V některých lokalitách jsou srážky vozidel se zvěří takřka na denním pořádku a z logiky věci prakticky nevyhnutelné. Velké škody na autě i nervech řidiče dokázal ale tentokrát napáchat bobr. Z místa střetu si mrtvé zvíře odnesli místní myslivci.
Nezapomenutelné setkání si ze čtvrtečního podvečera odnesl mladý řidič octavie, kterému nedaleko Hustopečí nad Bečvou vběhl do cesty bobr. Na tuto nečekanou situaci již nedokázal řidič rychle zareagovat a zvíře srazil.
Oprava nabouraného auta vyjde zhruba na 82 tisíc korun, uhynulého bobra si na místě převzali místní myslivci. Policisté vyloučili, že by řidič před jízdou pil.
Podobný případ řešili policisté v polovině prosince také na Hodonínsku. Smůlu na setkání s bobrem tam měl řidič BMW. I on řešil škoda v řádech tisíců korun.
Úhybné manévry mohou být horší než srážka se zvířetem
Strhnout volant ve snaze se zvířeti na poslední chvíli vyhnout může mít v řadě případů fatální následky. Zvíře možná minete, ale snadno můžete ztratit kontrolu nad autem, narazit do stromu nebo vyjet do protisměru. Proto se podobná snaha nedoporučuje.
Policejní mluvčí Aleš Brendl upozorňuje, že ke srážce může dojít v kteroukoliv denní či noční dobu: „Nejčastěji se takové nehody stávají za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění dálkovými světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce.“
Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, průběžná kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile řidič zvíře spatří, měl by zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se navíc pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.