Přeočkování další dávkou vakcíny proti COVID-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nejspíš nutné pravidelně jako u očkování proti chřipce. Zřejmě to bude po roce či roce a půl od druhé dávky, řekl v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády. Na nutnost přeočkování upozorňují odborníci. Evropská unie uzavřela smlouvy na dalších 1,8 miliardy vakcín s firmou Pfizer/BioNTech.
„O přeočkování se stále ještě diskutuje. Zatím zřejmě nejsou všechna data k dispozici. Je to spíš celoevropská záležitost a my se k ní určitě připojíme,“ řekl Arenberger.
Podle něj je s přeočkováním třeba počítat a režim bude podobný jako s každoročním očkováním proti chřipce. „A to nejen kvůli tomu, že ubývá aktivita protilátek nebo buněčné imunity u očkovaného s postupem času, ale také případně s výskytem nových mutací,“ uvedl.
Čechy čeká přeočkování. Poprvé na podzim, pak klidně i jednou za půl roku, míní Chlíbek
„Přeočkovávat se můžeme jednou za rok, za dva, ale klidně i za půl roku,“ řekl CNN Prima NEWS vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek. Podle něj se začně přeočkovávat už na podzim, a pak vždy, když virus nějakým způsobem zmutuje. Myslí si, že v červnu by se již mohl registrovat k očkování každý. Během pár týdnů se má totiž objevit i vakcína pro děti.
Velká Británie podle Arenbergera plánuje začít přeočkovávat už na podzim. „Naši experti říkají, že by očkování mělo proběhnout do roku až roku a půl od předchozího očkování, ale stále je to ještě otevřené,“ doplnil.
Už na začátku února mluvil o nutnosti přeočkování bývalý ministr zdravotnictví a bývalý předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. „Vakcína se opravdu může dostat do podoby, ve které byla vakcína chřipková, kdy si změny vyžadují to, aby vakcína byla připravována individuálně na každou sezonu. Může se stát, že to opravdu bude jednou za rok, protože mutace viru budou tak rozsáhlé,“ uvedl tehdy Prymula.
U Pfizeru nejdříve za dva roky
Přeočkování po šesti měsících bude podle něj nutné u vakcín, které obsahují usmrcený virus. Ty se v Česku ale nepoužívají, vyrábějí je firmy Sinovac nebo Sinopharm. Naopak u genových vakcín, kam patří očkovací látky firem Pfizer/BioNTech a Moderna, nebude podle Prymuly nutné přeočkování dříve než za dva roky.
Právě v dlouhodobém horizontu má očkování řešit podle ministra Arenbergera nová pracovní skupina, kterou vede náměstek Martin Havrda. Poprvé se sejde ve středu. Podle serveru Lidovky.cz má dvacet členů a zasedají v ní například další tři Arenbergerovi náměstci, hlavní hygienička Pavla Svrčinová, náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková nebo politický náměstek Vlastimil Vajdák.
Dále je členem předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka nebo šéf Asociace krajů, hejtman Martin Kuba (ODS). Své zástupce budou mít i zdravotní pojišťovny nebo armáda, která pomáhá s projektem Chytré karantény.