Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.
Už delší dobu hlásali představitelé ministerstva zdravotnictví, že jsou na podzim připraveni s různými pandemickými plány. Resort si připravil tři – optimistický, realistický a kritický.
Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové prochází Česko aktuálně optimálním scénářem. A to i přesto, že se v posledních dnech znovu zvedají přírůstky nakažených. Svrčinová poslancům ze zdravotnického výboru ve středu řekla, že problém by nastal v okamžiku, kdy by incidence dosáhla hodnoty 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel, obsazených JIP lůžek pacienty s nemocí COVID-19 by bylo 10 až 15 procent a pozitivita testů by odpovídala čtyřem procentům.
V takovém případě by dle hygieničky bylo třeba přistoupit k opatřením kritického scénáře. „Opatření budou zase převážně epidemiologicko-hygienická. Neuvažujeme o uzavírání žádných provozů. Spíše chceme změnit režim třeba na systém obchodů click and collect, restauraci jen pro rezervované osoby. A samozřejmě se zachováním systému OTN (doložení očkování, prodělaní nemoci, testu, pozn. red.),“ sdělila Svrčinová poslancům.
Pokud by došlo na kritický vývoj, lidé by podle ní nechodili na klasický nákup do obchodu, ale pouze by si jej vyzvedávali na výdejním místě. Nákup by napřed navolili prostřednictvím internetu.
Svrčinová: Na trasování máme připravená i call centra
Svrčinová před členy zdravotnického výboru uvedla, že se nadále počítá s trasováním kontaktů nakažených osob. Pro tyto účely mají hygienické stanice připravené i navýšené kapacity call center.
„Co se týká kapacity trasování a call center, jsme připraveni zhruba v té nejhorší variantě na 70 procent toho počtu případů, který byl v loňském roce v relevantním období na podzim,“ doplnila Svrčinová.
Zatím se ale o trasování starají pouze pracovníci epidemiologických oddělení hygienických stanic. Hlavní hygienička před poslanci zmínila, že s nasazením všech příslušníků hygienických stanic na trasování se počítá pouze v nejhorším možném scénáři, kdy by denní přírůstky činily kolem osmi až deseti tisíc případů. Taková a ještě vyšší čísla byla právě na podzim loňského roku či v průběhu zimy.
Vojtěch: Školy se zavírat nebudou
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch během středy zároveň přislíbil, že se již školy zavírat nebudou. Testování žáků podle něj již nebude pokračovat. „Může se však k němu přikročit na regionální úrovni,“ doplnil. Na dotaz, zda je možný návrat k testování ve firmách, Vojtěch odpověděl: „V tuto chvíli nikoliv.“
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek na středeční tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně řekl, že má „samé pozitivní zprávy“. Epidemie podle něj aktuálně v Česku není v dramatických hodnotách. Podle jeho dat je pozitivních pouze 25 lidí na 100 tisíc obyvatel. „Nákaza se šíří zejména mezi mladými lidmi, hlavně pak mezi neočkovanými,“ prozradil Dušek s tím, že mezi pozitivními případy je až 92,3 procenta lidí bez vakcíny.
Konkrétně je na středních školách a učilištích podle dat, která Dušek představil, 21 pozitivních testů na 100 tisíc obyvatel. U základních škol je to 12. „Šetření krajských hygienických stanic potvrdilo, že záchyty jsou relativně nízké,” uvedl ředitel ÚZIS.