reklama

Biochemik: Krátkodobé účinky po očkování jsou běžné, dlouhodobé jsou nepravděpodobné

Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem především o maďarských zkušenostech s ruskou vakcínou Sputnik V. Biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeněk Hostomský CNN Prima NEWS řekl, že není potřeba se ruské vakcíny obávat.

reklama

Bývalý ředitel výzkumu rakoviny firmy Pfizer také zdůraznil, že je mizivá šance, aby dostupné vakcíny proti covidu vedly k dlouhodobým vedlejším účinkům. Ty krátkodobé jsou prý běžné a v pořádku.

Na pracovní cestu s Babišem vyrazil též například premiérův poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula nebo přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Experti si vyměnili zkušenosti s procesem vakcinace proti covidu, informace o léčbě či registraci léčivých látek.

K tématu

Do Maďarska v úterý dorazilo prvních 40 tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V. Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k naočkování milionu lidí. Maďarský úřad pro kontrolu léčiv vakcínu schválil, na úrovni Evropské unie se tak zatím nestalo.

„Ruský Gamaleja institut, který Sputnik V vyrobil, je velice prestižním pracovištěm s velkou tradicí. Bereme ho naprosto vážně. I výrobci AstraZenecy ho berou vážně, spojili se s ním už v prosinci, aby britská vakcína byla účinnější,“ potvrdil biochemik Zdeněk Hostomský.

Ten však zmínil, že záleží rovněž na politice a regulačních praktikách v Rusku, které prý nejsou zrovna standardní. Mnoho odborníků se ale shoduje, že pokud Sputnik V schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), půjde o naprosto bezpečnou a vhodnou cestu k očkování proti covidu. K těmto expertům se řadí i Hostomský.

Účinnost vakcíny Sputnik V je vysoká

„Vakcína je zázrak moderní medicíny. Nebál bych se vedlejších účinků. Jde o možnost, jak se můžeme s koronavirem vypořádat. Pravděpodobnost, že dostupné vakcíny povedou k dlouhodobým vedlejším účinkům, je mizivá, ty krátkodobé jsou v pořádku,“ dodal.

Účinnost ruské vakcíny Sputnik V proti covidu ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Uvádí to studie, kterou v úterý vydal odborný britský časopis Lancet. Vakcína prokázala účinnost i u starších lidí. Kromě Maďarska se jí očkuje i v jižní Americe. Rusové ve vývoji a distribuci rovněž spolupracují i s Indií.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, varuje epidemiolog Smejkal

Lidé vydrží maximálně do Velikonoc, pak dojde k anarchii, míní epidemiolog IKEM a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal. Ve speciálu pořadu 360° Pavlíny Wolfové v televizi CNN Prima NEWS spolu s dalšími odborníky varoval před slabými opatřeními, kvůli kterým se za tři týdny rozvolňovat nebude. Například podle epidemiologa Rastislava Maďara je potřeba dostat se pod tisíc nakažených denně, aby se mohlo rozvolňovat. Odborníci volají po přísném lockdownu.

Koronavirus

Když nebudete testovat zaměstnance, můžeme vaši firmu zavřít, varuje Havlíček

Když nebudete testovat zaměstnance, můžeme vaši firmu zavřít, varuje Havlíček

Podniky, které nebudou testovat své zaměstnance minimálně jednou týdně, čekají velké pokuty a případně může dojít i k jejich zavření. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS o tom informoval ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vláda podle jeho slov nechce nikoho šikanovat, ale je třeba zajistit dodržovaní nastavených pravidel v boji proti koronaviru.

Jak dvě žáby na prameni. Jedna sedí na Hradě, druhá ve Strakovce, říká Pekarová
Doping v bývalé NDR: Byl jsem jako pokusný králík, říká zneužitý rekreační sportovec
Odešel z Ferrari a vyčistil garáž. Vettel prodal italské skvosty v hodnotě 120 milionů
reklama
reklama
Od best in covid až po Bergamo. Jak politici komentovali uplynulý rok s koronavirem

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Řítili jsme se do katastrofy, mohli jsme tomu zabránit. Babiš byl proti, uvedl Maďar
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou
Další články
reklama
reklama