Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.
Maleová podle webu Sky News sdělila, že údaje britského regulačního orgánu pro léčivé přípravky nepotvrzují souvislost mezi změnami menstruace a vakcínou COVID-19, protože počet hlášení je nízký – jak ve vztahu k počtu očkovaných osob, tak k výskytu menstruačních poruch.
V článku v časopise British Medical Journal uvedla, že změny nejsou omezeny na jeden typ vakcíny. Hlášení se objevují u žen, které dostaly očkovací látky společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.
Pokud existuje souvislost mezi vakcínami a poruchami menstruace, je podle ní „pravděpodobné, že se spíše jedná důsledek imunitní reakce na očkování než o konkrétní složku vakcíny“. Je třeba provést výzkum této možné reakce, aby bylo možné pochopit, proč k ní může docházet.
Vliv dezinformací
Maleová řekla, že neochota některých žen nechat se očkovat byla z velké části podpořena „nepravdivými tvrzeními, že očkování může poškodit jejich šance na budoucí těhotenství“.
Dezinformace o vlivu vakcíny na plodnost šířila například rapperka Nicki Minaj, která nedávno tvrdila, že přítel jejího bratrance utrpěl po očkování otok varlat a stal se impotentním. Hlavní britský lékař profesor Chris Whitty řekl, že její tvrzení jsou „zjevně směšná“ a „mají za cíl pouze vyděsit“. Dodal, že lidé, kteří šíří takové nepravdy, „by se měli stydět“.
Podle Maleové „důkladné neprošetření zpráv o menstruačních změnách po očkování“ pravděpodobně podněcuje obavy o plodnost. Jasné a důvěryhodné informace jsou podle ní „důležité zejména pro ty, které spoléhají na to, že budou schopny předvídat svůj menstruační cyklus, aby dosáhly těhotenství, nebo se mu naopak vyhnuly“.