Očkování dětí před Vánocemi nejsme schopní zvládnout, varuje předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost České republiky Ilona Hülleová. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že praktici jsou už dnes zavaleni prací kvůli velkému počtu pozitivně testovaných dětí. V rozhovoru dále uvedla, proč je podle ní správné děti očkovat, a podělila se o zkušenost s tím, jak na očkování mění názor rodiče.
Je podle vás očkování dětí správnou cestou?
Je to v podstatě nová věc pro všechny. Nikdy jsme takovou epidemii nezažili. Vidíme, že se to nelepší a objevují se různé nové varianty viru. I my jako lékaři vnímáme, že samozřejmě bude dobře a je žádoucí, když se budou moct očkovat ti, kteří mají nějaké chronické onemocnění, nebo ti, pro které může být průběh rizikovější. A i rodiče se nás na to často ptají. Zároveň se ptají na možnost očkování dětí v rodinách, kde mají třeba velmi negativní zkušenost s covidem, kde byly těžké průběhy nebo někdo zemřel. V takových případech si myslím, že je prevence správnou cestou.
Mělo by být očkování dětí povinné?
Za současné situace je dobře, že se jedná o nepovinné očkování, protože stále má většina dětí průběh mírný, případně zcela bezpříznakový. Je samozřejmě špatně, že nejsou naočkováni rodiče a prarodiče dětí, protože pak bychom s největší pravděpodobností nemuseli očkovat děti. Zároveň i s očkováním se snižuje pravděpodobnost přenášení infekce. Dnes je důležitá každá kapička, která pomůže epidemii a její důsledky vyřešit a ochránit nejen ty zranitelné skupiny obyvatelstva, ale i zdravé jedince. Nemocnice, ale i praktičtí lékaři pro děti a dospělé jsou vyčerpaní a přetížení, pracují na hranici svých možností.
Jakou vy sama ze své ordinace máte zkušenost s covidem u dětí?
Setkávám se s různými případy, i u dětí máme opakované infekce. Máme sice štěstí, že u dětí je většinou průběh mírný, ale ani to není pravidlem. Osobně se setkávám i s dětmi s covidem, které jsem před rokem neviděla. Mají vysoké horečky, bolí je klouby, mají zimnici, jsou unavené, bolí je hlava a takových případů přibývá. Nevím ale, jestli je to mutací covidu, nebo tím, že byly víc zatížené po nástupu do škol a opakovanými kontakty s infekcí.
Mění se nějak pohled na očkování ze strany rodičů?
Sama v ordinaci očkuji, ale nejen děti. Během listopadu a prosince mám třeba až 80 procent zájemců ze strany dospělých. Jde o seniory, kteří chtějí třetí dávku. Jsou to často dědečkové nebo babičky mých pacientů. Dále jsou to rodiče, kteří váhali, ale teď se rozhodli, že už se naočkovat chtějí. Nemusí se nikde registrovat, domluvíme se a naočkujeme je. Museli jsme si na to vyhradit čas nad rámec ordinační doby a zatím, byť jsme strašně přetížení, to zvládáme a snažíme se všem nějak vyhovět. Uvidíme, jak to bude dál. Dětské ordinace jsou teď extrémně přetížené záchytem pozitivně testovaných dětí ve školách a chtěla bych se touto cestou moc omluvit rodičům, kteří se snaží dovolat, ale nejde to, protože linky jsou opravdu přetížené.
Platí také u dětí, že po prodělání covidu mají půlroční imunitu a očkovat se mohou až potom?
Z informací, které mám, to platí. Hovoří se o intervalu 3 až 6 měsíců.
Bude mít vůbec očkování od prosince smysl, když hodně dětí během podzimu prodělalo covid?
Smysl mít bude, ale máte pravdu, že hodně dětí nemoc prodělalo. I proto jsem upozorňovala na nevyhovující podmínky distribuce vakcíny pro malé děti, kdy bude muset vzít ordinace dětského praktického lékaře velké množství dávek.
Mluvíte o tom, že situace je už teď v ordinacích kritická. Budete vůbec schopní očkovat ještě děti, až se to rozjede?
Teď máme kapacitu strašně naplněnou těmi pozitivními a nemocnými dětmi. Když se ptáme, tak ne všechny děti jsou bez příznaků. Rodiče nám řeknou, že už pár dnů pokašlává, měl teplotu atd. Jsou to sice většinou banální příznaky, ale jsou a děti se ve školách míchají a jede to tam ve velkém. Vidíme to i na tom, že píšeme stále více a více žádanek. Tato administrativa je pro nás strašně vysilující a hodně nás to zatěžuje. Několik hodin denně protelefonujeme s rodiči. Navíc mají málo informací třeba o karanténách a izolacích. Stalo se nám i to, že dítě s pozitivním antigenním testem na covid na odběr přijelo MHD nebo že jsme ho otestovali a tatínek řekl, že půjdou do hračkářství a koupí mu něco za odměnu. To skutečně nejde. Musí dodržovat protiepidemická opatření. Hygiena jim jen pošle SMS, oni čekají, neví a volají nám. A přijde mi, že opravdu pozapomněli, že karanténa = zůstanu doma, nesmím do obchodu a nemůžu mezi lidi.
Úplně nejhorší jsou pondělky, kdy se masivně testuje ve školách a oni jim řeknou, ať zavolají svému lékaři, že musí na PCR a on vystaví žádanky. To bylo strašné. Rodiče s dětmi často jeli na odběrové místo dřív, než tam byla žádanka, a odběrové místo je ani nevzalo, protože nemá kapacitu atd. A tohle všechno by se mělo nějak vyřešit a sjednotit.
Je pro děti vhodná vakcína od Pfizeru? Nemělo by se počkat spíše na vakcínu od Moderny nebo Valnevy, které jsou na jiném principu?
Nedokážu na to úplně odpovědět. Teprve nyní prošlo evropskou lékovou agenturou schválení vakcíny Pfizer a čeká se na to, až se dořeší Moderna. Máte pravdu v tom, že jsem sama zvědavá, jaký bude zájem, až se budou moct od 13. prosince registrovat. Jsme trochu skeptičtí v tom, že bychom měli začít očkovat den před Vánocemi. To nejsme schopní zajistit. Nejdřív to podle mě bude možné po Novém roce.