Od Antarktidy se odlomil obrovský kus ledu o rozloze Pardubického kraje a vznikl tak největší ledovec na světě, informovala ve čtvrtek Evropská kosmická agentura (ESA). Vědci ledovec označili jako A-76, ve Weddellově moři ho zachytily satelitní snímky evropské družice Sentinel-1.
Obří kus ledu je 170 kilometrů dlouhý a 25 kilometrů široký. Rozloha 4 320 kilometrů čtverečních z něj dělá největší ledovec na světě a přebírá dosavadní prvenství od ledovce označovaného A-23A, který má přibližně 3 880 kilometrů čtverečních.
Nový velikán se odloupl od šelfového ledovce pojmenovaném po polární průzkumnici Edith Ronneové. Názvy ledovců vznikají podle oblasti, kde byly poprvé zaznamenány, číslo určuje jejich pořadí. Pokud se rozlomí, přidávají se další písmena na konec názvu.
An enormous iceberg has calved from the western side of the Ronne Ice Shelf, in the Weddell Sea, in Antarctica. The iceberg, dubbed A-76, measures around 4320 sq km in size and is currently the largest berg in the world. pic.twitter.com/6f8OBRFdt0
— Muzammil Bashir (@muzammil_bashir) May 19, 2021
Oddělování nových ledovců v této oblasti je poměrně běžné, je součástí přírodních cyklů a nesouvisí s klimatickými změnami, uvedl Ted Scambos, odborník na ledovce z Coloradské univerzity. Ledovec A-76 se nejspíš brzy rozpadne na dva až tři kusy, píše Reuters.
The world’s largest iceberg (~ 4320 km²) recently broke off the Ronne Ice Shelf, Antarctica #Sentinel1 @BAS_News @sentinel_hub @ESA_EO @esascience @EO_OPEN_SCIENCE pic.twitter.com/PdQvfrNgaK
— Adrien Wehrlé (@AdrienWehrle) May 19, 2021
Nový ledový útvar jako první zpozorovali britští vědci, jejich objev pak potvrdili američtí kolegové po prozkoumání snímků z mise Sentinel-1, která se skládá ze dvou satelitů obíhajících okolo země. Sentinel umožňuje celoroční sledování vzdálených oblastí, jako je Antarktida, bez ohledu na počasí nebo světlo a tmu.