
Rodiče se tak většinou nikam moc nehrnou a čekají i na studie, jaké bude mít vakcinace dlouhodobé účinky. Známá je zatím pouze studie z USA, která hovoří o tom, že vakcína Pfizer je pro děti bezpečná. Vzorek byl ale pouze cca 2 000 dětí.
Další z maminek je připravená na to, že očkovat svého syna nechá, a to i z praktických důvodů jako jsou různá omezení, která dnes pro neočkované platí. Pro děti zatím žádná taková ale nejsou. Je ale reálné, že i to se změní – například ve školách a školkách.
Očkovat asi ano, ať se vyhne testům a karanténě
„Doufala jsem, že se budeme ohledně očkování dětí muset rozhodovat až později. Vlastně víme, že syna očkovat chceme, ale máme z toho respekt, tak to budeme ještě řešit. Zřejmě to tak ale dopadne už jen proto, aby mohl do školy a aby kvůli každé nemoci své nebo spolužáků nemusel do karantény a na testy,“ popisuje maminka prvňáčka Kateřina.
Pokud se rodiče nakonec rozhodnout své děti od pěti let nechat očkovat, první možnost budou mít už v následujícím týdnu. Od pondělí 13. prosince začne na stránkách registrace.mzcr.cz registrace, kde lze dítě přihlásit. Od 14. prosince by poté na očkovací místa měla být distribuovány očkovací látky. Očkování dětí by mělo probíhat nejen ve velkých očkovacích centrech, ale především u pediatrů.
V první fázi bude k dispozici pouze vakcína od firmy Pfizer, která má třetinovou koncentraci oproti dávce pro dospělé. Po Novém roce by ale mělo dojít ke schválení dalších očkovacích látek. V první fázi se jakoukoliv vakcínou doporučuje očkování především dětem, které trpí chronickým onemocnění, nadváhou a nebo mají dlouhodobě oslabenou imunitu. Stejně jako u dospělých, tak i u dětí trvá půl roku imunita od prodělání covidu. Před tím, než se tak k očkování rodiče rozhodnou, je vhodné se poradit s lékařem.